Všech čepic král. Proč a jak nosit baret 2/2

09.11.2021

V případě, že máte již dostatečný důvod proč nosit baret, je vhodné pokračovat v procesu, abyste jej dostali na hlavu. Informace, který baret pořídit, kde ho koupit, je již zčásti zodpovězený v tomto předchozím článku. Níže najdete pár tipů, jaký baret vybrat a jak ho nosit, jste-li žena nebo muž. A zmíním také etiketu nošení baretu. Ano, etiketa je všude kolem nás, nejen doma.

Zdroj obrázku: gq.com

Kde baret koupit

To nejdůležitější na začátek. Nedoporučuji koupit první baret přes e-shop. Vydejte se tomu dříve zmíněnému dobrodružství vstříc a najděte si obchod, kde barety prodávají. Tam oznamte, že zvažujete koupit váš první baret, věřím, že se vám dostane dost pochopení a podpory od personálu. Většinou dostanete barety tam, kde se prodávají klobouky. Uznávám, že toto je informace, se kterou si část z vás neví rady. Zde je mapa s prodejnami, vyberte si tu nejbližší (vašemu srdci nebo co se vzdálenosti týče) a zavolejte, zda vedou barety.

Jak o baret pečovat

Dovolím si maximálně zjednodušit, co vlastně baret je. Je to vlněná čepice. A přesně podle této jednoduché definice je třeba k němu přistupovat. Je vytvořen pro nepřízeň počasí, můžete v něm tedy navlhnout, nějaký ten lehký deštík nebo sníh baretu nevadí. Já jsem v baretu už zmokl důkladně. 

Vlhký nebo mokrý baret položte naplocho na ručník a nechejte vyschnout minimálně 24 hodin. V poslední fázi oschlý baret obraťte spodní stranou vzhůru. 

Nesušte na topení, neždímejte, neutírejte jej. Vlna si s vlhkostí poradí sama. Potřebuje jen čas. Suché a čisté barety ukládejte naplocho na sebe, nevěšte.

Na vnitřní hranu baretu se z vašich vlasů dostanou časem zbytky gelu nebo přirozená mastnota vlasů. Tu a případně také stopy od make-upu očistíte jemným hadříkem napuštěným v technickém lihu. Čas od času potřebuje váš baret kartáč. Vhodný je kloboukový kartáč s jemnými štětinami.

Zdroj obrázku: theberetproject.com

Ženy nosí baret různě

Způsobů, jak nosit dámský baret, je několik. Několik desítek. Mnohem více jich mají k dispozici ženy, tvar jejich hlavy i účes může některý styl podpořit, jiný méně. Hranu baretu můžete vysunout ven a vyvýšit tvar, stejně tak můžete baret nosit nižší. Dámské barety někdy až visí na temeni hlavy, některé jsou nasazené hluboko do čela. Ženy mohou barety mírně naklonit, nebo nosit zcela rovně. Najděte si ten vlastní styl. Díky tomu, že baret nemá konkrétní tvar, můžete jej tedy zajímavě formovat a přizpůsobit samy sobě.

Zdroj obrázku: thesarto.com

Jak nosí baret muži

Nasaďte jej přibližně 2 cm nad uši, tak aby okraj baretu byl vodorovně, stojíte-li vzpřímeně. Poté jednu stranu, levou nebo pravou, baretu stáhněte mírně na ucho. Tím se střed baretu posune z vrcholu temene a baret tak "padne" na jednu ze stran. Obvykle muži nosí baret na tu stranu, na jakou se češou. Já osobně tedy doprava. Princip této čepice však tkví v tom, že si můžete baret posunout na druhou stranu, pokud je právě tato návětrná a fouká vám do ucha. Původně se také jedna ze stran přesouvala na zátylek, pokud právě tam ovčákům pálilo prudké slunce, nebo naopak do čela, aby jim nesvítilo do očí.

