Jak na nevhodné chování hostů na svatbě 3/3

12.08.2021

Naplánovat svatbu tak, aby vše běželo jako na drátkách, je už kus umění. Postarat se, aby byli všichni pozvaní spokojení a také vy, novomanželský pár, jste si prožili jeden z významných životních dnů v radosti, to chce už snahu a plánování. 

Přesto vše se může stát, že někteří hosté si nevědomky nebo trošku záměrně popletou, co je vhodné ve společnosti ostatních lidí dělat a říkat a co je opravdu už přes čáru. Pak záleží na tom, jak na to budete reagovat, aby nedošlo k poškození vztahů. Vaše klidná a rozvážná reakce ne nevhodné chování vašich hostů, může svatební den zachránit bez ztráty kytičky.

Toto je třetí díl seriálu, jak se zachovat v případě, že vaši svatební hosté začnou "blbnout". Přečtěte si první díl této série zde a plynule pokračujte na tento díl druhý, pokud jste je ještě nečetli. Zde jsou další dvě nepříjemnosti, které vám mohou hosté natropit na svatbě:

7. Vaši hosté kladou "milion otázek"

Jestliže naplánujete svatbu v místě, kam budou muset všichni přijíždět, je pravděpodobné, že se vyskytnou hosté, kteří se budou dožadovat odpovědí na otázky, na které si mohou odpovědět sami. 

Kam máme "prosintě" zaparkovat auto, když tam není parkoviště? 

"V kolik hodin tam máme být?" případně "Co máme dělat dopoledne, než oslava začne?" Opakovaně a neúnavně kladou otázky, na něž jsou všechny odpovědi většinou na pozvánce. Případně těmito otázkami dávají najevo svoji nevyzrálost pro cestování a vyžadují, abyste se o ně postarali nad rámec všech ostatních. Chovají se dětinsky, ptají se, zda mají přijít oblečení už na obřad, nebo až na oslavu, zda si děti mohou vzít hračky i do kostela a tak dále. Jsou tací, kteří se nestydí vyžadovat, abyste je někam doprovodili.

Tip pro hosty:

Nemáte-li s plánováním svatby zkušenost nebo je ta vaše již pár desítek let zpět, nemusíte si dobře umět představit, jak nepatřičné otázky kladete. Nechtějte být otravní a vlezlí. Nezapomeňte, že kdyby podobné otázky pokládali všichni, nebudou "ti dva" dělat až do obřadu nic jiného.

Aby se to nestalo na vaší svatbě:

Mnoha z těchto otázek se můžete vyhnout vytvořením úplného svatebního webu s podrobnostmi o každé části vaší významné události. Jestliže hostům nehradíte ubytování, umístěte stručné charakteristiky hotelů v blízkosti s odkazem na jejich stránky. Můžete poodkrýt menu, umístit koláže s fotografiemi vhodných oděvů, popsat pár tipů, kam ve volném čase zajít. Nezapomeňte vložit mapu a přesnou adresu konání a také popsat příjezd ze všech možných stran. I přes tuto vaši snahu se může stát, že se dotazy vyskytnou, ale namísto zdlouhavých odpovědí můžete tazateli odpovědět: "Chápu tě, vím, že nejste s máti zvyklí cestovat často, ale jistě to zvládnete. Všechno je popsáno na webu, sedněte si k tomu na pár minut."

8. Vysílání svatby na sociálních médiích

Možná to bude znít překvapivě, ale většina párů nechce, abyste vytvářeli z jejich svatby vaše stories, komentovali je na zdech vašich instagramových účtů či sdíleli videa, která natáčíte na mobilní telefon. 

Většina párů si přeje mít svůj den tak v paměti, jak jej vyfotí profesionální fotografové. 

Většinou si přejí naložit s oficiálními fotografiemi po svém a nepřejí si sdílení jejich osobních záležitostí. Najdete-li však někde na cedulce #hashtag související se svatbou, je zřejmé, že jim mediální pozornost nevadí. Navíc jakékoli sdílení videí nebo obrázků, tweety a komentáře zabírají čas, ubírají hostům na pozornosti k obřadu a jiným hostům. Používání telefonu v přítomnosti ostatních "živých" setkání je nežádoucí i mimo svatební veselí.

Tip pro hosty:

Neberte to jako omezování svobody ve vyjadřování. V případě, že bez permanentní pozornosti vašich přátel na sociálních sítích opravdu nedokážete prožít den, vytvořte skupinu, ve které budete příspěvky sdílet. Zveřejněte je tak, aby je viděli jen ti, kteří jsou na nich označeni. Případné texty k fotografiím formulujte velmi střídmě: "Gratulujeme Martině a Honzovi. Máte před sebou krásný život."

Pokud se to stane na vaší svatbě:

Je velmi pravděpodobné, že vaši hosté budou fotografie a krátká videa ze svatby pořizovat. Myslím, že není ve vašich silách motivovat je k opaku nebo jim pořizování fotek a záznamů zakázat na místě konání slavnosti. Toto by spíše mohlo vést k nepohodlí a nevhodné náladě v den, kdy se chcete cítit dobře vy a chcete také, aby si den s vámi užili i hosté. 

Umím si však představit, že v případě, že opravdu nechcete, aby mimo oficiální fotky vznikly jakékoli jiné, oznámíte toto vaše přání již v pozvánce. Umím si také představit různé důvody, svatby známých osobností, případně jsou takové osoby pozvané jako hosté. Jestliže jste nijak oficiálně neoznámili, že všechny fotky pořízené v rámci oslavy si přejete označit určitým #hashtagem, je možné, že je nebudete mít pod kontrolou. 

Chcete-li ochránit fotografie z vaší svatby v soukromí přítomných hostů, můžete vytvořit facebookovou skupinu svatebčanů a nastavit její ochranu osobních údajů na "tajné". Sdělte hostům, že toto je místo určené k vyhledání sdílených příspěvků a informací a zde také mohou zveřejnit své vlastní fotky související se svatbou. Každopádně zapněte nutnost schvalování označení v příspěvku. Tím dáte bezpečný pocit všem těm, kteří na fotografiích nechtějí být označení. 

Ještě něco, když dovolíte...

V případě, že máte možnost ve vaší firmě ovlivňovat školení a kurzy, podívejte se, co přednáším pro týmy žen i mužů v Česku i na Slovensku.