Kde se vzaly rukavice a jak je nosit?

08.01.2023

Nosíte rukavice? Tím nemyslím jen když mrzne, na lyžování nebo do zahrady. Mám na mysli rukavice jako doplněk k oděvu? Rád bych se společně s vámi vnořil do historie rukavic, protože, jak se zřejmě za pár okamžiků dozvíte, jejich původ je obestřený opravdovým tajemstvím a budoucnost nejasná. 

Foto: leatherglovesonline.com

Přečtěte si, k čemu převážně sloužily v pánské garderobě dříve, jak se jejich účel změnil v průběhu staletí a kam rukavice kráčejí dnes. Jistě zmíním, jak rukavice kombinovat, k čemu rukavice nosím já sám i mimo ty nejchladnější měsíce. 

Mají rukavice budoucnost? 

A lze předpokládat jejich návrat a častější nošení, respektive používání? Udělejte si názor sami. V podstatě jde o malý velký doplněk. Malý svým rozměrem a objemem, velký svým dopadem na funkční a estetickou stránku outfitu. Před tím, než se obrátíme do budoucnosti nošení rukavic, pohlédněte se mnou do jejich historie.

Vzhůru do starověku

Jedna z prvních zmínek o rukavicích v jakémkoli druhu záznamu pochází z fresky z Knossosu, což bylo starověké řecké město na Krétě. Tato freska obsahuje také obrázek dvou mladých mužů, kteří spolu boxují a mají na sobě rukavice. Může být z dnešního pohledu dosti překvapivé myslet si, že boxerské rukavice jsou tak staré, ale důkazy máme. V eposu Odysea, jehož autorství je připisováno Homérovi, jsou o rukavicích také zmínky. Konkrétně je tam uvedeno, že se používají, aby se zabránilo pořezání od ostružiní na zahradě. Zdá se tedy, že zahradnické rukavice, jak je známe dnes, v jistém smyslu pocházejí z dob starých Řeků.

K čemu měl faraon rukavice?

Zmínky o rukavicích se objevují také v pozdějších, římských záznamech, zároveň máme i starší důkazy. Překvapením v jisté době bylo, že v hrobce Tutanchamona byly nalezeny umně ušité rukavice ze lnu, které musely vzniknout již ve 14. století před našim letopočtem. Lze tedy s jistotou tvrdit, že rukavice byly přítomny na rukou mužů již v dávných dobách. Tyto civilizace měly k dispozici rukavice, ale neexistuje žádný důkaz o tom, jak a kde rukavice poprvé vznikly. Není znám žádný záznam o nějakém vynálezu rukavic a není ani mnoho odkazů na to, z čeho byly rukavice v tomto období vyrobeny. Lze však bezpečně předpokládat, že byly nejčastěji vyrobeny ze zvířecích kůží, ačkoli kovové rukavice pravděpodobně také existovaly, zejména pro vojenské použití.

Zánik starých rukavic

Z doby středověku jsou vyobrazení i písemné zmínky o tom, že se rukavice používaly v bitvách. Nejčastěji byly vyrobené z plátů tvrdé kůže, nebo i kovu a navržené tak, aby zakryly ruku i předloktí. Byly určeny k tomu, aby ruce a část paže zůstaly v relativním bezpečí při nácviku i v boji s mečem. Časem, jak se luky, samostříly a později střelné zbraně stávaly stále více rozšířenými, rukavice tohoto typu zastaraly a brzy zanikly.

Katolická církev se zlobí...

Rukavice ve středověku však našly nové uplatnění. Staly se součástí oděvů ne proto, aby chránili svého nositele před zraněním, ale aby doplnily oděv a pomohli svému nositeli vyjádřit své postavení ve společnosti. Objevují se rukavice vyrobené z jemných materiálů, jako je hedvábí a len doplněné o vyšité nebo našité vzory. Vlivní představitelé katolické církve, tedy křesťanství, však na ně často pohlíželi jako na zcela zbytečný typ osobní ozdoby a způsob okázalého vyzdvihování svého světského bytí.

Foto: leatherglovesonline.com

Koncem 15. století, kdy se středověk chýlil ke konci, tedy v době pádu Konstantinopole v roce 1453, případně érou objevování Ameriky po roce 1492, byly rukavice opět v kurzu. Staly se důležitými mezi členy společnosti. V této době byly rukavice vyráběné obvykle z kožešin nebo zvířecích kůží, ale používaly se i látkové rukavice. Nebylo výjimečné, že byly zdobeny výšivkami, zlatem i drahokamy. Zhruba ve stejném čase se začaly objevovat prstové pletené rukavice z hedvábí nebo vlny.

Zajímá vás více? Poslechněte si celý článek jako podcast na jedné z běžných aplikací.