Už žádné chyby s oblekem na cestách

13.10.2019

Dostupnost cestování katapultovala do letištních hal a na vlaková nádraží skupiny lidí, kteří zapomínají, že cestování je pohyb směrem tam či zpět ve společnosti jiných lidí. Způsob, jak se dokážou někteří novodobí cestovatelé ve společnosti ostatních cestovatelů chovat a oblékat, reflektuje absenci, případně jen nízkou úroveň, sociální inteligence, o "stylovém kvocientu" ani nemluvě. Cestování je součástí naší fyzické stopy ve společnosti, beru-li toto označení jako ekvivalent stopy digitální. Vydáváte-li se na cestu na kole do předhůří jakýchkoli našich či evropských hor, jsem si jistý, že se také adekvátně oblečete.

Zdroj obrázku: roguehomme.com 

Opravdu není vhodné, abyste se na cestování letadlem či vlakem vypravili ve sportovním oděvu podobném, jaký byste zvolili na túru, pláž nebo cyklovýlet. Až se budete připravovat na cesty za vzdálenějšími zážitky, oblečte se adekvátně a nezapomeňte, že součástí vašich prázdnin jsou hotelové snídaně a třeba také večeře v pěkných restauracích. Jíst tam v teplácích a ťapkách je trapas. Lehký oblek se hodí. Jsou-li vaší zálibou nebo jen čistou povinností obchodní cesty do zahraničí, bez obleku nemá smysl nikam jezdit.

Co je to cestovní oblek?

Travel suit, neboli oblek na cesty, je funkční, univerzálně použitelná sada kalhot a saka ve stejné barvě. Velcí hráči na trhu s pánskými oděvy, jako je Ermengildo Zegna, Burberry, Paul Smith a další jej nabízí již dlouhá desetiletí. Ví proč. Snaží se i ti méně významní, většinou však nabízejí pouhé kopie obleků na cesty. Pokud však do cestovního obleku nechcete investovat zbytečně (omlouvám se jmenovaným výrobcům) jen proto, že se jedná o značkové oděvy a nechcete riskovat (omlouvám se těm nejmenovaným), nechejte si oblek na cesty ušít v některém z českých krejčovství. Jejich seznam najdete na www.krejcovskesalony.cz. V krejčovstvích většinou vědí, co máte tím cestovním oblekem na mysli, ale dobré bude, když to budete vědět i vy.

Materiál je motor vašeho obleku.

Nejlepším materiálem na obleky je střižní vlna. Tedy vlna z ovcí. Je dostatečně pružná, antibakteriální, pevná a relativně tvarově stálá. Vyhněte se směsím s polyesterem i přesto, že někteří výrobci a obchodníci s konfekcí vám budou přísahat, že právě polyester je materiál, která dělá z normálního obleku oblek cestovní. Ano, nemačká se tak jako vlna, ale polyester vás udusí a budete se potit. To nechcete. Není také vhodné, abyste se nechali vmanipulovat do "lehkých" obleků s příměsí hedvábí, které vám mohou na první pohled připadat do teplých krajin smysluplné. Hedvábí je jemné a křehké a velmi rychle se opotřebí zvláště pak sezením, což je při cestování běžné.

Superčíslo je jen číslo

Pokud se dostanete do diskuse o tzv. "superčíslu", tedy hodnotě udávající jemnost vlny, nevyjde nikdo jako vítěz. Pokud má například oblekový materiál vlastnosti, které odpovídají S120, neznamená to, že jde o dobrou oblekovou látku. Toto číslo jen udává, jak tenké je vlákno, které bylo při zpracování použité. Výrobce, v tomto případě tkalcovna, však neuvádí, jakým způsobem byla tato jemnost docílena. Je jemnost vlákna přirozená nebo bylo hrubší, rozumějte silnější, vlákno chemicky upraveno a ztenčeno?

Nepleťte si kozu s králíkem

Optimální směsí na cestovní oblek je směs střižní vlny a mohéru. Mohér (mohair) je vlna z angorských koz. Prosím neplést s angorskými králíky. Z nich se získává angorská vlna. Mohér je pružný, pevný, nemačká se, a i přesto dýchá. Na omak je mohér hrubší než ovčí vlna, zaručeně ale neškrábe. Pokud je poměr směsi 70 % vlna a 30 % mohér, má zhotovený oblek pro tuto konkrétní činnost, cestování, optimální vlastnosti. 

Sbalit a pryč

Pokud se rozhodnete oblek sbalit do kufru, je potřeba, abyste věděli jak. Návod vám přinesu již velmi brzy právě na tomto místě.