4 svetry, které mají styl

21.11.2018

Děkuji za to, že čtete mé názory a náměty. Nemám žádnou negativní zpětnou vazbu, proto věřím, že moje doporučení a rady padají na vaši úrodnou půdu a klíčí... Vyvíjíte se jistě v životě i v práci, věřím, že se také vyvíjíte ve svém osobním stylu. 

Největší frajeřina je, když ti není zima

Chladné období bude vždy nahrávat oděvním doplňkům, na které se, řečeno s jistou nadsázkou, těšíte celé léto. Svetry a vesty a také rukavice, šály, čepice, kabáty a třeba i kožichy odpočívají velkou část roku proto, aby nám poskytly tu nejstylovější věc v oblékání, když je chladno - teplo.

K oslavné básni o jejich moci ochránit vás před chladem všeho typu, není co dodat. Avšak vlastní funkce (nejlépe hřeje kašmír, poté jehněčí vlna, střižní vlna, nejméně hřeje bavlna) by nikdy neměla ustupovat vašemu osobnímu stylu a estetické stránce. 

Oblékejte se stylově i když je chladno

Není snadnější cesta, jak přidat jednu vrstvu k oděvu než vzít si svetr. Svetr má mimo svoji termoizolační funkci také významnou funkci estetickou. Každý typ svetru má jiný dopad na to, jak vypadáte. A to v tomto černobílém prostředí blogu nemluvím o jejich barvách a psychologické stránce barevných kombinací. Pro vaše sportovní aktivity se hodí spíše svetry sportovní před těmi formálními, připustíme-li formálnost svetru. Nenoste do města jakékoli svetry se zipem. To jsou svetry na hory a to jen s rezervou. Zvolil jsem formálnost svetru (pokud její existenci společně se mnou opravdu připouštíte) jako hledisko a začínám od těch nejformálnějších. Pro všechny platí samozřejmě, že je můžete bez obav nosit pod vaše sako a to i oblekové.

Svetr s výstřihem do V se hodí 

Výstřih do V, tedy "véčko" nebude bránit vyniknout vaší košili s kravatou nebo motýlkem. Naopak vhodně zvolená barva tohoto svetru může celou barevnou kompozici doplnit nebo i vytvořit. V případě, že ponecháte svůj nejvrchnější knoflíček košile nezapnutý, dbejte, aby byly límce vždy v lemu svetru (průkrčníku) a nevyskakovaly ven. Pokud si pod svetr vezmete polo košili (polo tričko), doporučuji po vzoru Henryho Lacoste, tvůrce tohoto oděvu, knoflíčky zapínat vždy a všechny. Límce patří i v tomto případě vždy dovnitř, vždy do výstřihu svetru. Pokud jste se nezapomněl v době divokých sedmdesátek.

Pletená náhrada jakékoli vesty

Propínací svetr s knoflíkovou légou, tedy zapínáním na knoflíky, se nejčastěji nazývá cardigan [ka:dign]. Je skvělou, méně formální, náhradou za oblekovou vestu, kterou nápadně svou formací knoflíků připomíná. Vždy jej noste tak, aby všechny knoflíky byly zapnuté vyjma toho posledního dole. Ten nezapínejte, protože při sezení by na knoflík byl vyvíjen příliš velký tah. A navíc to nevypadá dobře. Nezapnutý svetr tohoto typu způsobí, že budete více než specialistu v čemkoli, co děláte, připomínat vesnického učitele ze špatného filmu. Cardigan vybírejte pečlivě, musí vám perfektně sedět. Měl by vás lehce objímat.

Fantomasem to neskončilo

Svetr s rolákem je zpět i přesto, že nikdy nezmizel. Jen jsme ho přestali v našich elegantních životech i hrách vnímat a neumožnili jej zařadit do stylových šatníků na místo, které mu právem patří. Pokud namítáte, že svetr s vysokým průkrčníkem, který je nutné ohrnout jednou dolů, nebudete už nikdy nosit a důvod je, že vás v něm "někdo" nutil chodit do školy, je to na vás. Spíše byste se měli ptát, zda právě vy můžete tento výjimečný svetr nosit. Máte-li dostatečně dlouhý krk, tak ano. Zkuste pro něj zvolit stejnou barvu, jako má vaše sako nebo tón v tónu. Někdy si ho zkuste obléci jen ke kalhotám. Máte to? Pokud však máte krk kratší nebo případně nadváhu projevující se zdvojenou bradou, není rolák pro vás vhodný. 

Hlavně si dávejte límce dovnitř

Svetr ke krku je spíše neodborný výraz pro svetr s kruhovým průkrčníkem, který je posledním v řadě oblečení z úpletu vhodným pro další vrstvu. Tento svetr se k mé lítosti běžně nosí bez viditelného límečku, což vypadá více než mírně zanedbaně. Také v tomto případě platí pravidlo, že límce košile jsou vždy uvnitř průkrčníku, tedy "nekřičí" ze svetru. Možná bude límeček vaší světlé košile přísně držený průkrčníkem na všechny ostatní povlávající límečky příliš naléhat a trošku více nahlas sdělovat, že máte styl. To však nevadí. Máte vlastní styl. Nebojte se ho.