5 typů kožených bund pro muže 2/2

15.04.2022

Kterou koženou bundu muži tradičně podceňují? Co spojuje "hezouna" a miláčka davů Steeva McQueena s "monstrem" Wolverinem? Kožené bundy nám, mužům, mohou propůjčit siluetu skinheada, stejně tak nás mohou učinit nepřehlédnutelným svým minimalismem. 

Měkká hovězina je materiálem, který časem získá krásnou patinu. Třeba jako tato Cuyama Jacket od Taylor Stitch.

Zde jsou, zbylé 3 typy "kožáren", z nichž jedna by měla být páteří smysluplně vybudovaného šatníku mužů. První dvě, doslova praotce kožených bund, najdete v první části tohoto článku.

3. Polní bunda

Možná jedna z nejvíce podceňovaných kožených bund inspirovaná modelem vojenské bundy. Jde o klasický oděv s mnoha nápadnými kapsami, klasika vytesaná do kamene praktičnosti. Původně byl stejný střih vytvořen pro armádu z bavlněného kepru, později se i pro civilisty začala vyrábět z kůže.

Na první pohled "koženě" vypadají také polní bundy z robustního voskovaného plátna.

Nejznámější je označení M-65. Bunda, která je oproti všem ostatním delší a zakrývá bedra, poskytuje tedy dodatečnou dávku ochrany před chladem právě v této citlivé oblasti. Díky pásku, kterým je doplněna, propůjčuje svému nositeli hezkou figuru. Relativně často je vyhotovena v barvě hnědé, možná proto, že právě v ní vypadá nejlépe.

Stane se základem pro perfektní zimní styl, pokud žijete na venkově nebo se pohybujete častěji na chalupě. Doplňte ji dobrými džínami, hrubě pleteným svetrem a párem Chelsea bot.

4. Bomber

Nic jednoduššího nejde ve svrchním oděvu vymyslet. Naprosto univerzální tvar svrchního oblečení, které můžete ve své skříni mít. Bomber bunda hrála svoji roli v oděvech mnoha mužů filmového plátna, od Steva McQueena po Wolverina Hugha Jackmana. V případě, že se pro ni rozhodnete, můžete se vydat od optiky skinheada až po skandinávský minimalismus. Snese snad všechny druhy kalhot, chinos, džíny i krejčovské "flanelky" s ostře nažehlenými puky. Oblékejte pod ni triko, polo i oxford košili, nezradí vás.

Typické pro bombery jsou pletené části na rukávech, u krku i v pase. Maximum pohodlí a přilnavost v jednom.

Za svůj původ vděčí letcům z období druhé světové války, kde byla pro svůj pohodlný střih s jedním zipem, krátkým úpletovým stojákem a manžetami praktickým oděvem do studených kokpitů letounů. Poslední dekády ji katapultovaly do spousty šatníků a není těžké pochopit důvody.

5. Racer

Pánské oblečení dnešního vzhledu vděčí za svůj tvar, barevnost i střihy oděvům vojenským a sportovním. 

Velký vliv na oděvy dnešního muže má také svět automobilů a motorů obecně. Jedním z oděvů, který našel inspiraci právě tam je racer bunda. 

Svůj původ má v poválečných letech, zvláště pak v 60. letech minulého století a není důvod, proč její vzhled měnit.

Nepřehlédnutelné ramenní švy a typický druk na stojáčku bundy typu racer.

Někteří muži, kteří se vrátili domů z druhé světové války, si doplňovalo dříve všudypřítomný adrenalin i v civilu. Před válkou vyrobené motorky přepracovali na lehčí, co nebylo třeba odmontovali, aby s nimi závodili mezi místními hospodami a kavárnami. To vyvolalo potřebu nosit něco jednoduchého, elegantního a zároveň pevného na sobě.

Vznikla bunda racer dříve vyráběná výhradně z těžké koňské kůže. Poznáte ji podle výrazných švů v oblasti ramen, těžkého zipu a typického druku na stojáčku. Taková bunda se stala synonymem a také názvem pro subkulturu mladých závodníků. Pro druhou polovinu století se stal pojem "Cafe Racer" mainstreamem. Takovou bundu může nosit téměř každý, velmi lichotí mužskému tělu. Pokud chcete ukázat trochu ramena a nemáte je, racer bunda vám v tom pomůže.

Jedno varovaní na konec...

Vyhněte se ve všech pěti případech umělým materiálům, tedy syntetické kůži, čili kožence. Bundu z koženky nemusíte nutně poznat podle ceny, některé jsou i dražší než ty kožené. Důvodem je nějaká značka, kterou zaplatíte. Kůži poznáte bezpečně podle označení na štítku v jedné z vnitřních kapes, podle vůně a také podle ceny, pokud jde o běžný výrobek. Počítejte s tím, že jak zmíněno dříve, bude kožená bunda opravdovou investicí přesahující běžně 10000 Kč. Je-li to pro vás příliš, sáhněte po použitých bundách z druhé ruky. Střihy, jak řečeno, nestárnou.