S Monikou v šatníku #3 Jak vytvořit dámský botník

22.09.2023

Jak velkou roli hrají boty ve vašem šatníku? Je možné obuví pozvednout outfit o úroveň výš? Jak uspořádat svůj botník přehledně, krásně a smysluplně? Boty velmi ovlivňují to, jak vypadáte. Jsou jedním z nejdůležitějších doplňků. 

Moje boty mám seřazeny podle druhu a také podle tónu barvy
Moje boty mám seřazeny podle druhu a také podle tónu barvy

V předchozích článcích jsem popsala tipy, jak uspořádat váš šatník, aby byl krásný a přehledný. Pověděla jsem vám také o tom, které základní barvy jsem do svého šatníku pořídila na úplný začátek. 

Pokud jste články nestihly přečíst, vyhledejte si je tady >>

Dnes se dotkneme doplňků, které jsou pro váš šatník snad nejdůležitější. Boty. Najdeme harmonii a řád pro naši obuv. Povíme si, kam nejlépe umístit sezónní boty. A čemu se myšlenkově při ukládání vašich bot do botníku věnovat.

Z kterého konce začít

Boty, boty, boty. Byly všude. V botníku, v předsíni, v horní polici ve skříni. Některé v zaprášených krabicích na půdě. Společným jmenovatelem bylo zběsilé hledání žádaných bot. To byl můj případ. Začalo léto, hledala jsem sandály nebo otevřené boty. Nastala zima a s prvními chladnými dny přišel i zájem o kotníkové boty nebo kozačky. 

Protože nebyly v krabicích dostatečně viditelné, na některé z nich jsem dokonce úplně zapomněla. Zkrátka botový chaos...

Časté hledání "zašantročených" bot jsem se jednoho dne rozhodla nahradit pečlivým uspořádáním a vytvořením opravdového botníku. Všechny na jedno jediné místo.

Polobotky k polobotkám...
Polobotky k polobotkám...

Jeden botník vládne všem

Nejprve jsem všechny boty z různých skrýší vyhledala a seskládala je na podlahu v chodbě. Některé na mě působily unaveně, bez známek radosti a energie. Byly promáčklé z dlouhého ležení kdesi vzadu ve skříni. Pohled na řadu vyskládaných párů obuvi mě přiměl k myšlence zamyslet se:

  • Které páry bot chci opravdu nosit? 
  • Ve kterých botách se cítím dobře? 
  • Které mi dělají patřičnou radost?
  • Ve kterých botách kráčím jako dáma? 

Ty z bot, které jsem se rozhodla ponechat, jsem pečlivě roztřídila podle typu. Mokasíny extra, vedle polobotky, pak vyšší šněrovací boty a kozačky, boty na podpatku a otevřené boty.

Všechny boty jsem uložila do polic velké skříně, ve vstupní chodbě. A to takovým způsobem, že stejné typy bot jsou vedle sebe. Lodičky vytvořily doslova malý přístav, polobotky se těšily z přítomnosti svých příbuzných. Podobně jako v šatníku jsem do tohoto systému vnesla to uklidňující řazení podle barev. Začínám v polici od nejtmavší barvy vlevo po nejsvětlejší barvu doprava. Když si chci vzít tmavé boty, mám je přehledně nad sebou. Totéž vytvoří boty světlé.

Pozorností nešetřete

Proč se uspořádáním bot vlastně zabývat? Jak moc je to důležité? Obuv tvoří zhruba 50 % našeho celkového vzhledu. Krásnou a vhodnou botou je možné pozvednout svůj outfit o několik úrovní výš. Anebo naopak můj pečlivě připravený oděv - moji kompozici - zcela degradovat.

"Při dotváření outfitu pro klientky, když dělám zakázkovou výrobu, tak je v závěru důležité zabývat se botami. Je to vlastně to poslední, čím se jako návrhářka zabývám. Dá se říci, že je to taková pomyslná tečka nad i."

Mirka Talavašková, módní designérka

Dnes je pro mě přínosné, že všechny páry mých bot jsou dobře viditelné. Mohu se kochat tím, jak hezky vypadají a jak si užívají připraveného místa. Tak nějak ožívají... Navíc se rychleji rozhoduji, které si dnes vyberu a na žádné nezapomínám. Nemusím také chodit nikam daleko a hledat. Věnuji všem svým botám stejnou míru pozornosti. A ony mi ji vrací zase zpět a přidávají k tomu radost...

Je to vzájemný radostný vztah.

P. S. Kolik radosti dnes přinesly boty vám?

Autorka článku: Monika Šmíd

Zabývá se tématy, jak vytvořit udržitelný a moudrý šatník, její vášní je pořádek. Pomáhá lidem ve firmách nastavit firemní kulturu. Organizuje firemní i veřejné kurzy etikety pro děti i dospělé. Sledujte její profil na Instagramu.

Kontaktovat >>