Šmídův průvodce

moderními problémy. Mám svůj názor.

Mít syna je úžasný dar v životě. Zažít ten pocit, když držíte chlapečka v náručí, lze jen stěží popsat. Jeho výchova nebo učení, jak se stát mužem, je pro rodiče čest a výsada, kterou mohou slavit. A dokonce i lidé, kteří syna nemají, mohou tento den vnímat jako sváteční. Vzpomenout si na chlapce ve vaší blízkosti nebo v dalekém světě,...

Rozpoznáte falešný profil na LinkedIn od pravého a víte, jaká jsou zde rizika? Reagujete podrážděně na urážlivé komentáře, nebo to umíte prodýchat a nechat být? Divíte se, proč jsou lidé na síti, když neodpovídají na zprávy? A jak důvěryhodně a reprezentativně působí právě váš profil na LinkedIn?

Už vám někdo přes LinkedIn poslal nabídku, která nesouvisela s tím, co děláte? Oslovují vás cizí lidé křestním jménem a k tomu zlidovělou formou? Vy se snažíte odpovídat obratem na každou zprávu a jiní nejsou schopni ani pípnout "díky", když jejich příspěvek okomentujete?

Bojíte se, co to bude (zase) za ostudu jít s dětmi do restaurace? Okřikujete děti už tak dlouho, že s vámi u stolu raději nejedí? Omlouváte vaše děti slovy "doma jsou úplně jiní", když se chovají na návštěvě "jak vlčáci"? A večeříte někdy u zapnuté televize nebo s mobilem v ruce?

Kterou sklenici můžete držet za kalich? Proč si objednat k burgeru pořádný příbor a nejíst ho rukama? A kde jsou "zatraceně" párátka, když dřív bývala vždy na stole? Vyhnout se společenským trapasům je lepší, než vypadat, že jste etiketě stolování věnovali pozornost jako poustevník ve sluji.

Co s příborem, poloprázdnými sklenicemi nebo kouskem jídla mezi zuby? Jak na spaghetti a co se spadeným ubrouskem? Mohu mluvit při jídle a co mám dělat, když skončím dřív než ostatní? U jídla může nastat spousta situací, které si zaslouží vaši pozornost.

Nosíte rukavice? Tím nemyslím jen když mrzne, na lyžování nebo do zahrady. Mám na mysli rukavice jako doplněk k oděvu? Rád bych se společně s vámi vnořil do historie rukavic, protože, jak se zřejmě za pár okamžiků dozvíte, jejich původ je obestřený opravdovým tajemstvím a budoucnost nejasná.

Stačí, aby se z podzimu stala zima a na hlavu padá nejen sníh, ale také nutnost užít si Vánoce. Ze všech koutů se tlačí dobré rady, jak udělat svátky zářivější, veselejší nebo bohatší. Třeba tím, že něco koupíte. Prostě není volby. O Vánocích je doslova nutné prožít tyto svátky v klidu, radosti a hlavně s rodinou. To se snad rozumí...

Posíláte ve svých zprávách emoji? Smajlíky, nesmajlíky a palce všemi směry? Vyjádřit v této zrychlené době emoce v textu je obtížné i pro zdatné pisatele. Použít emoji k vyjádření radosti, frustrace či potvrzení je jistě mnohem snazší. Jsou situace, kdy použití emoji není na místě? A mají emoji místo také v e-mailu?

Zřejmě jste už byli u kadeřníka nebo holiče. Je vysoce pravděpodobné, že jste několikrát, jste-li mužem, navštívili barbershop. Možná si také vybíráte, které holičství je to nejlepší a záleží vám na tom. Zároveň se mohlo stát, že jste nebyli z pohledu vašeho holiče dobrým zákazníkem a dělali jste nevědomky problémy.

Psal se rok 2016. V Česku se objevovaly stále častěji projevy jisté formy až autokratického vládnutí. V blízkém okolí prezidenta Zemana se vyskytovali lidé s povážlivým napojením na podsvětí. Bylo očividné, že některými kroky se prezident jistým lidem ze své pozice mstí. Vnímal jsem, jak je Česko zmenšeninou geopolitického rozdělování světa, jehož...

Proč se nošení županů - parádního domácího svrchního oděvu - v jisté době najednou vytratilo? Kde leží důvody pro to, že u některých mužů opět jejich domácímu oděvu kraluje? Předešlý díl nastínil důvody, proč je chytré nosit župan na počátku třetího tisíciletí. Ukázal jsem v něm rozdíl mezi koupacím a domácím pláštěm a představil souvislosti, kde...

Je přirozené, že se v domácím prostředí chceme "cítit doma" a doslova se zbavit role, kterou vykonáváme v práci. Převléct se do domácího, pohodlného oděvu je jednou z logických cest. Často však jsou tyto oděvy podřadné, obnošené "hadry", svršky, ve kterých byste mezi lidi nešli ven. Oděvy na doma, určené k odpočinku mohou být, opravuji "musí být"...

Kavárna je skvělým místem, kde se můžete setkat s přáteli, sami se sebou u vonící kávy nebo s rodinou odpočinout o víkendu. Přívětivé prostředí, které se snaží majitelé a baristé vytvořit, si také získává na popularitě jako perfektní pracovní prostor. V kavárnách často pracují studenti a profesionálové z mnoha oborů.

Královna Alžběta byla nejdéle žijící a nejdéle vládnoucí monarcha v britské historii, její vláda trvala přes 70 let. Zároveň se včerejší (8. 9. 2022) zprávou o smrti je i přes lítost v srdcích a duších čas znovu se zamyslet nad tím, co se stane, pokud panovnice zemře.

Šmídův průvodce moderními problémy u vás ve schránce?

Nenechejte si ujít další článek. Přihlaste se k odběru mého blogletteru.