Je to s nimi k nevydržení? Office etiketa, část I.

15.05.2023

Už delší dobu přemýšlíte, jak kolegovi říct, že nevoní? Těšíte se na víkend jen proto, že s kolegyní, která celé dopoledne mluví o ničem, není k vydržení? Nebo se už nemůžete dívat na chlupaté nohy vašeho šéfa, když si vezme do práce šortky? 

Vztahy ve firmě jsou stejně tak intenzivní, jako mezi přáteli či v rodině. Nevýhodou však je, že v práci trávíte mnohem více času než s rodinou nebo blízkými. Obtížné je také, že vztahů ve firmě je mnohem více co do počtu. Chování lidí v kancelářích ovlivňuje každodenní náladu a také firemní kulturu. 

Co lidé v kanceláři dělají, přispívá k tomu, jací lidé do firmy přicházejí. A  kdo firmu opouští...

Péče o vztahy mezi spolupracovníky je tedy pevnou součástí naší práce. Zároveň však může být více než těžké to zvládnout.

V praxi to znamená vyhnout se následujícím společenským "překlepům" a nepoštvat své kolegyně a spolupracovníky proti sobě. A nebo jiným poradit, co s tím...

1. Vůně a nevůně

Možná, že už ani nevnímají, jak jejich parfém voní. Bez jakékoli myšlenky si jej na toaletě nastříkají na tepny. A k tomu ještě na krk a další dávku na halenku. Intenzita parfému, který s sebou přinesou do kanceláře může být tak vysoká, že ostatním bude doslova nepříjemná. Jen těžko lze z prostoru, který oni prosytí parfémem, uniknout. 

Stejnou měrou je obtěžující zápach jídla linoucí se z jejich pórů, pach často používaného oděvu. Nepříjemné jsou zbytky kouře, který přinesou na svých šatech, ve vlasech a vousech po kuřácké pauze. Samostatnou kapitolou jsou některá jídla přinesená z domu, která mohou ostatním zvedat vnitřnosti.

Co takovým lidem poradit?

Používat dva nebo více lehčích parfémů. Do práce nosit raději jen toaletní vodu, která není tak intenzivní. Vyhnout se konzumaci jídel obsahující česnek, pít alkohol jen v malé míře a nekouřit. Pravidelně střídat i svrchní oděvy, aby se vyvětraly. Nevařit si do práce pokrmy obsahující mořské plody, ryby ani vejce. 

Vyhněte se přípravě zeleninových jídel z brokolice a květáku, ujistěte se, že vůně jater nebo hub nevyžene kolegy z kanceláře.

Mohlo by vás zajímat:

Rodinné stříbro do vaší knihovny. Návod na lepší život doma i s přáteli. Kniha plná tipů, návodů a námětů, jak mít skvělé vztahy v rodině, s dětmi a známými.

Koupit s podpisem autora >> 


2. Vlastní zvuky

Málokdo má k dispozici kancelář, ve které by mohl pracovat sám. Ostatní spolupracovníci či kolegyně musí tedy zvažovat a přemýšlet, zde jejich zvuky mohou být pro ostatní obtěžující. Mám na mysli intenzivní vyprávění dění z rodiny, nekonečné příběhy z večerních akcí nebo hrubými slovy prosycené hodnocení partnerů nebo dokonce dětí. Po několika desítkách minutách se jako nesnesitelné mohou jevit telefonní hovory "o ničem" s přítelkyní či s maminkou, která se v důchodu nudí a nemá co na práci.

Co takovým lidem poradit?

Mluvit jen o tom, co zajímá posluchače. Jelikož jsou v práci, měli by osobním příběhům a rodinným "zkazkám" věnovat jen minimum času. Odpovědět na případné dotazy a detailně rodinný život nijak nerozvádět. 

Nechte si zážitky z akcí "pod rouškou noci" pro sebe. Je vysoce pravděpodobné, že nikoho nezajímá, kolik jste toho vypili a koho (málem) sbalili.

Osobní problémy díky neshodám s dětmi či partnery jsou vysoce diskrétní informace. Doporučuji tedy nepomlouvat svůj "vlastní kmen" v práci. Všem přítelkyním, kamarádům i rodičům dát jednoznačně najevo, že v práci nemohou telefonovat v privátní věci. Za to je ve firmě neplatí a jde o jistou formu okrádání zaměstnavatele.

Míváte někdy pocit, že se proti vám všichni spikli a vše, co sdělujete jen jednomu člověku, vědí druhý den i ostatní?  Těšte se na pokračování už brzy...

Zdroj obrázku: drmax.cz

Autor článku: Daniel Šmíd

Mluví a píše o chování a oděvech. Učí ve firmách, jak mluvit a jednat s klienty a budovat s nimi přátelské vztahy. Vede kurzy, jak prezentovat procesy i produkty. Přednáší otevřenou komunikaci, kultivovaný projev a obchodní etiketu.

Zobrazit více o Danielovi >>