Jak na nevhodné chování hostů na svatbě 1/3

09.06.2021

Připravit svatební oslavu není snadná věc. To mi ostatně potvrdí ti, co to již mají za sebou. Mnohdy se jedná o největší společenskou akci, kterou budete mít kdy na starosti. Relativně často budou takové oslavy jedinou příležitostí, kdy můžete dát najevo mnoha lidem najednou svoji pohostinnost a svatbu zorganizovat. 

Zdroj obrázku: www.cnn.com

Jelikož se na oslavu běžně dostaví několik desítek, ve výjimečných případech i více než sto osob, je stoprocentně jisté, že se stane jedno nebo více nedorozumění, přešlapů či opravdových trapasů, které mohou oslavu, vás jako novomanželský pár nebo vaše hosty negativně ovlivnit. Není výjimkou, pokud se mám možnost bavit s novomanžely, že si postesknou, jak jsou někteří hosté neomalení, nelidští a překvapiví v chování.

Novomanželé si stěžují

"Nemohli jsme uvěřit, že toto jsou schopni naši přátelé udělat," zaznívá z jejich úst poté, co popisují detaily. Z mého pohledu to však není překvapující, o to více je to však alarmující a zneklidňuje mě to. Chování ostatních není možné měnit ničím jiným než dostatečnou mírou sebereflexe, tedy vlastním příkladem a dávkou informací v podobě otevřeně vyřčených přání. Mnoho svatebčanů si neuvědomuje, jak důležité je dodržovat základní návyky zdvořilosti Mnohdy z neznalosti nebo lenosti se tím zabývat dostanou hostitele do nepříjemných situací. Na vás však je, jste-li v roli hostitele, abyste se zdvořile a s respektem k ostatním s nevhodným chováním ostatních dokázali vypořádat.

Sepsal jsem osm "příšerností", které vedou mnohdy k tomu, že v žilách snoubenců, hostitelů, pomalu začíná vařit jejich krev z rozčilení, a k tomu návody, jak to zvládnout s úctou k ostatním. Tentokrát první dva a v následujících dvou dílech dalších šest:

1. Vaši hosté neodpoví na pozvánku

Nejčastější a v podstatě největší chyba, kterou svatební hosté dělají. Bez ohledu na to, jak viditelně jste na pozvánku napsali váš požadavek na odpověď, tedy zkratku RSVP, bez ohledu na to, jak srozumitelně jste přání o odpověď napsali, někteří hosté prostě neodpoví. Možná předpokládají, že víte, že přijdou. Z jejich pohledu se to možná rozumí samo sebou, že sourozenci, rodiče či "superkámoši" na svatbě přece nemůžou chybět. Proto, patří-li do jedné z těchto skupin, často neodpoví. 

Jiní zase nepošlou omluvnou zprávu o své neúčasti, protože si myslí, že odpovídat mají jen v případě, když přijdou, tedy jen potvrzovat. Všichni tito mají však něco společného. Neuvědomují si, co vše závisí na získané informaci o počtu hostů. Počet porcí jídla, židlí a s tím související zasedací pořádek, případně jiné aktivity. Důvodem je tedy jejich nevědomost, zapomětlivost nebo bezohlednost.

Tip pro hosty:

Vaši odpověď, souhlasnou nebo odmítavou, psanou ručně, sdělenou v e-mailu nebo telefonicky, podle toho, jak si to hostitelé přejí, dejte vědět co nejdříve. Jak přesně odpovídat na pozvánky si můžete přečíst v tomto mém starším článku >> Zasnoubené páry toho mají s přípravou na oslavu na starosti mnohem více než vás nahánět, abyste se vyjádřili.

Pokud se to stane na vaší svatbě:

Jestliže do určeného data nedostanete e-mail nebo poštou dopis, ve kterém je vyjádření k vaší pozvánce, neváhejte a netrapte se další dny myšlenkami, které budou vaše blízké omlouvat. Je zbytečné, abyste se tím zabývali. Zvedněte telefon a zavolejte s dotazem, zda jim pozvánka přišla. Mohlo se totiž stát, že zpráva odeslaná poštou do schránky adresáta z nějakého důvodu nedorazila a e-mail skončil ve složce nevyžádané pošty. Připravte se na to, že dostanete informaci, že dotyčný žádnou zprávu nemá. To může být pravda a také nemusí. Mnoho lidí se bojí přiznat, že zapomněli, že to odložili, a raději zvolí lež namísto pravdy. 

