V čem jezdit v Londýně na kole? Co takhle v tvídu...
Toto je moje zkušenost z Tweed Run - snad nejstylovějšího závodu kol na světě. Přečtěte si, jak tato přehlídka vytříbeného stylu v tweedu vznikla a už 16 let doslova diktuje rytmus mírně excentrického "bikingu" v Londýně. Sdělím vám, kde si kola půjčit, přestože přiletíte z kontinentu, jak jsem zvládl jízdu po levé straně v osmimilionovém městě a nakonec také výčet toho, co jsem měl na sobě. Respektive MĚLI na sobě...

To chce vysvětlení, nebo ne?
V srdci britské metropole jsme se totiž zúčastnili unikátního cyklistického závodu Tweed Run společně s manželkou Monikou a synem Samuelem. Tato stylová projížďka, která spojuje nadšení ke kolu a britskému tradičnímu oděvu, nás provedla rušnými i nápadně klidnými částmi Londýna. Od startu (Bourne & Hollingsworth Buildings na Northampton Road) až po závěrečný koktejl a občerstvení v parku jsme zažili den plný napětí, radosti a rodinné pohody v pohybu.
Sny se plní. A přání také...
Když byl jarní výlet ještě plánem, měli jsme několik variant. Avšak rozhodnuto bylo dosti rychle: Tweed Run v Londýně je zážitek, který si nemůžeme nechat ujít. Tento cyklistický závod stál na pomyslné listině mých přání už několik let. A stojí nadále, protože jsem tam jistě nebyl naposledy. Ale to trošku předbíhám, respektive předjíždím. Tweed Run totiž není běh.
Jde o stylovou projížďku na kole, kde není důležité, kdo bude nejrychlejší. Jde o to, kdo bude na startu, jak u toho bude vypadat a kolik legrace prožije.
Počítá se také, kolik úsměvů vykouzlí celá skupina na tvářích těch, kteří stojí na chodníku, sedí v autech a dvoupatrových autobusech a nevěří vlastním očím, co vidí.
Čistě britská akce?
Každoročně láká tento závod ty, kteří nemají daleko k britské nadsázce. Přijíždí lidé z různých koutů Evropy, aby s ostatními, přibližně 1000 účastníky, převážně Londýňany, sdíleli svoji radost z pohybu, tradice a jisté nadsázky.
Den před konáním, tedy v pátek 25. dubna dopoledne jsme přistáli v srdci Británie na letišti Standsted, připraveni na víkend plný tweedu, bicyklů a veselé atmosféry. Dovolte mi doporučit vám na tomto místě dopravu z letiště vlakem Stansted Express, který vás pohodlně (a možná i s větším komfortem než v letadle) doveze z místa přistání do centra. Jako bonus si odnesete pohled na krásnou krajinu lemující blízkou megapoli, zvláště meandry řeky Stort, kterými vlak projíždí.
Ještě pár tipů k tomu
Pro ubytování jsme si vybrali čtvrť Islington. A nebyla to náhoda. Je to jedna z nejživějších částí severního Londýna, téměř prostá turistů. Elegantní, zároveň přístupná pro rodiny. A hlavně jen pár minut od místa předpokládaného startu. Islington je známý svými útulnými kavárnami, malými až mikro restauracemi s nespočtem chutí, stylů a národních jídel. V jejich stínu jsou uličky s butikovými obchody, několik zajímavých Vintage shopů a tradičními řadovými domy s červenými cihlami. Působí téměř jako ideální kulisa pro víkendový start v Tweedu.
Kde si půjčit kola, když nemáte vlastní
Ještě v pátek, tedy v den příletu, jsme si vyzvedli kola od Unlimited Biking, včetně dvoukolového stabilního přívěsu pro našeho syna. Služba, kterou najdete také pod názvem Fat Tire Rentals byla bezchybná: kola ve skvělém stavu, ochotný personál a jednoduchý proces půjčení i vrácení v neděli.
Naše první dojmy z jízdy po Londýně? Jedním slovem – nadšení. Řidiči osobních aut, autobusů i nákladních vozů byli neuvěřitelně ohleduplní. Cyklostezky vedoucí i těmi nejrušnějšími částmi města nás příjemně překvapily svou kvalitou a bezpečností. Londýn na kole je i bez Tweed Run skvělá volba pro rodinu, která si chce toto město vychutnat doslova v rytmu vlastního šlapání.
D-Day: 26. dubna 2025
Slunečné sobotní ráno nás přivítalo parádním počasím: bezvětří, příjemných 10°C s příslibem vystoupat na dvacet a v ulici vedoucí do místa shromáždění se začínali sjíždět první nápadně elegantně odění cyklisté. Místo srazu – tradičně do poslední chvíle tajné – bylo tentokrát odhaleno pár dní předem.
Už samotná ranní atmosféra připomínala scénu z britské meziválečné komedie – polnice, zvonky všech tónů a klaksony připevněné na řídítkách stylových, Vintage i typických kol z půjčovny se dožadovaly pozornosti. Nic však nemohlo zastínit téměř 1000 žen, mužů i několika málo dětí, kteří sdíleli stejné nadšení a mírné napětí při registraci.
Britové jsou přeborníci v klidném stání ve frontách. Vtipy, povídání a přátelské přijetí zkrátilo hodinu pomalého pojíždění, decentního omlouvání a úsměvů.
Směsice vůní čerstvé kávy, krému na boty i parfémů doplňovalo přátelské hemžení stovek lidí většinou v decentních typicky britských oděvech, sem tam i ve výraznějších nápaditých kostýmech.
Na účastníky čekalo 20 kilometrů stylu a dobré nálady, avšak jen pro registrované. Vstupenka stojí 49 Liber na osobu, děti platí polovinu.
Každý je vítěz. A je to vidět...
Každý účastník dostává Rider Pack ve originální plátěné tašce, číslo na připnutí na sebe i svůj bike a také rosetu. Jedná se o dekorativní odznak vyrobený ze skládaných stuh, často ve tvaru kokardy, připomínající ocenění udělovaná vítězům jezdeckých soutěží.
Rosety jsou tradiční součástí britské kultury a často se používají při různých slavnostních příležitostech. Zde tedy nemohou chybět. Každý rok je roseta v jiných barvách, letošní byla ve dvou odstínech modré doplněné růžovou. Na akcích jako Tweed Run jsou rosety ozdobným prvkem a také symbolem účasti a ocenění za stylový vzhled. Účastníci je většinou nosí připnuté na saku.
- Kudy vedla trasa a je před startem známá?
- Jak může 1000 lidí projet plným Londýnem bez komplikací?
- Co konkrétně jsme si oblékli na sebe?
Toto a mnohem více si poslechněte v epizodě mého podcastu Jemný pán. Máte dvě možnosti:
- Poslouchat přes Apple Podcasts >>
- Poslouchat přes Spotify >>