Etiketa při předání svatebního daru?

08.06.2022

Jste zváni na svatbu? Vedle brzkého potvrzení vaší přítomnosti je povinnost hostů přinést svatební dar. Je nanejvýš vhodné se nějakým způsobem dozvědět, čím byste svatebnímu páru udělali radost a čím byste ho opravdu nadchli. Doporučuji rozhodnout se pro druhou variantu. 

Zdroj obrázku: wallpaperflare.com

Je možné, že společně s pozváním na obřad a ke svatebnímu stolu dostanete také listinu přání, seznam požadovaných darů. Mnohem pravděpodobnější je, že se s tímto jevem nesetkáte. Lidé mají jasnou představu o tom, čím se chtějí obklopit, mnohdy pro ně hrají významnou roli faktory, které vy neberete v potaz. Například uhlíková stopa onoho produktu, vodní zátěž, lokální produkce či jiné ekologické hledisko. Roli může hrát také designér nebo autor onoho výrobku nebo místo, kde výrobek spadne z pásu. Případně také to, zda z výrobního pásu padá, nebo jej vyrábí někdo ručně. 

Kolik má stát svatební dar?

První otázka, kterou je dobré si položit, je hodnota vašeho daru. Není však jen nutné počítat, kolik tak asi stojí pohoštění, které sníte, nápoje, které vypijete, a vše další. Zvažte vše s ohledem na svůj rozpočet a přiměřenost. Většina ženichů a nevěst posílá pozvánky za účelem toho, abyste byli přítomni v jejich zvláštní den, a méně proto, abyste jim přispěli nebo něco dali. 

Nepsané pravidlo i zkušenosti hovoří o tom, že čím blíže jste páru, tím více budete chtít do daru investovat. 

Pokud je nevěsta vaše sestra nebo dcera, bude hodnota daru s největší pravděpodobností vyšší, než kdyby byla vaší sestřenicí nebo kamarádkou. Stanovte částku, kterou si můžete dovolit, a hledejte pouze dárky, které zůstanou v rámci vašeho rozpočtu. Zde je top dárek tohoto léta, kterým svoji peněženku nezruinujete. Jinými slovy, nezadlužte se, abyste na někoho udělali dojem drahým svatebním darem. Obdobně je to v případě předávání hotovosti. Konkrétní částky zde záměrně nebudu uvádět, aby nebyly matoucí.

Svatební dar krásně zabalte

Dary předávejte v dárkovém balení, hezky a jednoduše zabalené bez jakéhokoli nádechu vtipu, který by mohl být v konečném efektu pochopen jako trapný. Nejvhodnější jsou dárkové papíry ve světlé barvě, z recyklovaného papíru, zlaté nebo červené. Ty dvě poslední mají, podle východních mystiků, moc přitahovat štěstí obdarovaným. Pro jisté předměty se také hodí dárkové tašky, avšak ty o dárci říkají, že se mu to moc nechtělo balit, tak to "šupli do pytlíku". Pro jakoukoli věc můžete sehnat, recyklovat nebo koupit patřičnou krabici a tu lze při trošce šikovnosti také vhodně zabalit. Některé dary mají už z výroby výjimečné balení, které je součástí produktu

Zdroj obrázku: weddingsites.com

Na balení daru nešetřete

Z balení daru by nemělo být nikdy vidno, že jste šetřili. V případě, že bude obal recyklovaný, je to informace, která je hodnotná, a jistě nezůstane v bystrých očích nepovšimnuta. Tím však nemám na mysli, že svatební dar zabalíte do vánočního papíru z minulého roku. 

Každý dar vypadá lépe, když je ovázaný mašlí. Také zde zvolte saténové, tedy textilní mašle, případně přírodní provázky a ovažte vkusně a pečlivě kolem všech stran. 

Dárek opatřete malou jmenovkou, kterou koupíte v papírnictví, nebo vystřihněte z kartonu. Napište na ni vaše jméno, jména nebo příjmení rodiny. Počítejte s tím, že se na svatbě sejde darů více a pár nemá možnost si vše zapamatovat. Vaše zpráva na balíčku jim umožní poté za dar náležitě poděkovat. 

Nepředávejte dary přímo novomanželům

Není na to čas. Myslíte to v dobrém, tuším-li správně. Ale takových je na svatbě mnoho. Dar položte na stůl, který je k tomu určený. Počítejte také s tím, že nezažijete rozbalení darů. Na velkých početných oslavách a svatbách je rozbalování dárků jednou z nejtrapnějších situací. Nikoho to nebaví. Nedělejte to ani to od obdarovaných nevyžadujte. Není také vhodné se zpětně v průběhu oslavy nebo po ní ptát: "Tak co dárek, líbil se vám? Už jste to použili?" Tyto manipulativní otázky hovoří spíše o tom, že dárce chce další porci vyjádřeného vděku. Pokud to tak nemyslíte, může to tak být chápáno.

Top dar letošního léta

Vzpomenete si ještě, kolik peněz jste od koho dostali, když jste se brali? Na tento dar novomanželé jistě nezapomenou a bude jim stále připomínat, že ho dostali od vás. Kniha Etiketa domácí v zásuvném elegantním boxu v limitované edici, kterých bylo vyrobeno jen 300 kusů. Každá kniha má unikátní číslo a můj autorský podpis. Do knihy mohu vepsat i věnování novomanželům. Knihu pečlivě zabalenou proti poškození odesíláme privátním kurýrem, doručení garantujeme do 3 pracovních dnů od objednávky. 

P.S. Knihu v tomto unikátním obalu nemají v knihkupectvích. Dostanete ji jen u mě. Tak co, objednat?