Vždy noste kravatu, když...

20.05.2019

Jedna z velmi častých otázek, na kterou se mě během mých seminářů ptáte: "Můžu si vzít oblek nebo sako bez kravaty?" Zřejmě asi proto, že vidíte kolem sebe hodně mužů, kteří to tak dělají a vzpírají se tradičním stylovým doporučením. Pokud mě znáte, víte, že cokoli, co říkám, mám také (většinou) podloženo odpověďmi na otázky. Ptám se tedy: "Proč chcete chodit bez kravaty?". Moje odpověď bude tedy možná z jiného konce.

Zdroj fotografie: www.mrvintage.pl

Každopádně můžete nosit sako bez kravaty. Můžete si oblékat co chcete, jste sami odpovědní za to, jak vypadáte... A rychle čtěte dál, abyste náhodou nepřehlédli, že je spousta situací, kdy si kravatu jednoduše vzít musíte. Fakt, že na sobě můžete mít cokoli, není zdaleka potvrzením toho, že je to vhodné a vypadá to dobře. Vše, co se nám dochovalo do dnešních dnů, včetně obleků a doplňků, má svůj původ v historii a má své důvody.

1. Kdykoliv nosíte formální oblek, mějte kravatu.

Máte-li důvod nosit formálnější obleky (vždy se najde krásný důvod, vzít si krásný oblek) budete potřebovat kravatu nebo motýlka. Tmavý oblek do divadla, navy modrý (jako mořská hlubina) na významné obchodní setkání nebo večeři při svíčkách, svatby vlastní i cizí, to je jen špička pomyslného ledovce, kdy je kravata žádoucí a nutná. Jistě, že jsou obleky i méně formální, například letní lněné, avšak většina z obleků, které máte (pokud si dovedu představit vaše šatníky), jsou tmavé a formální. Dodržujte obecně platné pravidlo: pokud nosíte oblek, je vždy nejlepší volbou kravata k němu. Kravata odpoutává pozornost od velké jednobarevné plochy obleku, přitahuje pozornost k vašemu obličeji. Ať nasloucháte nebo cokoli říkáte, budete vždy lépe vypadat s kravatou.

2. Když máte oděvy v tradičních obchodních barvách, noste kravatu.

Představte si, že máte na sobě tmavě modré sako nebo blejzr (to je navy sako s kovovými zlatými nebo stříbrnými knoflíky) s párem šedých flanelových kalhot. K tomu bílou košili, hodnotné středně hnědé nebo i černé boty. To je klasická oděvní kombinace, která bude méně formální než jednobarevný oblek. Avšak vždy je nutné doplnit ji kravatou. Chcete-li se odlišit od davu takto oblečených mužů (po pravdě, u nás nepotkáte davy takto oblečených mužů) zvolte k tomu motýlek nebo ascot (šátek, který uvazujete do košile na krk), jako nosí třeba Jan Řezáč.

3. Pokud se účastníte velmi formální a důstojné události, mějte kravatu.

Pohřby, křtiny, svatby v kostele, významná životní jubilea, setkání se státníky a významné oborové konference, formální obchodní schůzky nebo schůzky, kdy jde o všechno. Také všechny firemní eventy, kdy hostitel nebo organizátor předepíše dress code "formal" nebo "business". To jsou příležitosti, kdy je kravata bezpodmínečná a vy si ji vždy uvažte. Na akcích tohoto typu byste neměli nikdy vypadat napůl oblečeni.

4. Máte-li neposlušné límce košile, uvažte si kravatu.

Jsou košile, které mají límce vhodné jen pro to, aby byly nošeny s kravatou. Jsou to límce, které v případě absence kravaty vyskakují ze saka ven na klopy a připomínají všelidový styl sedmdesátých let. To nechcete.

5. Pokud je v rozhalence košile vidět vaše triko, vezměte si kravatu.

Většina mužů ráda nosí košile. To samo o sobě je skvělá zpráva. Někteří z nich nosí vždy pod košili tričko. Druhou skupinu, ke které se řadím i já, tvoří muži, kteří triko pod košili nenosí. Patříte-li ke skupině, která nosí pod košile trička, nikdy nesmí být vaše triko vidět. Nikdy. Vyčnívající spodní prádlo je (stejně jako u žen) opravdu stylová příšera a faux pas. V tomto případě vždy noste kravatu. Doporučuji kupovat trika s průkrčníkem do V, abyste je mohli nosit pod košilí s kravatou i bez ní.

6. Když nosíte oblekové a formální košile, tak nejlépe s kravatou.

Formální oblekovou košili poznáte snadno. Je světlá, blankytně modrá, růžová nebo lila (tedy světlounce fialová), nejčastěji však bílá s tuhým límcem nebo s frakovým límečkem, tedy stojáčkem s ohnutými růžky. Formální je také košile, která má francouzské dvojité manžety, ano, ty na manžetové knoflíčky. K jakékoli formální oblekové košili noste vždy kravatu nebo motýlek.

7. Oblékáte-li si Winchester košile, noste je vždy s kravatou.

Košile s kontrastním, většinou bílým, límcem a manžetami se nazývají Winchester. Obvykle jsou rukávy i tělo košile z modré nebo modře proužkované látky. Mohou být také v růžové nebo šedé barvě. Každopádně jsou to košile, které se nosí výhradně s kravatou. Nikdy nenoste Winchester košile bez kravaty. Ani s motýlkem.

Jednoduché, že? Navíc ještě jeden důvod pro kravatu. Prakticky kdykoli, s čímkoli a kamkoli. Smíte se odlišovat. Podívejte se třeba na můj Instagram profil. Těším se na vaše komentáře tady ↓ dole pod textem, nebo mi napište.