S Monikou v šatníku #2: Základní barvy dámských oděvů

24.08.2023

Na kterých základních barvách je možné postavit krásný a funkční šatník? Čeho se držet při výběru barev vašich oděvů? A co rozhoduje o tom, zda vám konkrétní barva sluší více či méně? Odpovědi se pokusíme společně nalézt v druhé části výletu do "světa pořádku" v dámské skříni.

Moje vlněné svetry naskládané v poličce jako knihy
Moje vlněné svetry naskládané v poličce jako knihy

V předchozím díle seriálu o dámském šatníku jsem se věnovala jeho uspořádání. Pokud jste si minulý článek nestihly přečíst, zde to můžete napravit.

Co se dnes dozvíte

V této části se budeme věnovat náplni dámského šatníku z pohledu výběru barev. A také jejich tónům. Jak jsem postupovala při zakládání a výběru barev v mém šatníku já? Které barvy jsou pro mě pověstným "must have"?

Z kterého konce začít

Barvy vašich oděvů mohou být hravé a veselé, jejich přehršel však způsobí myšlenkový chaos. Dříve jsem se myšlenkou, jak vybrat a kombinovat barvy mého outfitu, příliš nezbývala. Postupem času jsem přišla na něco, co všechny krásné oděvy spojuje. 

Jednoduchost. A vybrala jsem si pro začátek jednobarevné kousky, například tmavě modré kalhoty a k tomu krémově bílou halenku. Šaty s jednoduchým vzorem, který má v sobě dvě, maximálně tři barvy.  Například béžovo-modro-bílé letní šaty.

Zjistila jsem, že k takto jednoduše zvolenému oblečení se dobře kombinuje kabelka, šperky a boty. Proto je dobré začít s jednoduchým pojetím oděvu, aby celkový vzhled nebyl doslova přeplácaný.

Konkrétně obuv a doplňky tvoří zhruba 50 % výsledného dojmu vašeho celkového vzhledu.

"Je to tak půl na půl. Dokonalý outfit můžeme pokazit špatnou a nevhodnou botou. Pokud vytvářím jednoduchý a praktický model oděvu, tak k tomu nemůžu dát příliš nazdobenou botu. Je to o nějaké míře estetiky a míře umění kombinovat. 50 % z toho, jak model vypadá, zabírají boty.

Mirka Talavašková, módní návrhářka a designérka

Podle Mirky to tedy znamená, že boty mají obrovskou důležitost a hrají velkou roli. Stejně tak kabelka nebo šperky. Nevhodným výběrem doplňků je možné váš oděv také zcela zkazit.

Modrá jako nebe. Bílá jako sníh.

Používat přirovnání k jednotlivým barvám - lépe řečeno k jejich tónům a odstínům – mi pomáhá k lepší představě a zapamatování. Námořnicky modrá, čokoládově hnědá, krémově bílá, cappuccino béžová, karamelově hnědá, holubičí šedá. Právě z těchto barev jsem si vytvořila základní barevnici. A v těchto barvách si pořizuji šaty, sukně, kalhoty i halenky. Volím raději tóny tlumeně modré a zemité. Pokud se chci rozzářit, použiji tmavě červenou barvu rtěnky, rudý svetr nebo oranžovou sukni.

Tady vidíte, jak mám uspořádaná saka od tmavých ke světlému.
Tady vidíte, jak mám uspořádaná saka od tmavých ke světlému.

Podle barev

Uspořádat oděvy podle barvy je druhým předpokladem krásného a funkčního šatníku. Prvním faktorem je seřadit oděvy podle typu. O tom jsem psala v předchozím článku. Začnu zprava vždy od nejtmavší barvy. Námořnická modř, šedo-modrá, oříškově hnědá, krémová. Řeč je o sakách v mém šatníku.

"Je spousta žen, která dělá obrovskou chybu, že chce vypadat úžasně a obleče se do výrazných barev. Jsou to však barvy, které jim nemusí slušet a ony se potom trápí. Její představa, že bude vypadat kouzelně a úžasně a že si toho lidé všimnou, se míjí účinkem a ona neví proč."

Táňa Havlíčková, módní návrhářka

Fenomén černá

Možná to některou z vás napadlo. Černá jako noc. Zeštíhluje. Schová. Ukryje. Zahalí. Někdy ano. A někdy může zcela pohltit obličej, oči a vaši energii.

Má-li být černá v mém šatníku, chci, aby plnila roli elegance a vytvořila základ chic stylu. Černé kalhoty, nebo sukně. Nebo malé černé. U černých oděvů se ptám na následující:

  • Z jakého materiálu je oblečení ušito?
  • Je to černá lesklá nebo matná? 
  • Je látka hrubá nebo hladká?
  • Střih. Střih. Střih. Jaký vyhovuje a lichotí mé postavě? 
  • V čem se cítím dobře?
  • Co mi sluší tak, že se nadšeně otáčím v zrcadle tam a zpět?

Co vám to přinese

K čemu je vlastně dobré zabývat se uspořádáním a barevným řazením vašich oděvů? Proč tomu věnovat čas? Pomocí těchto jednoduchých a praktických tipů získáte myšlenkový klid. Řád ve své hlavě. Plynulý tok energie. Harmonii a rovnováhu. Při vstupu do vašeho šatníku se rozzáříte. Vnitřně a následně i navenek. Budete se "tetelit radostí", jak krásný a moudrý šatník máte.

Na co se těšte se mnou?

O moudrém šatníku vám povyprávím něco zase příště. Napište mi a já vás přidám do seznamu příjemců, aby Vám další díl z mého "světa pořádku ve skříni" neunikl. 

Autorka článku: Monika Šmíd

Zabývá se tématy, jak vytvořit udržitelný a moudrý šatník, její vášní je pořádek. Pomáhá lidem ve firmách nastavit firemní kulturu. Organizuje firemní i veřejné kurzy etikety pro děti i dospělé. Sledujte její profil na Instagramu.

Kontaktovat >>