Safari jacket, sahariana nebo shacket?

14.06.2022

Je docela "fuk", jak jí říkáte. Důležité je, jak takovou bundu nosit a jak vám pomůže na cestách městskou džunglí, na výzvědné misi obchodních jednání nebo na vašem osobním safari při pozorování divokých koček... v kavárně.

Zdroj obrázku: therake.com

Po úspěšném článku o bílých kalhotách a také o kožených bundách je na řadě další ze svrchních oděvů, které v jisté době přinutil muže shodit obleky, strhnout kravaty a doslova se převléct. Je to také však oděv, který nepřežil devadesátky, byl ke konci minulého století zavrhnut, zatracen a zapomenut. Jak už to tak s oděvy bývá, byl opět nalezen těmi, pro které je klasický oděv něco, co doslova nesmí zhynout a před pár lety opět objeven. Tato nezaměnitelná bunda, nebo sako, nebo košile, podle toho, z čeho je vyrobena, se stala nadobro s jistými přestávkami pevnou součástí šatníku mužů.

Safari bunda, sahariana, známá také jako "shacket", tedy zkomolenina "shirt" a "jacket", je oděv původně navržený pro pobyt v africké buši. 

V době jejího vzniku, koncem 19. století, nebyla nošena samostatně. Byla součástí tzv. safari obleku spojená s kalhotami nebo šortkami stejné barvy, byla součástí etikety oblékání. Safari bunda byla obyčejně vyrobená z lehčího bavlněného kepru, případně také z popelínu. Oba tyto výrazy jsou označením pro druh látky. Původně měla barvu khaki, také béžovou a všechny ostatní odstíny, které tyto dvě barvy propojují. Nápadná byla a dosud, po více 130 letech, je tím, že je dlouhá do poloviny stehen, převázaná páskem, má nárameníky a čtyři, případně i více roztažitelných měchových kapes. V původní verzi měla také poutka na náboje.

Zdroj obrázku: archiv autora

Lehké uniformy tohoto typu ve světlých barvách nosili evropští vojáci sloužící v teplých podnebích od 19. století a v malé míře pozměněné i během druhé světové války. Nejstarší písemná zmínka o sousloví "safari oděv", uvedená v The Oxford English Dictionary, pochází z amerických novin z roku 1935. V roce 1936 autor a dobrodruh Ernest Hemingway navrhl "bush bundu", kterou vyrobili Willis & Geiger Outfitters. Koncem 30. let firma Abercrombie & Fitch prezentovala ve svých inzerátech safari bundy, šortky a kalhoty ve stylu bundokošile jako sportovní a volnočasové oblečení.

Počínaje léty 2014, případně 2015 došlo v jižní Evropě a zároveň také na Britských ostrovech k oživení současné varianty safari jacket. 

Často je používat moderní výraz shacket, aby připoměl, že jde o košilové sako. Svůj lví podíl na tomto znovuzrození má všeobecná popularizace vintage pracovního oblečení tehdejší hipsterskou subkulturou. Takové oděvy byly vyrobeny z modrého denimu, batistu nebo látky seersucker. Pracovní bundy tohoto typu byly však také často z těžké bavlny v olivově zelené, khaki barvě nebo se vzorem maskování. Některé měly nárameníky jiné ne, většina byla bez pásku a často měly jen náprsní kapsy s patkami.

Možná, že se vám zalíbí natolik, že si položíte otázku: Kde takovou bundu koupit? Není to mainstream, nevykoukne na vás z každé výlohy, jako to dělají mikiny a teplákoidní kalhoty. I přesto ji však s velkou jistotou najdete v kolekcích Ralph Lauren, Pini Parma nebo Gant. Své modely nabízí také moto značka Fuel v opravdu chlapácké verzi, Martin Asbjoern, své pojetí má také Boglioli.

Zdroj obrázku: archiv autora

Yves Saint Laurent, kterému se připisuje zásluha za prosazení tohoto stylu do hlavního proudu na konci 60. let, samozřejmě stále jeden model nabízí. Existuje však dobrý důvod, proč designéři včetně Toma Forda a značek jako Abercrombie & Fitch a Barbour mají také své verze. Prostě funguje. Když je na pořádnou bundu příliš horko, ale to, co máte v plánu vyžaduje něco chytřejšího než jen košili, je tady safari bunda. Funkční a chytrá v prostředí městské džungle, dokonalá součást stylu Smart Casual, který popisuji v mé knize.

Na první pohled vám může safari bunda připadat jako kostým, ale faktem je, že na léto je skvělá. Nejen na jedno léto, protože se, jak zmíněno výše, nejedná o nějaký módní výkřik. Pokud ji budete vlastnit, bude něco jako trofejní kousek na vaší zdi.

Její všestrannost je prověřená časem a je tedy ideálním doplňkem k chinos nebo šortkám, nebo, když to příležitost vyžaduje, ke košili na míru a krejčovským kalhotám. 

Zajímá vás více? V příštím díle se dozvíte, jak safari bundu nosit, abyste z ní vytáhli maximum, kde jsem svoji první vzal já a pro jakou safari bundu jsem se letos rozhodl a kdo ji vyrobí.