Etiketa nošení baretu

Začnu opět s tou čepicí. Muž smeká, tedy sundává z hlavy, čepici vždy, když vstoupí do privátní místnosti. Tou jsou myšleny domy, byty, kanceláře a také čekárny, ordinace, úřady. Muž smeká jakoukoli čepici, včetně baretu vždy v restauraci, v kavárně či bistru, dále také na představení v kinech či divadlech a při vstupu do kostelů a chrámů. 

Muži svůj baret drží v rukou při ukládání zemřelého do země a také při smutečním proslovu, koná-li se venku. 

Ženy si mohou ve všech výše uvedených místech baret ponechat na hlavě.

Zdroj obrázku: cafemom.com

"Nechat na hlavě" si mohou muži baret při vstupu do veřejných prostor, jakými jsou haly nádražní, nákupní centra či supermarkety a obchody. Baret, respektive jakoukoli jinou čepici, není třeba sundávat na ulici jako součást pozdravu, což je odlišné od klobouku. Klobouky mají svoji zvláštní etiketu.

Barety z Čech, Polska a půlky Evropy

V obchodech s pokrývkami hlavy najdete nejčastěji barety z českých dílen TONAK nebo FEZKO. Setkat se také můžete s cenově dostupnějšími barety vyrobenými v Polsku. Jsou lehčí a vhodné tedy do teplejšího počasí. Širokou škálu provedení, barev a místa výroby vám nabídnou běžné army shopy. Zde můžete sáhnout po jakémkoli z nich za zlomek jejich ceny ve vysoké kvalitě provedení. Co nosí v armádách celého světa, má ve valné většině případů vynikající kvalitu. Do těchto prodejen i e-shopů se dostávají přebytky armád a také starší kusy, když se uniforma změní nebo aktualizuje.

Zdroj: idnes.cz

Náš příběh začal v Baskicku

Je tedy vhodné, abych nepominul dva nejvýznamnější španělské výrobky. Stále ručně a stále v největší možné kvalitě vyrábí nejstarší a jediná zachovalá manufaktura baretů Boinas Elósegui Año 1858 v Tolose (Guipúzcoa). Není těžké vybrat si univerzální, one-size model o průměru 279, 300 nebo 315 mm, který je doplněn zajímavým kruhovým "letákem" se spoustou informací. Hodnotu podtrhuje balení v typické modré krabici s dnes již kultovním a nepřehlédnutelným obličejem muže v baretu.

Pokud je baret králem všech čepic, kterýžto titul mu s radostí připisuji, tak králem všech španělských baretů je txapeldun [tšapeldún]. Chce to více než jen vůli a chuť nosit barety, txapeldun chce navíc ještě odvahu. Jedná se o typický baskický baret, ztělesnění tradice předávané několik století. Je ornamentem na každé hlavě a možná právě proto se uděluje vítězům nejrůznějších turnajů a závodů jako trofej. Vychází z modelu, který pro pyrenejské pastýře ztělesňoval dokonalou ochranu před sluncem, deštěm i sněhem. 

Alberto Contador v txapeldunu. Zdroj obrázku: marca.com

Svojí velikostí vám připomene renesanční malíře a umělce. Doslova. Vyrábí se ve dvou opravdu velkých rozměrech. Velikost 15 pulgada představuje celých 34,9 cm průměru, a rozměr 16 pulgada zvětšuje průměr této čepice na 37,2 cm. Jen pro srovnání, běžný baret má v průměru 28 cm. Nejvíce se jich vyrobí v dnes již obvyklé černé nebo hlubinné modré barvě. Avšak k dispozici jsou také další barvy. azul (modrá) saviem (kobaltová), crudo (šedobílá), colorado (španělská červeň), granate (bordó) a caqui (hnědozelená). Všechny jsou vyrobeny z nejjemnější merino vlny, což umožňuje srolovat jej do brašny nebo do větší kapsy. O txapeldunu se traduje, že kdo jej chvíli nosil, už si menší baret nikdy nevybere.

Zdroje informací: Musée du Béret du Balmaseda, Musée du Béret du Nay, The Beret Project