5 typů kožených bund pro muže 1/2

05.04.2022

Některé oděvy jsou tiché, nekřičí a jsou až nenápadné. Na druhé straně tu máme skupiny oděvů, které s sebou nesou tak významné poselství a probouzí ve vás i v ostatních tolik asociací, že je není možné přehlédnout. Je čas věnovat jednomu z takových doslova hrdých kusů, skupině svrchních oděvů, které mají tak pevné místo v pánském šatníku, že až mrazí. A to nemusí ani mrznout.

Kožená bunda z broušené kůže. Nápadná svými nárameníky typické pro střih "Café racer"

Který oděv přispěl k významnému filmovému úspěchu herce Marlona Brando? Proč se jeden z ikonických oděvů motorkářské subkultury jmenuje stejně jako doutník? Seznamte se v tomto dvoudílném článku se základními druhy kožených bund. Řekneme si o nejběžnějších typech, pojmenujeme souvislosti a přidáme, jako obvykle, špetku historie, které jsou s tímto doslova a do písmene chlapským oděvem spojeny.

Je jen pár pánských oděvů, které v sobě mají doslova vpité dědictví, nezředěnou mužnost a přístup k oblékání jako má právě kožená bunda. Je spojena s představou o motorkářských bandách nebo punkerech na jedné straně a hrdinství pilotů či jemnou tváří mladého Marlona Brando na straně druhé. 

Je to oděv s vysokým obsahem testosteronu a zároveň překvapivě všestranná klasika, která by neměla chybět v žádném poctivě vybudovaném pánském šatníku.

Nemíním se zde zabývat tím, že kožené oděvy nosí na sobě muži tisíce let. Chci se věnovat oděvu, který se dostal do popředí na počátku 20. století a to především jako armádní výstroj pro tehdejší letce, zvláště pak pro německé piloty v průběhu první světové války.

Jednu z ikon, která po téměř 100 let nezměnila tvar ani střih, navrhl v roce 1928 Irwing Schott, tehdejší výrobce pláštěnek z newyorského Manhattanu. Z jeho dílny doslova vypadla motorkářská bunda pro Harley Davidson. Výrobce jí tehdy podle jména svého oblíbeného doutníku nazval "Perfecto". Bunda měla za úkol chránit těla jezdců při nepřízní počasí a nehodě. O ní se níže dočtete více...

Svoji porci designu kožených bund dali později zase letci a to v době druhé světové války. Od té doby se s koženou bundou setkáte téměř všude. Uvidíte ji v klasických filmech z 50. let, v běžném životě mužů od vedle nebo na koncertech rockových kapel. Kožárna, chcete-li tento výraz, je standardní záležitost pro všechny individualisty a také pro "darebáky" a sex symboly.

Křiváky jsou téměř synonymem pro nespoutanost a divokost, zároveň však symbolizují volnost a svobodu

Zakoupením kožené bundy se do vašeho šatníku dostane pravděpodobně jeden z nejdražších kusů oděvu. O to důležitější je vybrat si správně a pořídit tento ikonický oděv chytře. Kožená bunda je vyrobena tak, aby vám vydržela sloužit desítky let a stárla s vámi. Její základní tvary se nemění již téměř sto let, je pro vás tedy investicí, která s jistotou nepodléhá módě. 

Budete možná překvapeni, jak univerzální je to oděv a s kolika jinými kusy z šatníku jej můžete kombinovat.

Jaké jsou tedy základní skupiny kožených bund? Zcela postačuje, když budete vědět o těchto pěti stylech. Ať nejste zahlceni, zde jsou první dvě skupiny, další tři typy budou následovat v druhé části již brzy:

1. Letecká bunda

Na první místě je nutné uvést doslova "otce" všech kožených bund, leteckou bundu. Není tajemstvím, že byla vytvořena pro piloty, aby v otevřených kokpitech poskytla základní ochranu proti větru i mrazu. Je to objemný kus oděvu s krátce stříhaným chlupem ovčí srsti směrem dovnitř a výrazým límcem s jedním i dvěma řemínky k utažení kolem krku. Nejčastěji ji najdete středně hnědou, často i černou. S typickými kožešinovými okraji na rukávech.

Nepřehánějte to s vrstvením, opravdu hřeje. Plně postačuje košile nebo tenký rolák z merino a to i v těch největších mrazech, vezměte si k ní chinos z hutnější bavlněné látky raději v přiléhavějším střihu. V případě, že vám nápadný kožešinový límec není blízký, můžete sáhnout po variantě s civilnějším límcem z kůže. Podobnou té, kterou na své výpravy nosil Harrison Ford v roli Indiana Jonese.

Za zmínku stojí, že Shia LeBeouf (vpravo) zvolil ve filmu stejný outfit jako Marlon Brando v "The Wild One", včetně křiváku.

2. Biker bunda, křivák

Nejen mezi koženými bundami doslova "bad boy", rebel svrchního oblečení. Křivák, je zkrácená kožená bunda obvykle v černé barvě doplněná druky a asymetrickými zipy. Nesymetrický střih a šikmý zip byl vyvinut pro motorkáře, což asi nikoho z vás nepřekvapí. Byl navržen tak, aby umožnil jezdcům na motorkách naklonit se nad kola, aniž by se jim zapínání zarylo do krku.

Ikonický "křivák", který nadchnul svým vzhledem i praktičností celé generace.

První modely byly velmi podobné tomu, který můžete koupit dnes. Jsou typické svým přiléhavým střihem na tělo, kapsami s patkami a klopami, které lze pomocí druků přeložit přes sebe a zapnout až ke krku. Vyrábí se z kozí, hovězí a také z koňské kůže. Je spojen s mnoha drsňáky z filmů a také se synthipopovou hudební scénou pozdějších 80. let. I přesto, že byl tento model navržen téměř před sto lety, zachovává si mladistvý, doslova ostrý styl. Hodí se pochopitelně k džínům, lze ho však vzít i přes košili s pletenou kravatou a krejčovskými kalhotami. Tuto variantu s mým osobním křivákem najdete vyobrazenou v knize Smart Casual, konkrétně na straně 83.