Netančete rock ke konci plesu. Etiketa na bále.

19.01.2024

Jásejte. A veselte se. Plesy a jejich letošní sezona (opět) začínají. Je nejvyšší čas zamyslet se nad vaší plesovou sezonou. Vybrat termín a místo je až to poslední. Nejprve je dobré ujistit se, zda máte s kým jít. Z hlediska společenské etikety, jejíž moderní verzi se, jak víte, věnuji, je nevhodné, abyste šel sám, jste-li muž. Stejně nevhodné je, aby šla sama žena. Míříte-li na ples, tak v páru.

Partneři to mají s výběrem jednoduché. Obrátí se na sebe navzájem. Uznávám však, že případné negativní zkušenosti z minulých plesových sezón mohou vaše myšlenky na opakování brzdit. Vaše mysl možná touží po změně. Pomozte si tedy a požádejte se navzájem o změnu či zlepšení.

Pokud byl problém v úrovni a dovednosti tance, přihlaste se společně na kurz.

Pokud jste postrádala partnera značnou část večera a on ji proseděl s "kamarády" na baru, požádejte o změnu. Byla-li vaše žena častěji v zajetí úsměvů jiných mužů, požádejte o změnu. Smíte přece požádat o cokoli, pokud vaše žádost nepůjde ruku v ruce s emocemi a výčitkami.

Drobnohledem, prosím

Přípravou na plesy se rozumí také kritické ujištění, zda vám určené oděvy padnou, tedy perfektně sedí. "Dobře" je v tomto případě totiž málo. Podívejte se na fotografie z minulého roku. 

Pánové, ruku na srdce. Nebylo vaše sako jako krabice od televize s rukávy až ke kloubům prstů? Co délka kalhot?

Jedna vlnka nad nártem nebo vlnobití způsobené příliš dlouhými kalhotami? Stále ještě připínací motýlek? Dámy, s jistou dávkou soudnosti, byla volba nových lakovaných střevíčků "za pár kaček" opravdu ta nejlepší? Bylo opravdu nutné mít zase jiné šaty než minule? Kdo to (z těch moudrých) posuzuje?


Mohlo by vás zajímat:

Kde si dámy rukavice svlékají? Mohou nosit náramek či prsten na nich? Jakou barvu mají mír rukavice, když jsou šaty zelené? A mohou vzít v rukavicích drobné občerstvení? Přečtete si, jak nosit dlouhé večerní rukavice a jejich etiketu. Zobrazit více >> 


Velká sestra se dívá

I přesto, že není zapsána na seznamu nehmotného kulturního dědictví jako je to u velké sestry Vídně, je pražská i brněnská plesová sezona díky nadšení do tance a společenského setkávání opět o krůček blíže opravdovým kulturním zážitkům. A plesová etiketa žije.

Klasické tóny v tříčtvrtečním taktu se snoubí s leskem palácových sálů nebo kontrastují se strohostí industriálních interiérů. Podmanivé věty jazzu doznívají v rozkošných přírodních scenériích okolí měst. Mladá divokost a rozvernost naráží do zkušenosti vůdců krokových variací.

Ty nejlepší plesy?

Vyberte si a seskládejte svoji vlastní plesovou mozaiku. Dodržujte úroveň, která odpovídá požadavkům organizátora a vašim hodnotám. 

Odolejte síle davu, jež se vás snaží strhnout k nižší příčce. Black Tie je prostě Black Tie a jedna sklenička je jedna sklenička.

Plesy nejvyšší úrovně přímo diktují, jak se máte chovat, oblékat, co smíte dělat a co už je přes čáru. Místem u "lepšího" stolu respekt nezískáte. Kultivovaným projevem ano. 

Lidé tvoří úroveň

Úroveň společnosti, do které vstupujete na významných plesech, vás zavazuje. Absence vhodného chování je neúcta. Jste to vy, kteří tvoříte úroveň kultury společenského setkávání při tanci. 

Jen to nejlepší z vás, nejlepší možný výsledek vás samých, je tak akorát. Jen vy se můžete postarat o předání kulturního dědictví, které máme s ostatními středoevropskými městy společné. Nebo můžete ukázat, kolik toho ještě musíte dohnat.

Netančete rock

Budete-li přistiženi ke konci plesu, jak "křepčíte" v rytmu rocku bez saka s pruhem potu na zádech, je téměř jisté, že spolutanečníky, hledající vyšší úroveň, více odpudíte, než nadchnete. 

Budou-li všemožné volány vašich šatů hopsat v rytmu songů vhodných na hřiště za venkovskou "občerstvovnou", je obraz dámy, která přišla na ples, rázem ten tam.

Na plesech se ani v myšlenkách neperte nožem anebo sekerou. A ostatním tento příšerný popěvek nekřičte do ucha.

Napište mi, chcete-li, jaký ples v našich končinách považujete za hodnotný a na úrovni. Jsem zvědav na váš názor...

Upravený článek, který byl původně zde zveřejněn v roce 2019. Zdroj obrázku: waltzvienna.com, dailymail.co.uk