Jak vypadat štíhleji, když máte kila navíc?

09.05.2023

Co já vím, má většina mužů se svojí nadváhou problém nejen v oblékání. Snaží se své kilogramy dostat do volných tepláků a obřích mikin, málokdo je s tělem a jak vypadá spokojen. Na druhou stranu však platí, že silueta je něco jako malířské plátno. Je na vás, zda v oděvech budete vypadat ještě širší nebo štíhlejší. 

Na první pohled to asi není vidět, ale mám k mužům s nadváhou, mužům obézním i těm, kterým okolí jejich těla zmenšuje slovně, tedy cvalíkům, dosti blízký vztah. V dětství a době dospívání jsem byl obézní. 

Oděvní průmysl byl a je dosti nemilosrdný k "prostorově výrazným" mužům. Nebo vnímáte, že se to lepší? Stále sice platí, že módní přehlídky si drží mimozemsky vypadající ektomorfové, ale někteří z výrobců si realitu uvědomují také. 

Realitou je, že nadváhu má v Česku každý 2. muž, každý 5. muž je obézní. To jsou miliony mužů…

Zde je pět námětů, jak oděvy co nejlépe využít, pět pravidel pro "big boys".

a) Vše je o střihu

Když máte naloženo víc, často máte pokušení buď všechno dostat do těsného oblečení, nebo to zamaskovat větší velikostí. Ani jedno však nefunguje. Váš tvar těla se ani jedním z uvedených důvodů neschová. Naopak, ještě to zvýrazníte. Hledejte oblečení, které vám perfektně sedí a má nějakou strukturu, která vytváří lichotivou siluetu. Obvykle jde o svislice, rozepínání, puky a klopy...


Mohlo by vás zajímat:

Co si vzít na obchodní schůzku? Kdo platí na obědě s klientem a komu předáváte vizitku jako první? A jste si opravdu jistí? Objednejte kurz Nové business etikety pro váš tým...

Získat více informací >>


b) V krejčím hledej přítele

Oděvní značky vyrábějí již více oblečení, které nějakým způsobem sedne i obézním mužům. Po pravdě, moc jim na tom, jak budete vypadat, ale nezáleží. Vaše tloušťka je pro konfekci opravdový oříšek. Čím náročnější v tom, jak vypadáte jste, tím těžší je se oblékat v konfekci. Váš krejčí je mostem mezi vaší vizí a realitou. Jen on může dát volným košilím tvar, upnutým pasům více prostoru a celkově vám oblečení lépe napasuje na postavu. Vždy budete vypadat lépe.

c) Nebojte se barev

Tmavé, jednobarevné oděvy jsou lichotivější na větších tělech, to je pravda. Zároveň však platí, že černá nezeštíhluje. Uvedené také neznamená, že se musíte úplně vyhýbat jiným barevným odstínům. Barevný kapesníček zvedne pohled od vašeho pasu. Tento trik funguje skvěle. Cokoli malého barevného nahoře, například kravata v barvě hořčice nebo červený kulich, přitahuje pozornost.

d) Myslete na tenké vrstvy

Postavte váš šatník na lehkém vrstvení. Rozhodněte se pro tenké látky a úplety a minimálně dvě dejte na sebe. Přes lehké tričko tenkou blůzu nebo sako. Nebo bundokošili. Polorozepnuté bundy nebo lehké sako se svými typickými vertikálními prvky zeštíhlí vaše tělo. Vyhněte se mohutným oděvům, hrubě pleteným svetrům a těžkým látkám.

e) Pozor na vzory

Vzor je mocná věc a čím výraznější je, tím silnější jsou jeho účinky. Na velkých postavách mohou i zdánlivě bezvýznamné potisky vypadat ohromující jako billboard. Vsaďte na jednobarevné matné látky, beze vzorů ve středních tónech. Výjimkou jsou oblekové látky, které vám ve své tradiční znalosti mužských postav nabízí řadu různých proužků. 

Pryč s kostkovanými košilemi s krátkým rukávem.

Vyhněte se také oděvům, které mají horizontální pruhy, tedy námořnická trika, nebo vzory Fair Isle, případně kára nebo Argyle. Každý takový vzor vám přidává na váze. 

Zde je pár nezbytností do šatníků obézních mužů:

1) Saka a obleky na zakázku. A třeba i bundy. Krejčovství bylo vždy nejlepším přítelem kulatějšího muže. Bunda s vycpávkami na ramenou a sevřeným pasem vytvoří lichotivější tvar, zvláště když jsou knoflíky mírně níže. Hluboký výstřih saka s klopami vytváří ono velmi lichotivé V. Jednoduše budete vypadat štíhleji.

2) Zužující se kalhoty. Pokud vaše mohutná stehna a lýtka obalíte těsnými kalhotami nebo džíny, budou doslova křičet svým objemem "Hej, podívejte, jak jsme veliké". Zvolte si kalhoty, které jsou kolem boků a stehen prostorné a směrem ke kotníkům se zužují. Žádné rovné kalhoty. Zvláště pro vás jsou vhodné kalhoty se záhyby pod pasem. Nenoste je pod břichem. 

Obloukem se vyhněte džínům. Zadní kapsy zvětšují váš zadek, přední čtvrtkruhové kapsy roztahují opticky vaše boky.

3) Tmavá barva v šatníku. Je to možná už ohraná píseň o tom, jak černá zeštíhluje. Jde však zase jen o optický klam. Tmavé oblečení nemá výrazné stíny, takže zaoblení vašich těl není tak viditelné. Řešením však není obléci se do černé od hlavy k patě. Extra dobře to funguje u košil a triček. Kalhoty, bude o nich ještě řeč, zvolte tmavé šedivé, čokoládové hnědé, navy nebo khaki.

4) Trička typu Henley. To není Harley, ale Henley. Jde o tričko, které má kruhový výstřih, a pod ním je několik knoflíčků. Podobně jako u polotrika, je ale bez límce. Opět jde o klasický optický trik, který zvětšuje ramena, potlačuje tedy objem břicha. Pokud byste chtěli vsadit na trika s véčkem, pozor, aby véčka nebyla příliš velká, rozumějte hluboká.

5) Dodejte si výšku. Když máte větší šířku, než byste chtěli, nejlepším přístupem může být přidat opticky výšku. Neznamená to, že se vydáte do obchodu pro boty s vysokými podpatky. Mluvím zde o iluzi. Jde to snadno tím, že zvolíte monochrom oděv, tedy ve stejné barvě. Kalhoty i oděvy nahoře ve stejné nebo velmi podobné barvě. Přecházející tón v tónu. Vzpomínáte si na obleky?

Návod máte, zbytek je na vás. Případně mi napište jakýkoli dotaz.

Zdroje obrázků: gq.com; dresstoimpress.com