7 tipů, jak zdvořile odmítnout pozvání 1/2

26.01.2022

Obdrželi jste někdy pozvání, které jste nemohli přijmout? Je relativně pravděpodobné, že více než jednou. Možná máte také zkušenost z druhé strany, kdy jste poslali pozvánky lidem, kteří museli odmítnout. 

zdroj obrázku: rachaelrayshow.com
zdroj obrázku: rachaelrayshow.com

Ptáte se, jak odmítnout pozvání, aniž byste zranili něčí city nebo způsobili nějaký konflikt? Jestliže vám je tak trochu "proti srsti" říkat "ne" vězte, že máte k dispozici několik způsobů, jak pozvání nepřijmout a zdvořile odmítnout. Předpokladem však je, že to uděláte s upřímností a projevíte úctu tomu, kdo pozvání poslal.

Na odmítnutí není nic špatného, byť nám spousty příkladů z rodin, vztahů i z práce poskytují opačné důkazy. Pozvánka není rozkaz. Je jisté, že si hostitelé přejí, abyste tam byli, jinak by vás zřejmě nezvali. V případě, že však máte jiné plány, nebo vám v účasti brání něco dalšího, na odmítnutí není nic špatného.

Nevžívejte se zbytečně do zklamání

Možná si to jen myslíte, že někoho můžete vašim odmítnutím zklamat. Jednoduše si ve své představivosti "vymýšlíte" a vytváříte domněnky. Je jen malá pravděpodobnost, že někoho opravdu zklamete. Zklamání může přijít však v případě, že nebudete reagovat nebo vaši účast potvrdíte a nedorazíte.

Pokud se nemůžete zúčastnit, je více než nutné pozvání odmítnout. A to i pozvánky, o kterých víte, že jsou hromadné. 

Nechat kohokoli bez odpovědi je rovno pohrdání. Klíčem k dobrým vztahům ve vašem okolí, rodině i mezi přáteli je zdvořile a co nejdříve dát vědět. Každý, kdo organizuje jakékoli akce, dokáže ocenit, když se mu dostane rychlé odpovědi.

Jak laskavě odmítnout pozvánku? 

Zde je sedm tipů, jak pozvání odmítnout co nejzdvořileji:

  1. Neignorujte pozvání. Odložení pozvánky stranou s myšlenkou, že na řešení máte ještě čas, není dobré ani pro vás, ani pro toho, kdo pozvánku poslal. Je nad slunce jasné, že potřebuje vědět, zda-li tam budete či nikoli. Pokud pozvánku ignorujete, ukazujete ostatním nedostatek sociálního cítění a etikety. Je možné, že vás příště ze seznamu pozvaných vynechají.
  2. Nečekejte. Podívejte se obratem do vašeho kalendáře a napište. Jestliže potřebujete tento termín zkonzultovat s partery nebo v rodině, udělejte to ten den nebo pošlete e-mail svému partnerovi, aby se nad pozváním mohl zamyslet. V okamžiku, kdy víte, že nemůžete přijít, pište, volejte. Většina událostí vyžaduje pro plánování čas.
  3. Vyjádřete vděk. Ať přijdete či nikoli, vždy upřímně poděkujte dané osobě za to, že vás pozvala. Dejte jí najevo, že je to pro vás čest a radost, že si o vás myslí tolik dobrého, že jste vůbec nějakou pozvánku dostali.
  4. Buďte upřímní. V případě, že jste už někdy "mlžili" o pravých důvodech odmítnutí, skončete s tím. Nikdy nemusíte uvádět falešné nebo smyšlené výmluvy, proč se zrovna vy nemůžete akce účastnit. Nemusíte přece zacházet do podrobností, postačuje, když dáte vědět, že na daný den i čas máte jiný plán.
  5. Požádejte o jiný čas. Pokud je pozvánka výlučně pro vás, jde tedy o pozvání na schůzku ve dvou, dejte dané osobě najevo, že ji nemůžete uskutečnit v navržené době. Ujistěte ji také, že byste se rádi setkali v jiný čas, případně na jiném místě.
  6. Nevysvětlujte to příliš. Není potřeba, abyste vaše odmítnutí psali na celou stranu, nechte své vysvětlení krátké a k věci. V opačném případě by to mohlo znít, jako byste se snažili hledat výmluvy.
  7. Něco pošlete. Je-li pro vás obvyklé, že byste na událost, na kterou jste byli pozvaní, přinesli dárek, pošlete ho společně s přáním poštou. Může jít o narozeninovou oslavu na druhé straně republiky nebo přivítání miminka do rodiny. Nezapomeňte zmínit, že byste si přáli tam být a těšíte se, až se brzy uvidíte.

Správný tón a formulace pro odmítnutí pozvánky

Podle toho, jakým způsobem jste byli pozváni, volíte i odpověď. Máte tedy možnost reagovat osobně, telefonicky i dopisem. Zřídkakdy zaškrtnutím políčka "přijdeme/nepřijdeme" na odpovědní kartě, která je opatřena známkou. Relativně častou možností, jak odpovědět je e-mail, případně dopis. Je tedy třeba napsat. Zvolený tón a formulace vašeho dopisu by měl odrážet váš vztah s osobou, která vás pozvala. Pokud se jedná o blízkého osobního přítele, bude odpověď pochopitelně mnohem méně formální než psaní klientovi nebo obchodnímu známému.

Zajímají vás konkrétní příklady odmítnutí? Jaká zvolit slova?

Nenechte si ujít pokračování

a přihlaste se k odběru mého blogletteru. Kdykoli se můžete odhlásit.