Jak dopadl test, který jsem nikdy nechtěl dělat?

13.04.2021

Před pár dny si letošní duben na nás připravil představení o třech dějstvích s názvem "Jaro už je tady". Po třech dnech, kdy se teploty vyšplhaly ve stínu na krásných 18 °C a na slunci se začaly srocovat hloučky osob sedíc na dekách, taškách nebo jen tak v trávě, začalo sněžit. Vítr hnal vločky rozmočené v kapky téměř rovnoběžně s povrchem silnice, padal ten obtížný mokrý sníh. Apríl, řeknete si. Ano. Jako každý rok. Dnešní díl je třetím pokračováním mé přerušované série o digitální krejčovské práci. Dnes vám představím, zda dopadla moje zakázka, kterou jsem vám představil v tomto článku, dobře nebo špatně. Ve větrném, deštivém a vlhkém počasí bude testování pláště od Liberal Lark tak akorát.

Celý článek si můžete dočíst pod obrázkem, případně poslechnout jako epizodu podcastu.

Vzpomínáte ještě? Webové stránky, na kterých jsem vytvořil pomocí myši, krejčovského centimetru a mé fantazie klasický plášť, jsem opouštěl v okamžiku kdy můj ukazováček kliknul na tlačítko "objednat". Po šesti týdnech jsem dostal zprávu, že je moje zakázka hotová a je tedy na čase, abych si plášť vyzvedl, vyzkoušel a posoudil ho. Běžně jsou výrobky firmy dodávány poštou v úhledné krabici a dorazí svým budoucím nositelům, dámám i pánům, prémiovou kurýrní službou Fedex až k domovním dveřím. Nemusíte tedy opravdu vytáhnout paty z domu, váš plášť to udělá za vás.

Já jsem oznámení o hotové zakázce využil k osobnímu setkání a předání. Byl 26. únor, teplota -2 °C a na dobu kolem oběda zněla předpověď na slunečný, ale větrný a mrazivý den. Lehce mínus a vítr. Prostě únor. Do sídla firmy uprostřed Prahy jsem se vydal oblečený v mém tradičním oděvu, vlněný třídílný oblek střední gramáže, který lze používat po celý rok. Vestu oblékám právě tehdy, je-li chladno. Přes oblek jsem měl vintage zelený dvouřadý kabát z těžké vlněné látky Loden, kde jsem si téměř jistý, že se k mé kůži nedostane ani závan studeného počasí a přesto skvěle dýchá. Proč vám to tak detailně popisuji? To abyste si mě dokázali představit co nejlépe. Na hlavě jsem měl béžový klobouk a na rukou tmavě hnědé rukavice se zimní vlněnou podšívkou.

Co mě probralo ze snu o černé podšívce?

Už cestou na místo jsem si byl jistý, že plášť ještě týž den vyzkouším. Bylo mi jasné, že právě toto náročné počasí mi pomůže v hodnocení, jak se tento technicky vyspělý kabát, lehoučký ve své gramáži osvědčí a jaké bude bezprostřední srovnání s jeho o generace starším bratrancem. Po krátkém setkání v kanceláři společnosti jsem jej uviděl. Úhledně zabalený v přepravním obalu, na krásném dřevěném ramínku. Tušil jsem, že bude lehký, ale že bude jako peříčko, mě velmi překvapilo. Můj první pohled směřoval dovnitř, na podšívku. Vybral jsem si před šesti týdny krémovou, aby byla tón v tónu se svrchním materiálem.

Výsledná barva podšívky se mírně od vizualizace lišila, v reálu byla spíše máslová než béžová v barvě písku. Chápu, pokud mezi těmito odstíny nevidíte moc rozdíl. Hlavou mi blesklo, jak by tento kabát, spíše plášť, vypadal s podšívkou kontrastní, tedy černou. Krásné rohovinové knoflíky a kovové přezky v barvě zašlé mosazi mě však vytáhly z úvah "co by bylo, kdyby" zpět do reality. Plášť nemá moc viditelných švů, oproti klasickému trenčkotu, který je šitý přiznanými trojitými švy. Ve srovnání se zmíněnou klasikou vypadá tedy tento elegantněji a uhlazeněji. Stejně tak je však mužně charakteristický svými výložkami, páskem, výraznými klopami a dvouřadým zapínáním.

Test odolnosti proti mrazivému větru

První testování vlastností pláště od Liberal Lark jsem udělal o pár minut později, co jsem se s jednatelkou společnosti, paní Linhartovou, rozloučil. Svůj těžký kabát jsem úhledně složil do svého weekenderu, nasadil klobouk a rukavice a vydal se mrazivému větru vstříc. Žádný nebyl, respektive jsem žádný necítil. Jakýkoli nápor byl vyspělou membránou, jaké znáte z jachtařských bund, odražen. Stál jsem na přechodu pro chodce s ostatními majícími stejný záměr přejít a hned jsem psal textovou zprávu zpět: "Milá Lenko, kabát je naprosto fascinující svými vlastnostmi venku :) jsem nadšen..." Pobyt v mrazivém větru netrval dlouho, maximálně dvacet minut, nedostal jsem se tedy do fáze, kdy by lehký vlněný materiál promrzl a mráz prostoupil na sako, na košili a až ke kůži.

