Recenze: Lesk a bída bílých kalhot

27.04.2020

Pořídit si do šatníku bílé kalhoty, pokud nejste lékař, pekař nebo námořník, chce pádný důvod. Budu-li v této souvislosti psát o důvodech, které k tomuto kroku dovedly právě mě osobně, mohu s klidným svědomím začít mojí první fází - odmítáním. Dlouhodobě jsem cokoli světlého ve formě kalhot k sobě nepřipouštěl.

Zdroj obrázku: hespokestyle.com

Ani zdaleka jsem si neuvědomoval jejich historii v pánském odívání. Světlé až bílé kalhoty se rozšiřují po Evropě již v 18. století. Mají vysoko střižený pas, jsou velmi přiléhavé a o slušivosti zvláště u tělnatých, tedy obézních mužů tehdejšího věku bychom jistě vedli spory. Taková je móda, ta se ostatně ani dnes neptá, zda někomu sluší či nikoli. Bílé kalhoty však módou opovrhují, jelikož se nám mužům v šatnících zachovaly už více jak tři sta roků. Jde tedy o něco, co smíme nazývat klasickým oděvem. Minulé století se k bílým kalhotám stavělo tu tváří, tam zase zády, podle toho, kolik mužů se z lázeňských promenád vydalo do vojenských vřav. Tam je však hrdě nosili námořníci, aby tradičnímu přírodnímu plátnu vybledlému sluncem a solí dali svůj vlastní důvod a přinesli právě bílé kalhoty do všech přímořských měst.

Čerstvý vítr v šatníku

A máme je zde. Moře je od nás na hony vzdáleno, avšak bílé kalhoty, jako součást pánského oděvu, jsou mnohem blíže. Pro mě jsou pánské oděvy s vazbou na historické souvislosti velmi lákavé. Dlouhá léta jsem je však, jak uvedeno výše, odmítal. Aniž bych se někoho ptal, byl jsem přesvědčen, že v nich budu vypadat tlustě, že budou hned špinavé a že budu nápadný víc, než jsem tehdy snesl. Veškeré domněnky jsem jednoho dne zapudil a s notnou dávkou sebevědomí jsem si lehké plátěné kalhoty koupil. Začátek léta se mi zdál jako příhodný čas, kdy zkusit, co to se mnou udělá. A udělalo. Vynosil jsem je celé léto k formálnímu blejzru i k pruhovanému triku, k modrému polu i k bílé košili s motýlkem, oblékal jsem je s vojenskou bundou i lehkým světle modrým sakem.

Pro bílé kalhoty není nevhodné počasí

Už dobrých deset let jsou bílé kalhoty pevnou součástí mého šatníku a nemám v plánu to měnit. Není oděv v mém šatníku, se kterým bych nemohl bílé kalhoty zkombinovat. Vyjma dvou tří příležitostí si mohu bílé kalhoty obléct kamkoli se mi zachce. Skvěle se hodí k letním boat shoes, nechají vyniknout všechny mokasíny a ohrnuté nad kotník nosím je i v zimě s vysokými botami. Ať svítí slunce, fouká nebo padá sníh, mé bílé kalhoty si s tím vždy poradily.

Proč si je pořídit?

Věřím, že mohu nyní přinést několik výrazných důvodů, proč byste, pokud to děláte, neměli bílé kalhoty odmítat. Začneme tedy těmi pozitivy a vynasnažím se, abych na konci napsal také pár úskalí a nevýhod. Aby byl článek pravdivý. Jak zmíněno výše, nepřehlédnutelnou výhodou bílých kalhot je fakt, že nejsou moderní. Nezáleží tedy na tom, jaký máme rok, můžete je nosit dlouhá léta. To souvisí i s udržitelností a moudrým šatníkem. Bílé kalhoty si můžete obléct k čemukoli. Budou-li to bílé chinos, jemné jako vánek, budou ideálním doprovodem po celé léto. Bílé vlněné "flanelky" vás doprovodí, když bude chladněji a odrazí nepříjemný vítr od vašich lýtek. A konečně bílé "501" doplní klasický vzhled všech bund, křiváků a ošoupaných military blůz. Bílé kalhoty září čistotou, což je relativně dobrá informace ke všem, se kterými se setkáváte. Jsou nápadné a elegantní, jsou obyčejně neobyčejné a přitahují pozornost. Zde je to pozitivní.

Jak stehno k fleku přišlo

Mám zkušenost, že po čtvrtém, zcela výjimečně pátém nošení, je nutno bílé kalhoty vyprat. Nemusí být špinavé, ale od rukou, například na stehnech, mají takový "ušomtaný" nádech. To samo o sobě zaručuje, že nosíte vždy čisté kalhoty. Pokud je ušpiníte od něčeho, co vyprat nelze, můžete bez obav použít bělidlo, odbarvovač nebo kapičku Sava. Poslední flíček černého dýňového oleje, který připlachtil ze salátového lísku a vkusně potřísnil nohavici mých bílých kalhot na levém stehně, neměl šanci na dlouhodobý pobyt. Po vyprání kalhot jsem namočil vatovou tyčinku v Savu a pět šest vteřin nechal působit. Poté vymyl proudem studené vody. Děkuji za bílé kalhoty, řekl jsem si tehdy.

Úskalí a mytologie

K hlavním úskalím bílých kalhot bych na první místo zařadil, že jsou neobvyklé a mohou tedy nositele nebo pozorovatele dostat do situace, kterou neunesou. Jsou nápadné, což je negativní v případě, že chcete zaniknout v davu. Kolem bílých kalhot koluje mnoho mýtů, včetně těch, které jsem vnímal já zpočátku. Mýtus, že v nich budete vypadat tlustě vyvrátíte tím, že budete dbát více na svoji životosprávu. Mýtus, že je na nich vidět, zda jsou čisté či nikoli, není ani mýtem. Je to nevýhoda, kterou však nelze vnímat jinak než jako výhodu. Noste jen čisté kalhoty. A na mýtus, že bílé kalhoty jsou jen k moři a na léto, klidně zapomeňte.

Résumé?

Léto se blíží a vy máte nejlepší možnost poznat, jak se budete v bílých kalhotách cítit. Zvolte volný nadčasový střih. Nechejte je, aby do vašeho šatníku trošku toho přímořského "savoir vivre" donesly. 


Chcete si místo čtení o oblékání něco poslechnout? Vstupte do mého podcastu.