Na ples? Jak nosit dlouhé večerní rukavice

22.01.2024

Co si obléct na ples? Je možné ke stanovenému dress code přistupovat "kreativně" a nerespektovat přání hostitele či organizátora? A co si mají oblékat ženy, když je dress code vždy určen jen pro muže?

Tyto a podobné otázky jste zřejmě už do Googlu zadali, případně jste rady a tipy našli na mém blogu. Je tu však jedna věc, o které jsem dosud nepsal: Jak nosit dlouhé rukavice? Důvod je celkem jednoduchý. V návodech na etiketu oblékání a chování na plese jsou mé expertní tipy dostupné, například zde >>

Zároveň je však také pravda, že se mi podařilo o zajímavém dámském doplňku dosti dlouho mlčet.

Večerní rukavice (známé také jako operní rukavice) je formální až poloformální dámský doplněk, který zakrývá ruku až střední část paže. Jednou z dvou variant střihu jsou operní rukavice musquetaire [muskete:r], které mají knoflíky na zápěstí, aby mohla ruka snadno vyklouznout bez nutnosti stahovat celé rukavice.

Vzhledem k tomu, že se obvykle nosí během večírků, plesů, oslav a speciálních formálních akcí,... 

...rukavice by měly být vyrobeny z prvotřídních materiálů, jako je bavlna, hedvábí, kašmír, samet nebo i kůže. Vyhněte se umělým materiálům...

Pokud by vás to zajímalo, můžeme se v budoucnu zabývat bohatou historií večerních rukavic. Už teď si však můžete přečíst o rukavicích tento článek >>

Předtím, než se vrhnete do minulosti, ponořte se do mého průvodce etiketou nošení vašich (budoucích) oblíbených doplňků k večerním šatům.

Příležitost a etiketa dlouhých rukavic

Stejně jako pro smeknutí klobouku v interiéru nebo dodržování Black Tie dress code, existují pravidla pro nošení rukavic. Další pravidla vás na první pohled mohou zastrašit, ale není pro to důvod. Operní rukavice jsou doplněk, který vás bude bavit. A mým úkolem je, abyste se bavily správně. Uvolněte tedy zatuhlou šíji a projděte si pětici přátelsky míněných tipů, co dělat a co raději ne.

1) Kde nosit operní rukavice?

Rezervujte si je pro vaše nejlepší plesy, gala a návštěvu opery. S jistou nadsázkou vypadají večerní rukavice nejlépe se skleničkou šampaňského. Detaily, že to není dobrý nápad, později. Tradičně jsou operní rukavice určeny pouze pro ty nejzářivější z večerních akcí. Formální večírky, rafinované gala večeře, plesy či předávání cen. Přestože to nebude tradiční, můžete však svůj pár večerních rukavic nosit, kdekoli chcete. Operní rukavice jsou v současné době v trendu, nebylo by tedy z mé strany "fér" kazit vám radost z jejich nošení i jinam. Jak uznáte za vhodné.

2) Styl večerních rukavic

Obvykle jsou bílé, slonovinové, béžové a šedohnědé, tedy kouřové. Barva rukavic nemusí být zcela stejná, jako jsou šaty, naopak. Svůj černý pár hedvábných rukavic lemovaný černým peřím nemusíte nosit jen k černým šatům. Když už mluvím o stylingu, mnoho žen tápe, zda může nosit šperky na rukavicích. 

Důležité prsteny (je na vás, které to jsou) nebo náramky můžete nosit přes rukavici.

Mírné riziko, zda budou vypadat tak dobře jako růžový set šatů, rukavic s nápadnými šperky, které měla na sobě Marilyn Monroe ve filmu Gentlemen Prefer Blondes (Páni mají radši blondýnky) z roku 1953, tady však je.

3) Etiketa rukavic při jídle a pozdravu

Základní pravidlo zde zní: pokud cokoli konzumujte, rukavice sejměte. Aby bylo odložení či navléknutí rukavic elegantní, mají i tyto činnosti svá pravidla. Chcete-li si sundat operní rukavici, musíte ji vytáhnout za konečky prstů a jemně ji posunout dolů z paže a ruky. Při navlékání nasaďte rukavici na ruku a zápěstí a poté postupně vyhlaďte rukavici směrem nahoru k paži.

Při setkání, pozdravu a podání rukou s ostatními na večírku byste měly mít rukavice na sobě. Rozhodně byste je měly sundat, abyste mohly večeřet, nedejbože kouřit. Patřím mezi ty nejpřísnější v dodržování etikety, a proto... 

...doporučuji sundat si operní rukavici i když pijete, abyste se vyhnuli polití nebo ušpinění vašeho drahého páru.

4) Kam s nimi?

Po sejmutí byste si měli operní rukavice přeložit napůl a dát si je pod ubrousek na klíně. Pokud však máte rukavice typu musquetaire, toto pravidlo má výjimku. Takové rukavice vám umožní je jednoduše rozepnout na tepnách a ruku vytáhnout z rukavice. Rukáv rukavice (to je tedy sousloví) necháte na paži. Ano, nejen muži mají chytré oděvy a doplňky.

Kožené rukavice typu musquetaire
Kožené rukavice typu musquetaire

5) Správná velikost

Délka a velikost vašich operních rukavic je důležitým faktorem. Stejně jako velikost čehokoli, co máte na sobě. Základním pravidlem je zajistit, aby vaše rukavice byla přizpůsobena paži a nebyla malá. Zvláště na paži předejděte nehezkému efektu "zarytí do masa" a poškrábání. Pokud jde o délku, měří se od švu palce, který je těsně pod zápěstím. Délka končí ve střední části paže.

Ve věci délky existuje jednoduché pravidlo, a to s ohledem na styl šatů, tedy oděvu.

V zásadě platí, že čím kratší rukáv, tím delší rukavice.

A to je důvod, proč dlouhé operní (nebo večerní) rukavice obvykle uvidíte ve společnosti šatů bez rukávů a bandeau šatů.

Zdroj obrázků: corneliajames.com, fratelli-orsini.com, wolfandbadger.com


Více sebejistoty u oběda? Žádný strach z večeře při svíčkách? 

Kultivovaný člověk se pozná právě u stolu. Setkávání u jídla je součástí společenského života, mnohdy i obchodních jednání. U stolu a při jídle také reprezentujeme sebe, rodinu i firmu. A jsme vzorem pro naše děti. Více >>