Nehádejte se a netvrďte, že to není možné, že všem ostatním to přišlo a že jste to posílali doporučeně a tak dále. Akceptujte tuto odpověď a využijte toho: "Tak to mám výjimečnou příležitost právě tebe a tvoji partnerku takto osobně na naši svatební oslavu pozvat. Koná se dne..." a sdělte všechny detaily. Ujistěte se, že si to váš protějšek poznačil, případně nabídněte, že pozvánku pošlete ještě jednou e-mailem. Zeptejte se, na jakou adresu máte e-mail poslat. Sdělte jim také, že potřebujete do konkrétního data jejich vyjádření. Třeba do tří dnů.

2. Vaši hosté potvrdí účast, ale nedorazí

To je vrchol, napadne téměř každého. Byť se jedná o méně pravděpodobnou variantu a velmi často k ní nedochází, přihodit se vám může. Pokud se tento prohřešek dotkne jen jedné osoby a jediná osoba, se kterou jste počítali, nedorazí, jistě nejde o dramatickou škodu. Porci připravenou navíc si odnesete domů. Není vhodné ji někomu vnucovat. 

Rezervovanou židli nechejte od stolu odstranit, stejně tak i založené příbory a nápojové sklo. Aby nevzniklo prázdné místo. Ono totiž přitahuje nemilou pozornost jako vypadnutý zub. Jedná-li se o skupinu osob, pár nebo rodinu, je problém už větší. I s tím si poraďte a za pomoci personálu odstraňte jeden stůl a tabuli se zasedacím pořádkem obratem přeskupte.

Tip pro hosty:

Když řeknete, že se zúčastníte, jste zahrnuti do počtu porcí, které v kuchyni připravují. I když tam skutečně nejste, hostitelé za vás musí platit, jako byste tam byli. Pokud se vám to stane a důvod je jakýkoli, požádejte hostitele o číslo účtu, abyste jim mohli tyto výlohy uhradit. Když se neomluvíte, nedáte vědět o nenadálé komplikaci, způsobíte velkou nelibost. Pokud se něco stalo na cestě nebo těsně před termínem, nutně volejte. I komukoli jinému, jen aby to vyřídil novomanželům, případně rodičům, koordinátorům svatby nebo známým, kteří tam jsou. A samozřejmě nezapomeňte poslat svatební dar.

Pokud se to stane na vaší svatbě:

Dojde-li k takové situaci, informujte co nejdříve personál, kuchaře nebo koordinátora svatby. V jistém případě je možné, že vám některé části menu, zvláště pokud není připravené pouze pro vás a je součástí běžného jídelníčku, nebudou účtovat. Požádejte je zdvořile o to, zda to je možné. Přijměte prosím fakt, že to možné nebude. Nehádejte se. Poproste personál o úpravu svatební tabule tak, aby odpovídala počtu hostů. Nabídněte pomoc při přeskupení případných jmenovek. Uvolněte se a netrapte se tím. 

Můžete však požádat třeba sourozence nebo koordinátorku, aby se pokusili zjistit, co se stalo. Případnou nepříjemnou zprávu nerozšiřujte mezi hosty. Tím by celá oslava výrazně utrpěla. Je-li příčinou nezodpovědnost nebo bezohlednost nedorazivších hostů, dodejte si odvahy a zavolejte jim po svatbě: "Když jsme vás neviděli na svatbě, měli jsme obavy. Je s vámi všechno v pořádku?" Jakmile se ujistíte, že příčinou jejich absence nebyla ani přírodní katastrofa, ani vážné zranění, smíte vyjádřit vaše pocity. Prosím však bez jakýchkoli výčitek: "Měl/a jsem z toho smutný pocit, že jste tam nebyli. Vnímal/a jsem to od vás jako neuctivé." Možná nedostanete odpověď, kterou chcete slyšet, ale alespoň jste řekli to, co si myslíte. Nehodnoťte osoby, mluvte jen o vašich pocitech.

Přispějete svojí troškou?

S jakými nepříjemnostmi jste se setkali na vaší svatbě? Sdělte mi je třeba e-mailem na daniel@danielsmid.cz nebo zde dolů do komentářů. A těšte se na další díly.