12 oděvů namísto plného šatníku, část 4/4

29.07.2019

Pokud by nyní zde na vašem monitoru běžel seriál, zřejmě by krátce po jeho začátku začal sestřih toho, co jste "viděli v minulých dílech". Vytvořte si tedy takový film v hlavě a vzpomeňte si... 

Tuším, že se vám moc nechce. Takže společně. V prvním díle to byla sada bílých a modrých košil a modrý oblek. Druhý díl byl ve znamení modrého blejzru a šedého obleku v doprovodu modré nylonové bundy. Třetí díl pak doplnil pomyslnou devítku o chinos, trenčkot a separátní vestu. Je čas rozluštit záhadu a přidat esenciální desátý oděv do moudrého šatníku a dva "špeky" navíc.  

Zdroj obrázku: dmarge.com

10. Svetr s véčkem - pulovr

Hodit na sebe. Přetáhnout přes hlavu. Pull Over. Druhá ze dvou izolačních vrstev pod sako (i oblekové) je svetr s průkrčníkem do véčka. Můžete jej doplnit kravatou, která však bude, pokud jej máte příliš těsný, prostupovat. Nebo motýlkem. Nechcete-li kravatu, zvolte kruhový průkrčník. Dobře se bude hodit  košile s knoflíčky na límcích. Nebudou z průkrčníku vyskakovat ven. Svetr v barvě malinové červené, lahvově zelené nebo kari je optimálním doplňkem také pod trenčkot nebo bundu do pasu. Lze jej dobře kombinovat k modrým i flanelovým oblekovým kalhotám nebo k chinos.

Nejběžnější jsou svetry z bavlny. Nemá smysl, abyste kupovali svetr z akrylu. Ten totiž nehřeje. Ještě lépe než bavlna poskytuje tepelný komfort vlna. Z vln pak nejvíce hřeje jemný kašmír, vlna z kašmírské kozy. Pokud se už rozhodnete investovat do kašmíru, tak raději vybírejte ten dražší svetr, ten kvalitnější, který se nebude žmolkovat. Kašmíry nižší kvality to nezvládají a nejsou potom hezké. Svetr si pochopitelně můžete obléci bez saka i bundy, na ven, na procházku nebo na doma, když zatoužíte po pocitu útulnosti a jemnosti. O všech stylových svetrech si přečtěte tento článek.

11. Modré džíny ze surového denimu

Čím by byl šatník současného muže bez pořádných džínových kalhot? Tímto výrazem myslím tmavě modré kalhoty z denimu, tedy ze silné a hutné bavlněné látky barvené indigem. Ruce pryč od chemicky sepraných nebo děravých kalhot, které mají vzbuzovat dojem dobrodruha a neohroženého bojovníka. Proces, který udělá ze surového denimu torzo, natolik oslabí vazby a přízi, ze kterého jsou kalhoty utkané, že způsobí jejich krátkou životnost a blízký zánik.

Pravý opak si přál Levi Strauss, německý imigrant do Ameriky, který svoji, dnes již kultovní, společnost na výrobu pevných pracovních kalhot z celtoviny v roce 1853 v Kalifornii založil. Vaše džíny by měly růst, zrát a stárnout s vámi. Volte klasické 501 s poklopcem na knoflíky a typickými měděnými cvoky v rozích kapes. Máte-li problém dostat se do jakékoli konfekce, nechejte si džíny ušít na míru. Doporučuji džíny od Patrika Diamanta. Ty moje sedí (po jistém čase nepřetržitého nošení) jak ulité. Zvolil jsem surový japonský selvedge denim, charakteristický červeným zakončením na rubu.

12. Bílé triko s krátkým rukávem

Ničím univerzálnějším jsem nemohl soupis dvanácti základních oděvů muže na úrovni zakončit. V pánském šatníku se bílé triko objevilo již před více jak sto lety, když se podvlékací komplet rozdělil na vrchní část a tu spodní - spodky. Jen ve vypjatých situacích se muži objevili ve spodkách. Jen málokdy se objevili muži v triku bez košil. Nejčastěji to však byli horníci a dělníci v docích. Nošení trika jako běžného oděvu se přes námořníky dostalo k rebelům 40. a 50. let minulého století. Svůj příspěvek tomuto oděvu dali velikáni jako Marlon Brando, James Dean a další. 

Bílé triko z kvalitní hutné bavlny můžete nosit kamkoli, kde je košile zkrátka nadbytečná. Bílé triko s průkrčníkem do "v" nebo s kruhovým průkrčníkem si můžete obléci pod blejzr, k obleku, pod pulovr nebo pod bundu. Bude se vám hodit k flanelovým kalhotám stejně tak, jako k vašim chinos nebo k džínám. Nenoste ho však pod bílou košilí. Vždy bude vidět a působit nevzhledně. Takovou "hanebnost" si nezaslouží ani vaše košile, ani vy ani to triko.  

Dvanáct, z mého pohledu nezbytných, kusů oděvů v moudrém šatníku jsem popsal. Nezbývá, než je někdy v budoucnu doplnit pěticí základních typů bot, které vás donesou vkusně a účelně kamkoli a sadou hodnotných doplňků, které jako příslovečné Michelangelovy detaily vytvoří mistrovské dílo.

Chcete-li však už nyní vědět více, dopřejte si hodinu času a absolvujte můj video kurz pánského oblékání - průvodce stylového muže. Vše najednou, s výkladem, ilustracemi i praktickým předvedením. Spustit kurz >>