Den synů. Tento svátek by vás neměl minout

02.03.2023

Mít syna je úžasný dar v životě. Zažít ten pocit, když držíte chlapečka v náručí, lze jen stěží popsat. Jeho výchova nebo učení, jak se stát mužem, je pro rodiče čest a výsada, kterou mohou slavit. A dokonce i lidé, kteří syna nemají, mohou tento den vnímat jako sváteční. Vzpomenout si na chlapce ve vaší blízkosti nebo v dalekém světě, kteří vyrůstají nebo vyrostli, aby se stali úžasnými muži.

Historie Dne synů je mladá

Jde o poměrně nedávno zavedený svátek a mnozí jej neznají. Jeho dějiny se píší teprve od roku 2018 a nápad má na svědomí jeho zakladatelka Jill Nico. Všimla si, že v září je Svátek dcer, ale nenašla den, ve kterém bychom oslavovali syny. Vzala to na sebe a změnila to.

Jejím cílem bylo upozornit na důležitost výchovy mladých chlapců, kteří jsou budoucími otci, oporou pro své ženy a blízké. Březen byl vybrán proto, že leží na druhé straně kalendáře než září, tedy i Den dcer. Březen je také měsíc, kdy mnoho chlapců vybíhá z domovů za svými sportovními aktivitami a koníčky. Sama zakladatelka říká, že čtverku vybrala proto, že je pro ni důležitým číslem.

Jak oslavit Den synů

V Den synů si můžete připomenout, jak skvělé je mít syna. A to znamená, že je čas mu to dát najevo výjimečným způsobem. Zkuste si užít tento den některým z těchto nápadů:

Zavolejte svému synovi

Jedním z nejlepších způsobů, jak oslavit Den synů, je dát svému synovi nebo synům vědět, jak moc jsou milováni. Pro ty, kteří mají dospělé syny, to může znamenat zavolat jim nebo alespoň napsat zprávu. Aby jim připomněli, jak jsou skvělí a jak moc je máte rádi. Ještě lepší je naplánovat si osobní setkání a pozvat svého syna na oběd, večeři nebo na šálek kávy a jeho oblíbený dezert.


Mohlo by vás zajímat:

Jak se (ne)dotýkat dětí - "Pocem, co to máš na kalhotech, kde ses votřel?", položila chlapci maminka otázku, na niž by i dospělý vzdělaný člověk nenalezl odpověď v tak krátkém časovém úseku...

Přečíst článek >>


Prožijte kvalitní čas se svým synem

Ti z vás, kteří máte své syny stále ještě doma, nezapomeňte jim osobně říct, jak úžasní jsou. Domluvte si s nimi extra setkání, třeba malou oslavu. Nebo si prostě zakopejte za domem fotbal, případně si vyberte jinou z jejich oblíbených aktivit:

Udělejte nějaký malý vědecký experiment, zasaďte rostliny nebo ho naučte vyměnit kolo na autě. Běžte si zastřílet ze vzduchovky, přečtěte si společně oblíbenou knihu, podívejte se na kreslený film. Nebo si procvičte kreslení jeho oblíbených postaviček. Případně ho naučte štípat třísky, natřete spolu starou židli nebo mu předejte jinou dovednost, kterou si může vzít dál do života. Ať už váš syn dělá rád cokoli, udělejte to v sobotu s ním. Na oslavu Dne synů.

Podívejte se na film o synech

Užijte si zábavu se syny na oslavu Dne synů u monitoru nebo u televize. Může to být film, který ukazuje, jak skvělá osoba může syn být. Nebo naopak film, díky kterému budou všichni rádi, že postavy ve filmech nejsou jejich synové. Podvečer Dne synů je vhodný čas na to, abyste se zasmáli nebo si upřímně povzdechli.

Zde je pár tipů na filmy o synech a klucích:

  • Krásný kluk (2018). Tento film se Stevem Carrellem, Timothée Chalametem, Amy Ryan a Maurou Tierneyovou vypráví příběh vztahu otce se synem, který se stane závislým na pervitinu.
  • Ploty (2016). Tento film s citlivým Denzelem Washingtonem a Violou Davisovou v hlavních rolích se odehrává v 50. letech 20. století v Pittsburghu a je založen na stejnojmenné hře oceněné Pulitzerovou cenou, kterou napsal August Wilson.
  • Štěstí na dosah (2006). Toto srdečné drama s Willem Smithem a jeho synem Jadenem v hlavní roli je založeno na skutečném příběhu dvojice otec a syn, která se z bezdomovectví dostala k úspěchu.

Investujte do vnuka nebo syna přátel

Také ti z vás, kteří syna nemáte, můžete slavit Den synů. Říká se přece, že na výchovu dítěte je potřeba celá vesnice. U synu to platí také. Lidé, kteří nikdy neměli syna nebo už ho vychovali, mohou investovat čas do rozvoje vztahu se synem někoho jiného. Třeba to může být synovec, vnuk nebo syn přítele.

Studie ukázaly, že chlapci, kteří mají zdravé a stabilní vztahy s dospělými vzory, vyrostou s větší pravděpodobností ve zdravé a stabilní dospělé. Ti, kteří nemají přátele se syny ani vnuky mohou zvážit své dobrovolnictví pro projekt BUDDY, filantropa Ladislava Kossara nebo podobné činy. Můžete se také stát dobrovolným trenérem místní malé ligy nebo školního sportovního týmu.

Přečtěte si nebo darujte knihu o rodičovství

Možná je právě tento den vhodný pro to, začít číst knihu o rodičovství nebo o zdravém mužství, abyste jej jako otcové mohli synovi předávat. Zamiřte do veřejné knihovny nebo do místního knihkupectví a podívejte se, jaké druhy knih pro rodiče tam nabízejí. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit tyto knihy:

  • Steve Biddulph: Kniha o mužství (2011). Najdete v ní citlivě, odborně a zároveň čtivě popsané procesy, které se v mladých mužích, chlapcích a tedy i synech odehrávají a ovlivňují celý svět.
  • Arne Rubinstein: Když se kluci mění v muže (2019) Plná pozoruhodných příběhů a námětů, jak se "dívat na syna" a umožnit mu využít jeho potenciál a ochránit jej tím před ohromnými riziky.
  • Peter Podlesný. Předávání ohně (2022) Motivační kniha vytrvalého slovenského tvůrce, který přináší náměty, jak nenechat zhynout prastaré ctnosti (mladých) mužů jako je čest, síla a vytrvalost.

Zdroje: databazeknih.cz, csfd.cz, dayoftheyear.com, carreervision.org