S Monikou v šatníku #1: Jak uspořádat dámské oděvy?

10.08.2023

Jak zařídit, aby časté otázky po ránu "Co si mám vzít na sebe?" anebo "Kde mám zase to tričko?" byly v budoucnu otázkami pouze řečnickými? Jak to udělat, aby byl váš šatník přehledný a chytrý? Co s věcmi, které vám nesedí, anebo jste je pořídily omylem"? A co takhle uklidit ve skříni?

Moje sukně seřazené podle barevnosti od nejtmavší po světlou
Moje sukně seřazené podle barevnosti od nejtmavší po světlou

Milé dámy, pečlivé čtenářky našeho blogu, jmenuji se Monika Šmíd a připravila jsem speciálně pro vás vícedílný seriál o dámském šatníku. Budu s vámi sdílet mnou odzkoušené tipy, náměty a postřehy, které do vašeho šatníku mohou vnést svěží vítr. A někdy také pořádnou vichřici. Obsah je určen především ženám, není však mužům zakázán.

Co se dnes dozvíte

V prvním díle seriálu o dámském šatníku se budu věnovat jeho uspořádání. Tím všechno začíná, to je klíč k řešení. Najděte systém. Vytvořte řád. Zajistěte přehled. Jako expert na různé druhy uspořádání mám pro vás návod a vy se můžete nechat mými tipy inspirovat.

Z kterého konce začít

Uspořádat svůj šatník vyžaduje čas. Doporučuji vám, abyste si jej vyhradily jen samy pro sebe. Bez jiných vjemů a lidí. Jen vy sama. Máte-li šatnu nebo šatní skříň společnou, například rodinnou nebo partnerskou, věnujte se jen těm oděvům, které nosíte vy.

Začněte s ramínky

Všechna by měla být stejná. To vám zajistí podvědomý myšlenkový klid při každé návštěvě vašeho šatníku. Já používám dřevěná ramínka světlé barvy. Doporučuji také bílá anebo tmavě hnědá dřevěná ramínka. Všechna ostatní ramínka nabídněte dál, darujte, ta poškozená rovnou vyhoďte. Kromě vašeho vnitřního klidu dáte barvám vašich oděvů větší šanci k vám promlouvat. Na každém ramínku ať je jen jeden oděv. Výjimku představují ramínka, která mají hrazdu na kalhoty nebo klipy. Na takovém mohou viset oděvy dva.

"Důležité je zabývat se také typem ramínka. Jiné ramínko patří na kalhoty, jiné ramínko na šaty, na sukně, na kabáty. Když by měl kabát nebo sako špatné ramínko – například patřící na halenku – zdeformoval by se oděv v místě ramen. Je tedy důležité investovat do správných ramínek. V opačném případě si můžeme snadno zničit oděvy. Časem."

Petra Pilařová, módní designérka

Moje košile na dřevěných ramínkách
Moje košile na dřevěných ramínkách

Příbuzní k sobě

Na jednu šatní tyč pověste vždy jeden typ oděvu. Sukně, šaty, kalhoty, košile, halenky. Nemáte-li dostatek košil a halenek na celou šatní tyč, mohou tyto kusy viset společně vedle sebe. Máte-li například troje šaty a visely by osamoceně a nepatřičně, přidejte k nim sukně. Šaty a sukně si budou spolu rozumět. Kabáty a bundy patří do příbuzné kategorie a je možné mít je také spolu. Buďte moudré, šetřete místem. A zároveň dbejte na to, aby se každý kus oděvu po použití vrátil vždy tam, kde je pro něj vyhrazeno místo.

Svetry jako knihy

Trička, roláky a svetry poskládejte do poliček. Jako knihy v knihovně. Tedy nikoli do komínků na sebe, ale příčně vedle sebe. Lépe se vám budou vytahovat, neboť mají stejnou výchozí (vytahovací) pozici. Dalším důvodem je, že každý kus oděvu má kolem sebe více méně stejný tlak, zprava i zleva. A to nejdůležitější: budou mít stejnou energii vaší pozornosti. Stejným systémem uspořádejte také sportovní a funkční oděvy, případně i spodní prádlo.

Ponožky

Nesmotávejte je do nevzhledných kuliček připomínající brambory. Ponožka, která je "nahoře", se tímto způsobem vytahuje. Také jsou ve většině případů obráceny rubem nahoru, a to nevypadá dobře. Pár ponožek složte na sebe, rukou uhlaďte, přeložte na půlku v místě, kde začíná pata. Poté ještě jednou přeložte na polovinu. Získáte úhledný balíček ponožek, který snadno uložíte do nehluboké zásuvky nebo poličky. Jako knihy.

Barevné mámení

Poté, co budete mít kategorie oděvů roztříděné, zaměřte se na barvy oděvů. Barevná škála oblečení by měla postupovat vždy zleva doprava, a to tak, že začnete s nejtmavší barvou oděvu. Pověsíte například tmavě modrou sukni zcela vlevo na šatní tyč, vedle bude viset světle modrá sukně, následuje béžová sukně a po ní bílá sukně. Každá visí zvlášť na speciálním ramínku na sukně. 

Kabáty u mě začínají tmavě hnědou barvou, pokračují khaki zelenou, končí béžovou. Pokud si nejste jisti, která barva je tmavší, udělejte jednoduchý trik. Pověste oděvy vedle sebe a přivřete oči. Tmavá barva vystoupí do popředí. A pokud ne, nechte je chvilku viset, řeknou vám to po čase samy.

Máte-li košile, které jsou všechny bílé, dávejte bedlivý pozor na uspořádání i zde. Není bílá jako bílá.

Hotovo?

Máte podobná ramínka, příbuzné oděvy stojí nebo visí spolu, barvy přechází od temné po nejsvětlejší. Vnoříte-li se očima do takového šatníku, budete se těšit už jen při pohledu na vaše oděvy. A kolik toho najednou máte! Dotkněte se tu a tam látky nebo knoflíku vašeho saka, vezměte za rukáv vaši bundu nebo halenku. Jsou vaše. Jste to vy...

Autorka článku: Monika Šmíd

Zabývá se tématy, jak vytvořit udržitelný a moudrý šatník, její vášní je pořádek. Pomáhá lidem ve firmách nastavit firemní kulturu. Organizuje firemní i veřejné kurzy etikety pro děti i dospělé. Sledujte její profil na Instagramu.

Kontaktovat >>