12 oděvů namísto plného šatníku, část 1/4

09.07.2019

Nadřadit kvantitu, tedy množství věcí, kvalitními oděvy se bez vysvětlení může zdát jako nátlak, který by měl vést k vyšší investici. Budování šatníku, tedy souboru funkčních, vzájemně kombinovatelných oděvů nemusí však nutně souviset s vyšší částkou v kolonce vašich výdajů. Máte-li více věcí, které dlouho nevydrží (jsou tedy nízké kvality), kupujete je stále dokola. O investici nemůže být řeč, jedná se o výdaje. U kvalitních oděvů je to investice, z pohledu let nižší výdaje a větší zisk - užitek.

Zdroj obrázku: thenorthertgent.com

Pokud budujete šatník s rozmyslem, zřejmě přijdete na to, že několik, docela málo věcí vám pomůže obléci se vhodně, dobře a slušivě v jakékoli situaci. Svůj šatník buduji už řádku let a rád bych se s vámi podělil o vlastní zkušenosti, kterých deset věcí je v šatníku každého muže opravdu nezbytných a další dvě, které jsou "lahůdkou". 

Tu dnešní trojku doplní v dalších třech dílech devět oděvů, které si právem připisují přídomek klasické.

Jedná se o základ, pomyslnou základovou desku vašeho šatníku. Nejsou zde uvedeny doplňky, kterými myslím sadu kravat, motýlků a kapesníčků, ponožky ani spodní prádlo. Ani sada základní obuvi, které by měly tvořit botník adekvátní k šatníku. O tom jistě někdy příště.

1. Bílá košile z čisté bavlny

Je to v podstatě spodní prádlo, budu-li upřímný. Je to jeden z nejlepších oděvů, které můžete do svého šatníku pořídit. Smíte si ji vzít kamkoli, kdykoli a na setkání s kýmkoli. Uznávám, že na práci v zahradě, při vymetání komínu nebo montáži sady zimních kol (nejen na vašich veteránech) nejvhodnější není. Nehodí se ani na týdenní údržbu vašich trávníků. Ale na všechny ostatní příležitosti ano. 

Na běžný den, v neděli, do práce v kanceláři, na obchodní schůzku v kavárně, pod jakýkoli oblek či sako, ve dne, večer i na noční předpremiéry budoucích kultovních filmů. Jdete-li s přáteli na oslavu, bude vám optimálním průvodcem stejně tak, jako v případě, kdy přijímáte návštěvu vy. 

Bílá košile vyjadřuje, že si lidí kolem sebe a sám sebe, vážíte. Je však nezbytné, aby byla vyrobena z bavlny. Važte si také sebe...

Jakákoli příměs polyesteru nebo jiného materiálu způsobuje, že se bude možná o trošku snadněji žehlit, ale negativní důsledky převažují. Jakoukoli košili si kupujte proto, aby se dobře nosila, a ne dobře žehlila. V košili s obsahem polyesteru se budete potit, bude se na vás lepit a tvořit šedé žmolky pod paží a všude tam, kde se materiály o sebe třou. Možná, že vás zláká také víra ve výrobcovo prohlášení, že tuto košili žehlit nemusíte. 

Pozor na výrazy NON IRON a EASY IRON. Jsou většinou maskováním příměsi polyesteru (označení PES), napuštění silikonem (který se brzy vypere) anebo ještě hůře - napuštění formaldehydem. To nechcete. Investujte do kvalitní sady bílých košil, optimálně šité na míru v krejčovství. Poradí vám tam, který materiál zvolit.

Kolik jich mít? Optimálně pět nebo šest, dvě z nich s francouzskou dvojitou manžetou na manžetové knoflíky a zbytek s běžnými manžetami (tzv. italskými) na zapínání knoflíky.

2. Světle modrá bavlněná košile

Sluší každému muži a je tedy právem další pomyslnou nohou, na které stojí moudrý šatník moudrého muže. Světlá košile v blankytné modři zdůrazňuje tvář, odráží do povětšinou vousy nebo strništěm zarostlé tváře mužů světlé tóny a omlazuje vás. 

Bledě modrá košile nahradí bílou košili všude tam, kde je její bílá sestra příliš formální.

U této košile si vyberte měkčí límec, skvěle vypadá takto košile také s límcem s knoflíčky v jejich špičce (límec Button Down). V tom případě tuto košili nenoste s kravatou, jedná se o neformální košili. Dobře vám bude sloužit pod svetr nebo pod sako k obleku nebo k separátnímu saku.

Budu se opakovat, vím to. Také zde volte výhradně čistou bavlnu tak, aby vám tento materiál umožnil maximální komfort při nošení. Pozor si dejte v teplých měsících. Na světle modré košili jsou stopy od potu mnohem viditelnější než na bílé košili. Tam nejsou vidět skoro vůbec. Pokud vás budou prodejci nebo kdokoli bližší než oni nutit do jistých "ozvláštnění" košile, barevných kontrastních vsádek, barevných knoflíků nebo cokoli, co úchvatnou blankytnou modř vaší košile naruší, odmítněte. Na doplnění košile jsou vhodné doplňky, myšleno kravata, motýlek, šátek a spol. Zařaďte do svého šatníku dvě až čtyři světle modré košile.

3. Tmavě modrý vlněný oblek

Důvod, proč odmítnout černý oblek jako oblek číslo jedna je fakt, že se jeho čerň příliš nehodí na den. Dalším důvodem, proč ne černý, je psychologická vlastnost černé - nepřipravenost ke kompromisům. Černý oblek nepotřebujete tak často, jako můžete využít jeho tmavě modrého bratrance. Tmavá modř mořských hlubin se velmi dobře hodí na formální společenské příležitosti a všechna důležitá obchodní jednání. Tmavě modrý (navy) oblek bude ve dne vypadat dostatečně modře a v noci, za svitu tlumených světel, dostatečně tmavě i do divadel národních, na galavečery a plesy. Velmi dobře k němu využijete oba typy košil, nejčastěji však tu bílou.

Nejlepším materiálem na tmavě modrý oblek je čistá střižní vlna z ovcí. Jakákoli příměs umělých materiálů, mnohdy skrytá pod argumenty nemačkavosti, je jen důsledkem snahy prodejce snížit cenu a prodat méně kvality. Čistá vlna má přirozenou schopnost se narovnat, pokud byla pokrčena. 

Vlna má také přirozenou vlastnost samočistící a antibakteriální. Oblek se vyvětrá, vyvěsí. Péče o oblek je nutná, avšak ne tak častá.

Pokud je oblek, tedy jeho svrchní materiál z vlny, měla by být jeho podšívka z viskózy. Také tam odmítněte polyester, jelikož se v jeho přítomnosti budete hodně potit. Polyester je ve většině případů důvodem, proč muži nyní neradi nosí saka, respektive obleky. 

Po pravdě, jen velmi málo obleků v konfekčních obchodech bude odpovídat vašim budoucím požadavkům. Chtějte vlnu a viskózu. Buďte nároční. Na výrobek stejně jako na sebe...