Cocktail Attire? Co si vzít na sebe... 

11.04.2022

Co v praxi znamená oděv na koktejl ve městě? Které oděvy to jsou a které ne? Existuje pár na první pohled méně srozumitelných dress code, které na pozvánkách čas od času najdete. Možná nemáte hned jasno, protože právě Cocktail Attire nespadá mezi ty oděvní kódy, které lze obratem "rozluštit".

Co však jasné je, že se jedná o slavností oděv, spíše pro vzácnější příležitosti, kdy si organizátor přeje zajistit jistou úroveň formálnosti, zároveň chce umožnit svým hostům trošku více individuality a kreativity. Zvláště pro muže kreativita mnohdy znamená onen tenký led, na který se vydávají. 

Pro ženy je totiž právě tento dress code snazší než všechny ostatní. Na mužích tedy je, aby se nechali mírně strhnout kreativitou a jistou dávkou ženské oděvní odvahy.

Cocktail Attire má své vlastní předpisy a pravidla vyhrazena pro jedinečné akce, slavnosti a oslavy. Takové, které vyžadují něco jiného, než oblek do práce na jedné straně nebo kalhoty a košili přes ně na straně druhé. Ani jedno z toho to není. Zde je pár tipů k tomu, co oděvy na koktejl jsou a čím nejsou. A špetka etikety k tomu. Dodržujte je, abyste na takové akci zapadli a zářili zároveň. Abyste dobře vypadali a stejně tak se i cítili:

Toto každopádně dělejte:

1: Respektujete tento dress code

Ano, souhlasím, že například Black Tie je extra jednoduchý způsob a obléci se do byznys kostýmu je více než snadné. Oděv na koktejl je méně jasný, přesto je třeba jej respektovat, když si to hostitel přeje. Správný přístup v této věci vám umožní se uvolnit, protože budete stejní, jako ostatní. A zapadnete.

2: Najděte svoji komfortní zónu v oděvu

Nesnažte se nikoho napodobit a vzít si to, v čem byste se dobře necítili. Není třeba kupovat nic extra. Ženy mají k dispozici spousty možností. Intepretace, co jsou to "koktejlky" je více než jasná. Mužům postačuje, když spojí dva obleky do jednoho. Tmavé oblekové kalhoty, bílá nebo černá košile, případně rolák a k tomu světlejší sako je téměř sázka na jistotu.

3: Nebojte se extra bot

Dámy volí pro večerní městský koktejl nejlépe šaty doplněné obuví na podpatku. Není důležité, zda se rozhodnete pro uzavřenou nebo otevřenou. Nebojte se dodat si "šmrnc" slavnostním účesem, stažením vlasů do drdolu, který i jednoduché šaty vynese do výšky. Pánové mohou košili volitelně doplnit motýlkem, kravatou nebo nemít ani jedno z toho. Pánské boty typu Loafers nebo Monkstraps vypadají při této příležitost extra výjimečně.


Mohlo by vás také zajímat: 

Jak se obléct, když je vám přes 30? Jak kombinovat boty a kalhoty? A co na sebe, když máte kila navíc? Poslouchejte můj podcast Jemný pán - důvěryhodný zdroj informací o oděvech mužů. Zcela zdarma na Spotify, Apple podcasts a dalších běžných podcastových aplikacích.

Vybrat epizodu >>


4: Přitahujte pozornost

Pro ženy i muže platí: dovolte si přitáhnout více pozornosti k sobě než obvykle. Koktejlový oděv vám jako jeden z mála umožní mírně přehnaný oděv dokonale legalizovat, aniž byste překročili práh nějakého maškarního oděvu. Představte si, že na danou akci jdete od černého taxíku po červeném koberci a to poslední, co si přejete, je být přehlédnuti. 

Co nikdy nedělejte:

1: Přežeňte to

Koktejlové akce jsou vzácné příležitosti, kdy se ženy i muži mohou obléci zcela netypicky a odlišně od většiny jiných příležitostí. To, že můžete zvolit až mírně barokní prvky neznamená, že budete vypadat jako klaun nebo vánoční stromek. Okázalost je povolena v malých dávkách, není vhodné křičet svým oděvem na celé kolo.

2: Spleťte si koktejlový oděv s formálním oděvem

Formální dress code, jako je Black Tie nebo Business Formal jsou, jak uvedeno výše, jednoduché tím, že mají pevně daná pravidla a kreativita není žádoucí. Opakem je koktejlové oblečení. Zde jde o mírné porušení pravidel formálnosti s "wow efektem". Díky tomu budete vypadat individuálně a zároveň vyjádříte respekt hostiteli, úrovni i místu konání akce.

3: Ignorujte dress code

Fakt, že nevíte přesně, co na sebe, neznamená, že přijdete jen tak z práce. Koktejly mají často čestné hosty a účastní se jich také osobnosti z kulturního či společenského života. Pokud si opravdu nejste jisti, není na škodu se zeptat, napsat hostiteli nebo zavolat. Představa hostitele o "koktejlovém oděvu" může být formálnější, než je vaše. Jistě nechcete všem zůstat v paměti jako "ten chlap v červené bundě" nebo "ta s roztrhanými džíny".

4: Zeptejte se cizího člověka, čím se živí

Koktejlové akce slouží často mimo slavnosti také povídání a seznamování. Nikdo moc nechce mluvit o své práci ani nechce být se svojí prací spojován. Dovolte ostatním uvolnit se a myslet na účel slavnostního setkání. Možná se raději zeptejte, co dělá obvykle o víkendu nebo ve svém volném čase.

5: Zůstaňte déle, přetáhněte čas

Vynasnažte se, abyste odešli před mezní hodinou konce koktejlu. Váš oděv by měl být ve stejném stavu a formě, jako když jste přišli. Neodkládejte saka, kravaty a nesundávejte boty. Odejděte také v páru, pokud jste jako pár dorazili. Koktejlové akce jsou tak trošku o sebeprezentaci. K té vám každopádně pomůže sebekontrola, střídmost a rovnováha. 


Tip pro fanoušky oblékání

Co na sebe, když je na pozvánce Smart Casual? Kde pořizovat oděvy, aby nestály "majlant"? Kolik košil potřebujete a co je to ardilion? Pořiďte si 1. českou knihu o oděvech českých mužů. Naučte se mnohem lépe oblékat. Prohlédněte si 40 fotografií oděvních kombinací a vypadejte lépe.

Nahlédnout do knihy >>