První test měl vyzkoušet jeho větruodolnost. Toto je vlastnost, která pomáhá udržet tepelný komfort a příjemnou teplotu v blízkosti vašeho těla. Čím je větruodolnost nižší, tím snáze pronikne studený vítr pod svrchní vrstvu a začne prostor pod ní ochlazovat.

V podobném počasí jsem plášť nosil ještě několikrát. Jen tak na procházku v neděli, jako výbavu mého oděvu na obchodní jednání a také na poštu, když jsem vychystal objednávky knih a odesílal je svým zákazníkům. Moc jsem jej nešetřil, přiznám se. Na ultimativní test si však měl kabát ještě řadu týdnů počkat.

Kolik zátěže parou kabát snesl?

Druhé moje testování se konalo o pár týdnů později. Bylo částečně oblačno, sem tam problesklo slunce a březnové počasí, nasazující jaru ty první věnce z květů bledulí, sněženek a krokusů, lákalo k procházce. Nejsem na světě první rok, vím tedy, jak je takové počasí zrádné. Vzal jsem na sebe košili, oblékl svetr z jehněčí vlny se vzorem Fair Isle, vlněné kalhoty a kotníkové boty. Na hlavu baret, kožené rukavice na ruce. A onen plášť. Vydám se dnes, jako každý týden několikrát se synem v kočárku na "zrychlený přesun" do 6 km vzdálené obce a zpět. To je přibližně hodinu a půl relativně svižné chůze s kočárkem. Uvidím, jaký budu mít pocit.

Chci otestovat paropropustnost, tedy schopnost svrchní látky pláště odvádět přebytečné vodní páry způsobené zvýšenou fyzickou aktivitou. Vlněný svetr mě izoloval od chladu a po 5 km jsem začal cítit teplo. To je přesně ten okamžik, kdy tělo vyšle signál, aby došlo ke zvýšení tvorby potu, čímž se tělo přirozeně ochlazuje. Pokud máte v tomto okamžiku na sobě svrchní oděv, který molekuly vody nepropustí ven, začíná se pot srážet na první vrstvě a dochází k propocení, vzápětí k výraznému ochlazení a pocitu zimy. Účelem tedy je, abyste měli v tomto případě na sobě oděvy, které se dokážou přebytečné páry zbavit. K tomu slouží ona v začátku zmíněná membrána. Propouští vodní páru zevnitř ven, ale zabrání proudění vzduchu dovnitř. Po návratu domů, 90 minutách svižné chůze jsem nebyl zpocený. Vynikající výsledek i v tomto případě.

Proč jsem měl z třetího testu největší obavu?

Mám oděvy ve velké úctě. Jsou mými průvodci a pomáhají mi v tom, co dělám, uspět. Sednout si v kabátě nebo v saku do auta je pro mě za normálních okolností nepřípustné. Dochází k nepřirozenému napětí ve velké části spojů, tedy švů na zádech, v oblasti ramen a na zadku. Švy v rukávové hlavici, tedy tam, kde jsou našity u ramenou, jsou v takových případech napnuty na maximum. Navíc se zadní díly saka nebo kabátu, přitlačeny mojí hmotností do sedadla a přetaženy bezpečnostním pásem, nacházejí pod velkým tlakem, vzniká větší vlhkost a teplota. Oděvy se velmi krčí a láme se jejich struktura. Nic takového nedělám a nikomu to nedoporučuji. Ale v testovacím kabátě jsem to udělal. Hned vám řeknu proč. Vím totiž, že mě neposloucháte a do auta si v saku nebo v kabátech sedáte. Vidím vám to na zádech, máte na nich typické horizontální sklady, pomačkání a mnohdy nevratné škody na vzhledu oděvů.

Jde o plášť na cestování. Je běžné, že se takovým pláštěm nezachází jako se smokingem nebo svatebními šaty. Musí něco vydržet, řekl jsem si a nastoupil jsem do auta. Nepříjemný pocit, který jsem očekával, tedy fakt, že se mi průramky zaříznou do paží se nedostavil. Látka pláště pruží a umožňovala mi snadný pohyb při řízení, ovládání navigace a řazení. Prvních pár vteřin se moje tělo ne a ne opřít úplně. Bál jsem se a nechtěl jsem se uvolnit. Test je test. Musím to udělat. Opřel jsem se pohodlně a jel dalších 20 minut do cíle. Toto prosím nedělejte, neopakujte to a plášť si vždy před nastoupením do auta vysvlečte. A to i přesto, že tento to zvládl. Záda i rukávy zůstaly bez výrazného pomačkání.

Co to umí ještě?

Stál jsem na parkovišti, vytrvale mžilo a na povrchu pláště se tvořili malé kapičky. Má totiž dodatečně úpravu nanočásticemi křemíku, který odpuzuje vodní kapky tak, jako znáte z povrchu lotosového listu nebo jiných rostlin. Na povrchu se vytvoří kapičky, které se slívají ve větší a větší a poté vlastní vahou sklouznou k zemi. Bez toho, aby látku namočily. 

Ještě dvě věci, které souvisí s tím, co jste si přečetli. V prvé řadě výsledek. Pět hvězdiček. Na plášť pro přechodná období jara a podzimu, případně na chladnější večery v létě, mám vysoké nároky. Tento je splnil. A za druhé, pokud jste si nepřečetli to, co těmto třem testům předcházelo, udělejte si čas na přečtení tohoto článku zde na mém blogu.