6 tipů, jak představit nového partnera svým dětem
Po rozvodu si mnoho rodičů klade otázku, kdy a jak seznámit své děti s novým partnerem. Vybavila se mi ukázka z jednoho výjimečného filmu: Kramerová vs. Kramer. Manželský pár se ocitne uprostřed bitvy, doslova soupeří o péči šestiletého syna. V jedné konkrétní scéně chlapec ráno vstane a jde na toaletu. Na chodbě, ještě rozespalý, uvidí jednu z nových přítelkyň svého otce...
Být rodičem je úžasný, ale pohlcující úkol. Být osamělým rodičem může být ještě těžší. Doba osamění je zcela nová. Na jedné straně přináší pocit volnosti a vzdušnosti, temná strana však dopadá na osamělou osobu smutkem, lítostí a vzpomínkami. Prázdnota přináší často slzy a touhu vrátit vše zpět. Po jisté době se většinou dostavuje pocit, že je vše stabilní. Přichází doba, kdy se pokoušíte najít člověka, se kterým budete chtít obnovit svůj romantický život.
Kdy je vhodný čas?
Pokud jste z fáze "chození" jako přátelé dostali k něčemu vážnějšímu, pak jistě přijde čas představit nového partnera/partnerku svým dětem. U odpovědných osob je normální, že cítí strach a mají mnoho pochybností o tom, jak tento důležitý krok zvládnout. Zde je pět tipů, jak představit novou známost svým dětem, oporou vám může být moderní etiketa.
1) Dejte dětem najevo, že vás partner/partnerka dělá šťastnými
Děti jsou velmi vnímavé a pozorné k tomu, jak se cítíte. Skenují vaše emoce a jak je prožíváte. Vaše děti vás sledují. Jejich nálada a způsob, jakým se staví k novým věcem, hodně závisí na tom, jaký postoj pozorují u vás.
Máte právo mít novou partnerku/partnera a prožívat lásku.
Až přijde čas a vy budete chtít svého nového milovaného člověka představit dětem, řekněte jim nejprve, že je chcete seznámit s člověkem, který je pro vás důležitý a dělá vás šťastným. Sdělte svým dětem, že byste chtěli, aby se seznámily s vaším novým partnerem. Můžete dodat, že je to důležitá součást vašeho života a chcete se o ni s nimi podělit.
2) Ukažte a sdělte dětem, že nová partnerka/partner nenahrazuje jejich matku nebo otce
Bez ohledu na to, jak silný je váš vztah s bývalým manželem či manželkou, pro vaše děti je to jejich matka nebo otec. Cítí k nim přirozenou loajalitu a lásku. Děti potřebují vědět, že při setkání s vaším novým partnerem/partnerkou nezrazují svého druhého rodiče. Dejte jim jasně najevo: tento nový člověk není rival, je to pro mámu nebo tátu výjimečná osoba, kterou stojí za to poznat.
Mohlo by vás také zajímat:
Etiketa domácí - kniha o lepším životě doma i s přáteli
Chcete mít lepší vztahy s partnery, cítit se lépe s vašimi dětmi nebo změnit způsob komunikace doma? Tato kniha vás v tom podpoří. Koupit s podpisem autora >>
3) Řekněte dětem, že váš nový partner/partnerka neovlivní vaši lásku k nim
S ohledem na jejich věk vysvětlete dětem, že vaše láska k nim se nezmění. Řekněte jim, že váš nový partner/partnerka je někdo, kdo bude rodině oporou, a ne případný soupeř, který bude vést souboj o vaši náklonnost.
Mějte na paměti, že největší obavou dítěte je ztráta rodičovské lásky a pozornosti. Proto je nezbytné, aby vaše děti pochopily, že vaše láska je bezpodmínečná a že je nikdy nepřestanete milovat.
I když je nyní ve vašem životě nová osoba, zdůrazněte svým dětem, že jsou ve vašem životě tím nejdůležitějším.
4) Dejte svým dětem a nové partnerce/partnerovi čas a prostor
Když nastane den setkání, nebuďte nervózní. To se snadno řekne, hůře však dělá, vím to. Nezapomeňte, že děti vnímají všechno, co cítíte, byť se snažíte nejistotu a nervozitu schovat. Pokud jim představujete svého nového partnera/partnerku, měli byste si být jisti, že je to správné. Směřujete k závaznému vztahu s možností založení nové rodiny. Nejde přece o další přechodný milenecký vztah, nebo ano?
V okamžiku setkání buďte pasivním a láskyplným svědkem. Váš partner/partnerka a vaše děti potřebují prostor důvěry, do kterého nebudete chvíli zasahovat. Snažte se vytvořit pocit bezpečí, dokud se nebudou obě strany cítit dobře. Potřebují svobodně zkoumat, kdo je kdo. Pouze čas jim pomůže při vytváření pout náklonnosti a přátelství. Důvěřujte svému úsudku a instinktům.
5) Držte se etikety představování a seznámení
Až budete dětem představovat svého nového partnera/partnerku, můžete si na pomoc vzít moderní etiketu. Při představení uveďte jednu činnost, kterou rád/ráda dělá:
"Děti, mám radost, že vám mohu představit Martina, mého nového přítele. Ve svém volném čase skládá hudbu pro rockové kapely."
Snažte se oběma stranám poskytnout potřebný prostor, aby se vzájemně seznámily svým vlastním tempem. Nic nevnucujte, nic neskrývejte. Vždy upřímně odpovídejte na otázky, na které se děti ptají. Také děti uveďte kladně a ke jménu, raději bez zdrobněliny, doplňte, co nejraději dělají. To může být odlišné od toho, co chcete, aby rády dělaly. Dejte bedlivý pozor, abyste dítě něčím neponižovali. Vyhněte se větám typu:
"Víš, on náš Oldříšek je taková stydlivka. Ale uvidíš, jen co se otrká, hned už začne blbnout a nebude k zastavení. No tak, Oldo, podej ruku."
Nebo…
"Tak ukaž, Naty, tady panu Martinovi, jak tancuješ. Povídala jsem mu o tom a je hrozně zvědavej, jak to umíš. No, zatancuj, co jsi mi ukazovala včera. To, co jste se naučili ve školce…"
Pokud budou děti cítit, že jste to stále vy, ale "ve verzi 2.0", tedy obohacení o lásku, budou šťastné a budou se cítit bezpečně.
Když však vycítí, že jsou nástrojem k tomu, abyste vypadali jako "dobrý rodič", stáhnou se do sebe a uzavřou cestu ke svým srdcím.
6) Připravte se na odmítnutí
Je přirozené, že děti odmítají vztah s vaší novou známostí. Není to jejich rodič ani přítel, je to zcela cizí člověk. Pokud vážně plánujete budoucnost s někým novým, věnujte čas tomu, abyste otázky dětí, i ty nevyřčené, zpracovali. Nemusí být vyřešeny okamžitě. Vyhněte se nucení vašich dětí do vztahu s novou partnerkou/partnerem. Spíše všemu dopřejte více trpělivosti.
Váš nový
partner/partnerka si může získat lásku a důvěru vašich dětí. Ale nemusí...
Zdroj obrázku: pedrickslaw.com