Etiketa (ne)políbení na tvář a objetí

25.07.2023

V dnešní době se zdá, že téměř každý pozdrav vyžaduje nějakou formu objetí a políbení na tvář nebo něco jako políbení vzduchu. Či chloupků v uchu? Jde téměř o běžný pozdrav s rodinou, přáteli a známými. Častý je však i mezi lidmi, kteří se setkávají na obchodní schůzce. Jak to dělat? Nejprve doleva, potom doprava, obráceně nebo je to jedno? 

Líbat tvář nebo s lehkým mlasknutím nasát vzduch? Přijímáte to s radostí nebo s nevolí předstíráte nachlazení? A co s rukama? Obejmout nebo podat ruku? Je to více než matoucí. Ptáte se, zda má etiketa (nebo já) nějaké návrhy?

Na první pohled to může znít jako nepodstatná záležitost. Ve skutečnosti má pozdrav a jeho forma pro vztah obrovský význam. Pozdravy mají bohatou historii a samozřejmě jsou odlišné jako kultura od kultury, případně se liší v rámci jedné. A hranice zemí, víra nebo přesvědčení? Mnohdy nehrají roli…

Ještě vydržte.

Před tím, než se vrhneme do (ne)líbání na tvář, se chvíli zastavme. Jen abychom si vzpomněli na až neuvěřitelnou rozmanitost způsobů, jakými je možné pozdravit a/nebo projevit přátelskost někomu, s kým se osobně setkáte.

Dovolte mi tento výčet, který mě "na první dobrou" napadá:

  • vzdušný polibek na jednu nebo obě tváře
  • skutečný polibek na jednu nebo obě tváře
  • objetí
  • objetí a polibek
  • objetí a vzdušný polibek
  • dotek pěstí na pěst
  • high five
  • podání si rukou
  • dvouruční "zábal" rukou (doprovázený ultra-upřímným úsměvem)
  • třesení rukou (od nepaměti tak milované všemi náctiletými)
  • podání ruky, její rychlé stažení a naznačení učísnutí vlasů :)
  • polibek ruky s řádnou úklonou a špitnutím "Mon Chéri"
  • poklona (s volitelným přídavkem namasté)
  • a další

Téměř na každém kurzu obchodní etikety ve firmách mých klientů padne otázka, jak je to s tím líbáním na tváře. A je to přípustné v byznysu? Někteří se staví do odmítavé pozice a s podobnými novinkami by se vypořádali "raz-dva". Neváhají se k tomu postavit radikálně: "Je to až odporné, aby se dva cizí lidé olizovali. Já to odmítám…" Na druhé straně oné nelíbací barikády stojí ti, kteří hovoří o normalitě a dodávají, že přece o nic jiného, než o přátelské gesto nejde. A většina? Neví si rady.

Divíte se?

Mnozí jsou ještě zaskočeni, když vidí (viz obrázek nahoře) dvě osoby v obchodním nebo firemním prostředí, jak se lehce objímají a zdánlivě se dotýkají tvářemi. Jde však o formu pozdravu, vyjádření přátelství a blízkosti, se kterou se lze v mnoha zemích setkat často, respektive běžně. Zvláště jižní Evropa, Francie a Švýcarsko jsou místa, která jsou s doteky tvářemi pevně spojena. Již léta se přidává Německo i Rakousko. Podobně je tomu na (jiho)východ od nás, kde se lidé zdraví a vyjadřují náklonnost podobně.

Nutno doplnit, že vám nemohu zaručit, že se s tímto gestem budete setkávat často. Zároveň to však nelze vyloučit. Buďte tedy připraveni…


Mohlo by se hodit: Výhody školení obchodní etikety pro moderní zaměstnance

Obchodní etiketa je nezbytná pro spolupráci a úspěch, ať už vedete malý tým v rámci větší společnosti, nebo řídíte malou firmu, kde všichni pracují společně. 

Zobrazit více >>


Etiketa 

Pokud se takto zdraví muž a žena, dáma nabídne svou tvář nebo tváře jako první. Když to nechce, nabídne ruku k podání. Jestliže se setkávají dvě ženy, je to ta starší, která určuje podmínky. U mužů je "pravidlo" obdobné, zároveň však je mužské (ne)líbání výrazně méně časté. 

Bezdotykově?

Jde doslova o nepolíbení. Princip tohoto gesta spočívá v přiblížení se obličejem svému protějšku natolik, že se tváře zastaví asi dva až tři centimetry od sebe, nedotknou se. Jde o jisté přivonění si k druhému. To by mohlo napovědět, jaká je nejlepší praxe a etiketa. 

Nedoporučuji vyluzovat při tomto pozdravu žádné zvuky, nemlaskat a nezdravit. Nacházíte se těsně vedle ušních boltců svého protějšku.

Co s rukama?

Etiketa nepolíbení dále napovídá, že k tomuto "lícování" dochází, když jsou naše ruce jsou spojeny v podání rukou, případně, u velmi přátelských vztahů, se obě či jedna ruka dotýká ramen nebo lopatek druhého. Je nevhodné zůstat stát se svěšenými pažemi, případně mít ruce v kapsách.

Nejprve vlevo?

Jde o maličkost, ale důležitou. Většina lidí ze severozápadní Evropy začíná pravou tváří. Svoji pravou tvář přiblíží na pravou svého protějšku a poté na levou stranu. Jinak tomu je často u osob z Evropy východní, kde je první "nepolibek" mířen na stranu levou a poté vpravo. A často ještě jeden vlevo. Výjimečně se totiž můžete setkat s třetím dějstvím tohoto veskrze dobře míněného a přívětivého gesta.

Shrnutí:

Ženy a starší mají přednost. Začněte na pravou tvář, poté vlevo. Stačí tedy dvakrát. Jestliže vám někdo toto gesto naznačí, přijměte ho. Je výrazem přátelskosti. Buďte tiší, vyhněte se jakýmkoli zvukům. Nepolíbení doplňte podáním ruky, dotekem na rameno nebo objetím. 

Zdroj obrázků: nytimes.com, theglobeandmail.com

Autor článku: Daniel Šmíd

Mluví a píše o chování a oděvech. Učí ve firmách, jak mluvit a jednat s klienty a budovat s nimi přátelské vztahy. Vede kurzy, jak prezentovat procesy i produkty. Přednáší otevřenou komunikaci, kultivovaný projev a obchodní etiketu.

Zobrazit více o Danielovi >>