S Monikou v šatníku #5 Jak se obléct k vánočnímu stromku

13.12.2023

Jsou Vánoce svátkem míru a klidu? Dáváte si "pohov" také v oblékání a vítězí především pohodlí nad elegancí? Anebo kráčíte dál cestou vytříbeného stylu Vánoce ne-Vánoce? A jak je možné skloubit komfort a vkus dohromady?

Právě čtete další díl seriálu o dámském šatníku. Sdílím s vámi mnou odzkoušené tipy, náměty a postřehy, které do vašeho šatníku mohou vnést svěží vítr a někdy také pořádnou vichřici. Obsah je určen především ženám, není však mužům zakázán.

Co se dnes dozvíte?

V předchozím textu jsem popsala tipy, jak přijít na kloub proměnlivému počasí, které nás může na podzim překvapit. Popsala jsem několik jednoduchých rad, jak vyzrát na toto nevyzpytatelné počasí s pomocí vhodného oděvu. Pokud jste článek nestihly přečíst, můžete to dohnat nyní zde >>

Dnes poodhalíme roušku všudypřítomných vánočních svátků, a to z pohledu dámského šatníku. Zajímá mě, v čem budete, milé dámy, oblečeny u vánočního stromečku, tedy na Štědrý den. A já vám v následujících řádcích sdělím, jakou cestu k slavnostnímu outfitu volím já.

Z kterého konce začít

Hledám symbiózu. V kráse, eleganci a praktičnosti. To není zázrak, nýbrž skutečnost. Pominu-li fakt, že přes den 24. prosince se u nás doma dějí zcela (ne)obyčejné věci sportovními aktivitami venku počínaje, přes hry v obýváku a přípravou pokrmů v kuchyni konče, je Štědrý večer časem výjimečným. 

Na tento velebný podvečer volím nejčastěji dlouhé šaty, nebo polodlouhou sukni a sněhobílou košili.

Pokud jsou to šaty, dosahují téměř ke kotníkům a hřejí nohy zahalené v punčochách. K dlouhým šatům vyberu jednoduché doplňky: náušnice a prsten, případně dva prsteny. Dlouhé šaty jsou výrazným šperkem samy o sobě a není třeba je dál zdobit. Zvládnou to docela dobře samy.

Padne-li má volba na sukni, volím polodlouhou délku dosahující mírně pod kolena. Vlněnou, hutnější, hebkou, nemačkavou. Mojí oblibě se těší sukně balonového střihu, kolové sukně, anebo sukně skládané. 

Crème de la Crème pro mě představuje sukně à la skotský kilt s přísnými sklady, za to však zdůrazňující linii pasu a boků. Krása!

Bílá bavlněná košile zjemní výraznou sukni. A protože jde o večer významný, doplním košili hedvábným šátkem nebo mašlí v bordó nebo námořnické modré barvě. Je to moje, dámská verze k motýlku nebo kravatě. Další doplňky volím už jen střídmě: zlaté jemné náušnice a prsten.

Oděvní kompozice

Krása, střídmost a elegance. Ještě tomu však něco chybí. Schází pověstná třešnička na dortu. Tečka nad "i". 

Boty.

Jakékoli nádherné šaty nebo sukně jsou bez bot neúplné, ztracené, nepatřičné. Vzpomínáte, jak důležitou pozici zaujímají boty v celkovém outfitu? Ano, je to dobrá polovina. 

Tak tedy, co vybrat? Jednoduše takovou obuv, kterou nosím převážně v letním období. Boty na podpatku, sandály s otevřenou špičkou nebo patou, baleríny na vyšším podpatku.

Pomocí vlhkého hadříku očistím podrážku bot. Svršek boty vyčistím kartáčem na boty. Od prachu či drobného znečištění. Zabere to pár minut a výsledek je skvělý.

Noha nesoucí se v botě na podpatku, byť mírném, má zcela odlišnou dynamiku chůze. Nechodíte, kráčíte. Zpomalujete, narovnáte se. Vlníte se v bocích. Vaše tělo vysílá jinou energii, kterou možná někdo (Ježíšek) zachytí…

Přeji vám krásné, hřejivé a elegantní Vánoce.

Autorka článku: Monika Šmíd

Zabývá se tématy, jak vytvořit udržitelný a moudrý šatník, její vášní je pořádek. Pomáhá lidem ve firmách nastavit firemní kulturu. Organizuje firemní i veřejné kurzy etikety pro děti i dospělé. Sledujte její profil na Instagramu.

Kontaktovat >>