Co si obléct na turnaj v koňském pólu..?

18.04.2019

Do kultivovaného prostředí koní a jejich elegantních jezdců zapadnete, když této společenské události také přizpůsobíte svůj oděv a dodržíte to, co je uvedeno na pozvánce. Dovolte mi však nejprve odpovědět na případnou otázku, proč bychom se měli oblékat na turnaj v koňském pólu jinak. 

Dress code, tedy požadavek hostitele nebo organizátora, je součástí úrovně akce. Čím vyšší společenskou úroveň akce má, tím je vhodný oděv formálnější. Dodržet požadovaný dress code je podobně důležité, jako dodržet čas příchodu. Porušení toho či onoho se může jevit jako pohrdání hostitelem. 

Když jsme ve společnosti podobně oblečení jako ostatní, cítíme se dobře. Opak způsobí, že si připadáme nemístně, cize nebo jako bychom si neměli co říct a byli na obtíž. Nezapadneme. Náš dobrý pocit je tedy dalším důvodem pro dodržení dress code. Neméně důležitým důvodem, proč dbát na úroveň oděvu je fakt, že mezinárodní turnaj je společenskou událostí a ostatní hosté se mohou cítit divně, když bychom my dress code nerespektovali. 

Jste-li dámou, která se vydává na takový turnaj, dbejte, aby vaše boty byly na nižším širokém podpatku, protože součástí jedné z přestávek je tradiční zašlapávání drnů na hřišti. Dobře se budou hodit také sandály na klínovém podpatku. Jehlové podpatky nechejte doma, zapichují se do trávy. Na tmavých botách je vidět každé smítko a prach, lepší jsou světlé. Skvěle vypadají letní světlejší nebo vzorované šaty nebo kombinace vzdušné sukně a halenky nebo topu. Nezapomeňte na sáčko, které vám pomůže, když bude větrno nebo vás ochrání před slunečními paprsky. Velmi dobře se hodí široký slaměný nebo sisalový klobouk nebo dámský "panamák" z trávy toquilla. Velenápadné, vlněné klobouky a fascinátory si nechejte na dostihy. Ostatní doplňky volte střídmé. Jste přece v přírodě, v blízkosti stájí a na travnatých plochách okolo hřiště. Ne na plese.

Pánům radno, aby se oblékli odpovídajícím způsobem k dámám. Dobře vám poslouží světlý oblek nebo dvoubarevná kombinace saka a kalhot. Skvěle se hodí béžové kalhoty chinos k modrému saku nebo obráceně. Dobře ladí také vzorované sako s kostkami a šedé kalhoty. Doporučuji světlou košili, nejlépe bílou. Není na ní vidět pot. Rozhalenka, je-li doplněna kapesníčkem v saku, může být. Dobře se hodí také matný motýlek nebo lehká kravata. Do prostředí koní a přírody se vyplatí vzít si hnědé nebo béžové boty. Klasické s tkaničkami a brogovaným vzorem, se sponou (zvané Monk Straps) nebo hodnotné mokasíny, které budou skvěle vypadat i s odhaleným kotníkem. Panamák, lehký slaměný klobouk typu fedora, vás ochrání před sluncem. 

Máte děti? Vezměte je s sebou. Součástí turnajů bývá obvykle také dětský turnaj a nějaký program s koníky. Nezapomeňte, že i děti jsou hosté a je vhodné, abyste je už nyní učili, proč se věnovat i oděvům a oblékat se různě. Dopřejte jim pohodlné, ale elegantní oděvy, chlapcům plátěné kalhoty nebo kraťásky, jemnou košili a světřík nebo dětské sako. Dívkám "seknou" hebké šatky nebo set sukýnky a kvalitního trička. Pokud se opravdu chtějí podobat mamince, vyberte lehký slamák a ozdobte kytičkou z louky. Nezapomeňte na dobré botky, ve kterých mohou holky i kluci běhat všude a celé odpoledne.

Před dvěma lety jsem dostal svoji první pozvánku na turnaj v koňském pólu. Měli jsem tu čest být společně s mojí ženou hosté našich přátel Lenky a Marka Polanových, kteří od roku 2014 na jejich farmě za aktivní podpory jejich tří dcer mezinárodní turnaje pořádají. Ten den jsem se počal ujišťovat, zda a jaké rozdíly jsou mezi doporučeným dress code na koňské dostihy a koňské pólo. 

Teď už to víte také a já se těším, až se na některém z turnajů uvidíme. A pochválíme si vzájemně, jak nám to sluší. Mějte se krásně a napadne-li vás nějaký dotaz, tak "šup s ním" tady dolů do komentáře.