12 oděvů namísto plného šatníku, část 2/4

15.07.2019

Vraťme se o týden zpět a navažme na článek o první trojici základních oděvů, které z nepřehledného a impulzivně nakoupeného šatníku udělají moudrý vzájemně kombinovatelný šatník (moudrého) muže. Víte nyní, podobně jako já, že na sadu bílých košil, sadu světle modrých košil navážete investicí do skvěle padnoucího tmavě modrého obleku. Na řadě je další trojice, kterou vede nesmrtelný král všech separátních sak:

4. Modrý blejzr - dvouřadé nebo jednořadé sako

Součástí uniformy námořníků válečné fregaty Blazer se stal u příležitosti návštěvy královny Viktorie v roce 1837 tmavě modrý krátký kabátek se dvěma řadami zlatých knoflíky. To je prapůvod nejzajímavějšího saka, které již téměř dvě století nosí muži na celém světě. Pravý blejzr je tedy dvouřadé sako. Mnohem častěji se však setkáte s jednořadým příbuzným, tmavě modrým sakem se stříbrnými nebo zlatými knoflíky, kterému také říkáme blejzr. Nemá však původ ve vojenském námořnictvu, ale mezi veslaři. Tam sloužil k rozlišení týmů, jako velmi formální dres univerzitních i závodních klubů. Blejzr tohoto typu může mít i jinou barvu než tmavě modrou.

Zdroj obrázku: fjackets.com

Všude tam, kde je modrý oblek příliš formální, si můžete vzít blejzr. K tomu šedé nebo béžové kalhoty (v dalších článcích o nich bude řeč) a košili jak s kravatou, tak bez ní. Blejzr se hodí všude tam, kde se od vás očekává poloformální oděv. Optimální je k fenomenálnímu dress code, který je na pozvánkách často uváděn - Smart Casual. Nejlépe funguje blejzr vyrobený z čisté vlny. Z mé zkušenosti vyplývá, že nejpraktičtější pro celoroční používání je, když váš blejzr nemá podšitá záda nebo je nepodšitý celý. V létě je v něm velmi příjemně. Udrží vás ve stínu.

5. Šedý flanelový oblek

Flanel je mírně počesaná, tedy ne hladká, vlněná látka. Materiál, který je matný, nevtíravý, nenásilný a na první pohled hodnotný. Flanel je počesaný z obou stran, dokáže tedy dobře zadržovat teplo - lidově řečeno hřeje. Skvěle také funguje v teple - izoluje vás od něj. Vlna flanelové látky je skvěle funkční. Nemačká se příliš, nezapáchá po použití, přirozeně se čistí. Flanelový oblek je měkký, méně formální a je tedy vhodný pro jakékoli setkání nebo činnost, kde "slavnostní" nádech modrého obleku je méně vhodný. Šedá barva, zvláště pak její střední verze, se jeví jako praktická nejen z hlediska kombinování oděvů (šedá se hodí stejně jako béžová ke všem barvám), ale také při cestování vlakem, busem nebo autem, kde je mírně prašné prostředí. Nejsou na něm vidět smítka prachu.

Do flanelového obleku v šedé barvě se budou skvěle hodit vaše světle modré košile. Celá kompozice se rozsvítí a vy s ní. Také bílé košile udělají svoji perfektní práci a z šedého obleku se stane Šedý oblek s velkým Š. Pokud si oblečete jen kalhoty od tohoto obleku, můžete je vhodně doplnit výše uvedeným blejzrem a obratně vykouzlit krásný klasický look. K flanelovým kalhotám se dobře hodí hnědé, obdobně kvalitní, boty. Na večerní setkání v něm si můžete vzít i boty černé.

6. Nylonová bunda do pasu

Klasika. Modrá bunda do pasu s náplety na koncích rukávu, namísto límce a dole v pase. Váš doprovod, skvělý průvodce kamkoli, kam se v saku vydat nechcete. Motocyklové závody, procházka s dětmi, které k jejímu konci ponesete střídavě na ramenou, narychlo zorganizovaný nákup na trhu nebo cesta do servisu s autem. Kamkoli v maríně nebo na týdenní výlet na hausbótu. Všude tam, kde je nádech pohybu, sportu a s tím spojené zábavy, je tato bunda doma. Vychází z modelů sportovních bund používaných na baseball, kriket nebo tenis v polovině minulého století.

Nylon, původně obchodní označení pro polyamid, který na trh ve 30. letech přinesla na trh firma DuPont, velmi dobře schne, je pevný, odolný proti trhu a otěruvzdorný. Jeho příbuznými jsou německý perlon a český silon. Relativně dobře dýchá, propouští tedy vodní páry vašeho potu ven. Skvěle se kombinuje s košilemi, při chladném počasí se svetrem a v létě také i tričkem. Tuto bundu si můžete obléct k šedým flanelovým kalhotám od obleku stejně dobře jako k lehkým bavlněným kalhotám typu chinos. Optimální službu poskytne při cestování. Skladná, lehká, nemačkavá a zároveň nadčasová a elegantní. 

První polovinu vzájemně kombinovatelného šatníku máme společně za sebou. Přinesu vám už příští týden další tipy, jaké oděvy v šatníku mít, pokud budovat začínáte, jaké oděv v šatníku ponechat, pokud je tam máte. Představím vám také pár kombinací, jak využít zmíněné flanelové kalhoty ještě jinak a co dělat, když si sako vzít nemůžete nebo se počasí vzepře našim představám o blankytné obloze.

Do té doby se mějte krásně, užívejte si a radujte se z úspěchů. Líbí se vám tento článek? Jaké další téma vás zajímá? Napište mi nebo vaše přání sdílejte s ostatními tady dole v komentáři.