Svatební oblek: Moudrá volba nebo kardinální chyba?

06.03.2024

Svatba něco stojí a měla by stát. Klidně však můžete ušetřit na alkoholu a nepodávat jej. Váš oděv, pánové, tedy svatební oblek, by však neměl být obětí razantního spoření. Váš výběr by měl být skvělou investicí. Jaký oblek je však ten správný? Jakou barvu by měl mít a co k tomu?

1. Barva 

Bledě šedá, tedy světle šedá je přiměřeně vážná. Na první pohled prostá a jednotvárná, zároveň však nadčasová a elegantní. A extra univerzální. Šedá barva obleku ženicha se hodí k formálnosti téměř každé svatby, ke každé barvě i stylu šatů nevěsty. 

Formálnost na svatbě je věc, která by neměla chybět. Nezapomeňte, že se jedná o významnou událost, a tedy alespoň do jisté míry vážnou...

Když mluvím o šedé, měla by být natolik bledá, že není šance, aby si ji někdo spletl s byznys oblekem. Středně šedý oblek a tmavší, například antracitový, by mohl působit tak, že jste si vzali oblek do práce tentokrát na svatbu. Světle šedý vám tuto medvědí službu neprokáže.

2. Styl

Dvouřadé oblekové sako je mírně neobvyklé. Ale jen mírně. Je nepravděpodobné, že by někdo jiný z pozvaných hostů měl na sobě totéž. Budete se cítit uspokojivě stylově a k pomyslnému spojení budete putovat v něčem, co bude extra. Budete vyčnívat, avšak s elegancí. Dvouřadé sako z čisté vlny vám v tom pomůže, aniž byste se museli uchylovat k pestrým barvám.

Dvouřadý bledě šedý oblek, volitelně jednořadý s vestou, má také jistou šanci, že si ho obléknete znovu. To je pochopitelně přání většiny ženichů, protože svatební oblek může být do dané doby jejich nejdražší kus oděvu. Světle šedý oblek si však pravděpodobně nevezmete na obchodní schůzky, zároveň vám poslouží na jakoukoli denní formální událost.

3. Košile

Hodí se opravdu jen bílá, která je formálnější než modrá nebo nějaký vzor. Neoblékejte si žádné jiné barvy, ani béžové, slonové nebo jakékoli jiné kosti. Zapomeňte na tmavé košile. Vynechte ze svatebního dne jakékoli vzory. Přestože má nevěsta náruč i hlavu plnou květin na luční "boho-svatbě", vyhněte se kytičkám na košili. 

Nejste malý kluk. Jste ženich a ne Kašpárek.

Naopak, přidejte na formálnosti košile. Využijte této příležitosti a vezměte si bílou bavlněnou košili s dvojitými manžetami, abyste mohli mít manžetové knoflíčky. Symbolicky se rozhodněte pro některý ze starých rodinných šperků, knoflíky vašeho táty nebo dědečka. Jste dalším v řadě a má smysl vnést do svatby rodinnou tradici.

4. Kravata nebo motýlek

Sáhněte po světlé kravatě. Jemné černobílé pepito*, je tradičním vzorem svatební kravaty, a to z podobných důvodů jako zbytek tohoto oblečení, o kterých jsem už psal: je monotónní a nenápadná. Jelikož se střídání černého a bílého hedvábí projeví tak, že kravata bude vypadat šedá, můžete zvolit i jemnou šedou kostku Esterházy* nebo šedivou kravatu s nápadnější strukturou. 

Barva kravaty by neměla mít stejný tón, jako oblek. Ať je o stupeň tmavší nebo světlejší.

Nenápadnost platí i u motýlků. Mají tu moc nasadit tónu svatby slavnostnější nádech než kravata. Motýlek s sebou přináší i jistou veselost a tradici. Zvolte tedy světle šedý motýlek, jemňoučký vzor či strukturu. A to tak, že může působit i světleji, než je oblek. Vnese do celého outfitu špetku neotřelého stylu našich předků na svatbách.

5. Boty

Klidně vsaďte na černé oxfordky*, nezkazíte nic. Zároveň však můžete právě k šedému obleku sáhnout po hnědých botách. Nebudou tak nápadně čnít z celkové siluety. I v případě hnědých bot se však držte šněrování Oxford* a zvolte opravdové boty, žádné lepené gumové podešve. Vsaďte na boty šité a lepší než dobré. Na svatbu by mělo být vše lepší než dobré. Hnědé goodyear welted* boty vám budou sloužit dlouhá léta, více než desetiletí. 

Pokud plánujete svatbu na statku nebo na louce, poslouží vám dobře i střih Monk Straps* nebo Double Monk Straps*

Boty s přezkou jsou nejméně formální mezi formálními a nejformálnější mezi neformálními botami.

6. Kapesníček

Bílý plátěný. Decentně složený, žádné rožky a "cukrbliky". Jen bílý proužek.

7. Něco do klopy

Nic vašeho, žádné boutonniere*. Kousek z kytice vaší nevěsty. Nezapomeňte, že svatba v žádném případě není, co se oděvu týče, váš den. Je to den vaší nevěsty. Jste pouze elegantní podporou. To je totiž onen důvod, proč tak dobře funguje decentní, avšak promyšlený outfit ženicha.

P.S. Jsou-li výrazy označené hvězdičkou (*) nesrozumitelné, ponořte se do četby mé knihy Smart Casual. Tu můžete pořídit s autorským podpisem zde v mém e-shopu >>

Chcete také vědět, čemu se ženich musí každopádně vyhnout? Tak si to a mnohem více poslechněte jako epizodu podcastu Jemný pán: 


Může být svatební oblek moudře vybraný? Čemu se na vlastní svatbě vyhnout obloukem? Čím svatební oblek doplnit, co za boty si vzít na sebe?. A jaký oblek jsem měl na svatbě já? 

Poslechnout na Spotify nebo Apple podcasts