7 tipů, jak zdvořile odmítnout pozvání 2/2

08.02.2022

Jakkoli byste chtěli jít na každou akci, na kterou jste pozváni, jsou dny, kdy prostě nemůžete. Možná už máte osobní plány, nebo musíte pracovat. Nebo jste vyčerpaní a potřebujete si odpočinout. 

Zdroj obrázku: lifewire.com
Zdroj obrázku: lifewire.com

Případně se vám jednoduše nechce trávit čas s konkrétními lidmi, kteří akci organizují nebo na ni budou zváni. Pokud budete vaše vyjádření odkládat na později a rozmýšlet se dlouho, budete se spíše jevit jako nerozhodní a nezodpovědní. Neváhejte a odmítněte. Těch zmíněných sedm kroků, jak to udělat laskavě a zdvořile, najdete v prvním díle tohoto článku zde >>

Vždy odpovězte

Můžete být v pokušení neodpovídat, protože nechcete zranit city člověka, který vás pozval. Případně se obáváte, že když odmítnete, existuje jistá pravděpodobnost, že nebudete pozváni na jeho další událost. 

Možná si také mylně myslíte, že pokud vám nedorazila nějaká oficiální pozvánka a pozvání i potvrzení bylo jen ústní, není problém nepřijít. To je chybně a mylné smýšlení o dohodách.

Ústní dohoda je totéž co písemná a s pozváním i potvrzením se to má stejně. Ignorování potvrzeného pozvání je hrubé porušení etikety. Je to nadřazené a neuvážené. Pravděpodobnost, že se na příští sezam pozvaných nedostanete, se relativně zvyšuje.

Neumíte říkat "ne"?

I když jste ten typ člověka, pro kterého je obtížné odmítnout a říci "ne", musíte se vžít do situace a zapojit empatii. Správná věc je zdvořile oznámit hostiteli, že se nemůžete účastnit. Jistě je lepší být stručný než vytvářet literární díla. Zůstaňte ve vší zdvořilosti. A navíc to neodkládejte, musíte odpovědět co nejdříve. Vaší pozdní odpovědí komplikujete život hostitelům, ovlivňujete jejich plánování. 

Inspirujte se několika příklady, jak můžete písemně odmítnout pozvání na akce pořádané vašimi zákazníky, blízkými nebo přáteli:

Příklad 1

Miroslave,

omlouvám se z neúčasti na akci, k jejímuž konání jste mi poslal Vaše osobní pozvání. Na dané dny, respektive ty aktualizované, mám již naplánovány jiné aktivity.

Věřím ve Vaše pochopení, těším se na jinou příležitost a přeji Vám úspěšné dny.

Daniel

Příklad 2

Milá paní Ševečková,

s radostí jsem četl Vaše pozvání na Vaši výroční konferenci. Vážím si toho, že jsem byl pozván. Lituji však, nemohu se dostavit, jelikož mám již dříve potvrzené jiné aktivity.

Věřím, že si Vy i Vaši hosté akci užijete.

Přeji Vám úspěšné a pěkné dny.

Daniel Šmíd

Příklad 3

Milá Lenko,

děkuji za zprávu a pozvání na Vaši narozeninovou oslavu. Těší mě, že jste na mě myslela. Omluvte však, prosím, moji neúčast, máme s rodinou právě na ten den naplánovanou cestu do zahraničí.

Přeji Vám hezké dny a radost

Daniel

Příklad 4

Milá Lindo, Martine,

navazujeme na vaše milé pozvání přivítat vaše miminko. Jsme potěšeni, že patříme do kruhu vašich nejbližších přátel. Zároveň nás, prosím, omluvte, na daný den máme rezervovaný pobyt mimo město. Budeme v myšlenkách s vámi a věříme, že se brzy uvidíme.

Mějte se krásně.

Monika & Daniel

Příklad 5

Marceli,

gratulujeme ke jmenování na tak významnou pozici ve firmě. Přáli bychom si účastnit se oslavy, avšak právě na tento den máme naplánovanou obchodní cestu do zahraničí. Jistě to nebude dlouho trvat a setkáme se.

Přejeme Ti, ať se Ti daří.

Monika & Daniel

Pamatujte si, že jakékoli odmítnutí pozvánky neznamená, že odmítáte osobu, která vám ji poslala. Je to prostě prohlášení, že se nemůžete zúčastnit všeho, na co jste byli pozváni. To by vám mělo teoreticky odmítání usnadnit. Po akci je vhodné, abyste hostitelům zavolali a zeptali se, jak událost proběhla. Možná budete chtít vyjádřit lítost nad tím, že jste tam nebyli. Pokud máte něco podobného v plánu, zůstaňte přívětiví a pozitivní: "Děkuji, to mám radost, zní to, jako byste se tam měli skvěle."


Připojte se ke stovkám čtenářů

Nenechejte si ujít další článek. Přihlaste se k odběru mého blogletteru.