Cože pánové? Smart Casual že neexistuje?

15.06.2020

Připustíte-li, že vhodný oděv působí pozitivně a nevhodný oděv opačně, jsou tzv. oděvní kódy jednoduchým návodem, jak definovat vhodný oděv pro danou příležitost. Tentokrát ponechám zcela stranou ostatní druhy dress code, abych vám umožnil mít před očima jen ten jediný, o který v mé nové knize, nazvané právě Smart Casual jde. Také tento dress code vám má být návodem, jak se vhodně obléct, přičemž vám výrazně komplikuje situaci. Ano, upřímně řečeno, ztěžuje vám to svými nejasnými, pružnými hranicemi a desítkami možných výkladů.

Zdroj obrázku: gq.com

Co vlastně znamená slovo "kód", když už se zabýváme oděvními kódy? Jaký má význam? Jedná se o jedinečné neměnné slovní, číselné nebo obrázkové vyjádření. Správnost ovlivňuje nejen vlastní obsah, ale také pořadí, vzájemné vztahy či kombinace a také způsob, z jaké strany na kód pohlédneme. Oděvní kódy nejsou výjimkou. Co nejjasněji a co nejpřesněji definují povinný obsah, co bychom si měli obléct. Určují, jaké součásti jsou vhodné, variabilní nebo volitelné. Definují jakousi linku, úzký chodníček oděvů, po kterém je nutno jít. Sklouznete-li z něj, jedná se o přešlap proti etiketě v oblékání. Oděvní kód také říká, co by oděv obsahovat neměl. Vztahuje se primárně k pánskému oděvu, od kterého se odvíjí ten dámský.

Princip a fenomén Smart Casual

Zpět ke Smart Casual. Představte si prostor, který připomíná výběh pro ušlechtilé koně. Relativně velkou plochu s jemným pískem pro citlivá kopyta těch nejvzácnějších koní. Obdélník je vymezen čtyřmi stranami a viditelnými hranicemi. Stojíte na jedné z těchto stran a směrem od vás dopředu směřuje formalita, tedy úroveň oblékání. Čím formálnější je prostředí a příležitost, tím jsou vhodnější formálnější oděvy. Směrem k vám se formalita zmenšuje a těsně před vámi se nachází hranice neformálnosti, prostředí relativně neformální. Nyní si představte, že na levé straně od vás vychází slunce a je ráno. Uprostřed celé plochy je den a směrem doprava se den sklání k večeru až přechází v noc. Vpravo je tedy večer, dále pozdní večer a prostor, vymezený hranicí vpravo, končí těsně před půlnocí.

Shora uvedené znamená, že se pohybujete ve čtyřech pomyslných kvadrantech Smart Casual: 

Toto je prostor, který vám vymezuje pohyb v oblékání podle Smart Casual. Nejedná se tedy o linku, ale o plochu, kde můžete dělat i více kroků dopředu a stranou. Navíc jsou zmíněné hranice elastické, vyrobené z pružné gumy. Dovolí vám, až do určité specifické míry, na ty hranice, na pružnou bariéru, zatlačit a pomyslný prostor rozšířit vaším zcela individuálním způsobem, vaším osobním stylem. Každý tlak do pomyslné hranice Smart Casual způsobuje však také protitlak. To znamená, že v jistém okamžiku riskujete, že vás guma vrátí pěkně dynamicky zpět do vyhrazeného prostoru. V praxi to znamená, že váš oděv bude doslova "přes čáru" a vy si to uvědomíte. Doufejme.

Existuje tedy Smart Casual jako dress code?

Odpovědi na tuto otázku a na ty, jak prakticky používat oděvy a vytvořit právě onen fenomenální Smart Casual styl, popisuje na téměř 250 stranách moje nová kniha. Je doplněná více jak 40 originálními fotografiemi, které inspirují, jak jednoduché pánské oděvy používat v praxi. V knize popisuji základní oděvy mužů, způsoby, jak je nosit i doporučení, jaké oděvy raději nechat viset. Kniha vede čtenáře od základů k pokročilé dovednosti oblékat se individuálně a zároveň s úctou k příležitosti.

Využijte nyní možnosti předprodeje a získejte ji dříve než v knihkupectvích a za nižší cenu, než se bude později prodávat. Kniha je určena primárně mužům. Tedy také jako vkusný dárek od partnerek.