7 způsobů, jak nosit košili bez kravaty

17.06.2019

Velkou díru do světa oblékání obleků bez kravat udělali dva minulí američtí prezidenti. Barack Obama a George Bush. Velmi často byli veřejně viděni právě takto polooděni. Dělali to samozřejmě záměrně, aby se ve volebních preferencích dotkli také "obyčejného" lidu. Byl to převlek. 

Maska státníka, který ovlivňuje ekonomiku téměř celé planety, mocného a zámožného muže a tvrdého politika dotýkající se voličů i těch nejnižších sociálních vrstev. Kostým, který měl ovlivňovat masy lidí. Stejnou masku si nasadili téměř všichni naši politici, kteří začali po vzorů těchto vládců odkládat kravaty a nehledě na tvary a kondice svých těl a mnohdy nevzhledných košil, povýšili pochybný vkus na nevkus. Vystupovali v nich na veřejnosti a "zdobili" v nich prezentace svých stran na billboardech.

Zdroj obrázku: independent.co.uk

I přesto, že si málokterý z manažerů, jednatelů, obchodníků a jejich ředitelů bere za vzor nějakého politika (je zvláštní, že politikové většinou nejsou našimi vzory), tento způsob "převleku" rychle převzali. Pánové, nikoho prosím bez rozmyslu nekopírujte a buďte sami sebou. Jste jednatelé, obchodníci, ředitelé... Nosit formální obchodní oblek s bílou košilí bez kravaty je trapas, je to faux pas. 

Zajisté, že můžete bez kravaty vypadat dobře. Jak, kdy a proč mít na sobě sako a kalhoty nebo oblek bez kravaty? Zde je můj návod:

1. Máte-li ležérní vzorované sako, nemusíte mít kravatu.

Saka, která jsou určena na volný čas, saka ze lnu a bavlny nebo saka s výraznými vzory kostek a oken jsou ležérnější. K těmto sakům si můžete vzít košili bez kravaty. Čas od času však vídám muže, kteří mají na sobě osiřelé oblekové sako (možná bývalou součást formálního obleku) a k tomu košili bez kravaty. To vypadá zvláštně. Na první pohled je bývalé oblekové sako poznat. Vidno, že je to jakýsi zbytek. Chcete-li vyjít v saku bez kravaty a vypadat dobře, pořiďte si sako vzorované. Vzory rybí kosti, výrazného pepita nebo vzor Prince of Wales (Glencheck) v decentních nebo výraznějších barevných kombinacích. A tomu oblekovému saku, které vám zbylo, když se už kalhoty nedají nosit, nechejte našít mosazné nebo kovové knoflíky a udělejte z něho jednořadý blejzr.

2. Když máte velmi neformální oděv, kravatu nechejte doma.

Připustím-li, že si čas od času oblečete něco velmi neformálního (což je nutné a správné), třeba boat shoes, lehké letní kalhoty, případně separátní sako a vyrazíte na procházku se svojí partnerkou po chodníčku vedle pláže nebo rybníčku, bylo by zvláštní, kdybyste měl na sobě elegantní hedvábnou kravatu. Pokud však budete mít při stejné příležitosti dobré mokasíny, padnoucí flanelové nebo keprové kalhoty, můžete si jistě kravatu vzít.


Doporučujeme

Kniha Smart Casual: K čemu nosit kožený křivák, safari bundu a tmavě modré džíny z tuhého denimu? Proč je téměř nutné mít vlněné kalhoty s puky jako břitva, naleštěné polobotky s novými tkaničkami a košili jemnou jako vánek? A potřebujete opravdu oblek ušitý na míru z kvalitní látky?

Koupit s podpisem autora >> 


3. Nenadálá schůzka se zákazníkem může být bez kravaty.

V situaci, kdy máte na celý den naplánovanou kancelářskou práci, sedíte běžně bez saka. A bez kravaty. Objeví-li se nyní váš obchodní partner nebo vyšší nadřízený, který s vámi chce hovořit a něco projednat, oblečte si jen sako a kravatu můžete vynechat. Optimální však je, abyste pro podobné případy, kdy si vás ke konzultaci zavolá generální ředitel nebo přijde zákazník na důležité formální jednání, měli vždy nějakou neutrální kravatu (tmavě modrou, bordó nebo šedou) u sebe v kanceláři a mohli si ji uvázat. Jsou situace, které to vyžadují.

4. Jdete na party a nevíte, jaký je dress code?

Na party, na oslavu narozenin nebo výročí, na tzv. kolaudaci nového domu nebo bytu vašich přátel, nebo na klubová setkání noste sako klidně bez kravaty. Buďte však připraveni, že bude slavnost formálnější, než jste předpokládali. Mějte s sebou motýlek v kapse nebo kravatu v autě. Zjistíte-li, že všichni mají něco "pod krkem", můžete obratem reagovat a nevyčnívat svou rozhalenkou. V opačném případě, když jsou všichni muži v košilích s ohrnutými rukávy (košile s krátkým rukávem, prosím, noste jen na volný čas nebo na zahradu), můžete odložit sako a skvěle do společnosti zapadnout. V žádném případě nechoďte nikam v košili s kravatou bez saka. Budete vypadat jako malý kluk na svatbě své tetičky.

5. Máte-li špinavou nebo poškozenou kravatu, odložte ji.

Pokud si kravatu ušpiníte při jídle nebo pití nebo ji omylem necháte pod bezpečnostním pásem, když jedete na druhou stranu republiky, nebude vypadat dobře. Ušpiněnou nebo silně pokrčenou kravatu raději sundejte. Se špinavou nebo nevzhlednou kravatou budete vypadat vždy hůře než bez ní.

6. K neformální košili kravatu nenoste.

Pokud si z ramínka ve vaší skříni vezmete vzorovanou košili s kytičkami nebo džínovou košili, kravatu nechte s klidem doma. Kravatu si také neuvazujte, máte-li na sobě jakoukoli košili s nevhodným límcem pro kravatu. Nejčastější je s Buton Down límečkem (košilový límec, který má ve špičce dírky na knoflíky), košile s nepodlepeným límcem nebo košile se stojáčkem. Obecně se dá říci, že čím je vaše košile ležérnější, tím lépe se dá nosit bez kravaty.


Mohlo by vás také zajímat

Deset lapálií stylových mužů a jak je řešit: Co když vám při schůzce dojte inkoust? Jak rychle vyřešit šmouhy na botách a co s knoflíkem, který se chystá před důležitým setkáním upadnout?

Přečíst článek >> 


7. K decentním doplňkům lze nosit košili bez kravaty.

Soulad. To je slovo, která vám při oblékání čehokoli vždy pomůže. Pokud se rozhodnete pro výrazný zářivý kapesníček do saka a k tomu dáte do klopy pin (klubový nebo firemní odznáček) nebo boutonniere (ozdoba do dírky na klopě většinou ve tvaru květu) a nevezmete si kravatu, souladu nedocílíte. Nebude to dobré. Chcete-li zůstat bez kravaty a máte vhodné sako, tak zvolte decentní doplňky, třeba prostý bílý bavlněný kapesníček a případně malý pin

Ke košilím se jistě někdy vrátím. Zatím si můžete rozmyslet, ve kterém krejčovství si ty vaše necháte ušít. Ať bez kravaty nebo s ní jsou nejlepší ty košile, které jsou přímo na vás. A vaše zkušenosti z krejčovství mi napište přímo do komentáře pod článkem nebo e-mailem.