Tenisky Converse Chuck Taylor All Star. Co dodat...

22.03.2024

Ponoříme se do příběhu tenisek, který se začal psát před více jak 100 lety. Dozvíte se, co stálo za jejich názvem, zjistíte, jak se v okamžiku, kdy je přestaly nosit sportovní hvězdy, staly hvězdnými. Popíšu vám také jejich vývoj a něco o konstrukci, která z nich dělá jedny z nejodolnějších tenisek široko, daleko a s ohledem na jejich název i vysoko. Nebudu se také tajit tím, kdy jsem si poprvé takové tenisky koupil a jakou měly barvu.

Hvězdou tohoto článku jsou basketbalové sportovní boty, lidově tenisky, od firmy Converse, model Chuck Taylor All Star. Basketbalové tenisky jsou mnohem víc než jen to. Jsou to žádané stylové kousky, ceněný majetek v průmyslu, jehož hodnota dosahuje 60 miliard dolarů. 

Může být tedy obtížné si představit, že to vše začalo touhou po něčem tak prostém... Nápad, vylepšit sportovní boty.

S ideou změnit obuv na hru košíkové k lepšímu přišla společnost Converse. A tou botou byl model Chuck Taylor All Star. Tyto tenisky jsou často označované jako "Chuck Taylors" nebo "Chucks". Na počest bývalého basketbalisty a zaměstnance společnosti Converse, který je zpopularizoval. Právem mají status obuvní legendy. 

V průběhu více než stoleté historie společnost Converse znovuobjevila model Chuck Taylor All Star, přičemž zůstala pozoruhodně věrná historii své nejslavnější tenisky. Poslední aktualizace této tenisky byla uvedena na trh v květnu roku 2020. O tom, jaké prvky to byly, se dozvíte později. Přečtěte si však nejprve, jak moc se od debutu původního páru změnily.

1. model z roku 1917, původní Converse

Boty, ze kterých poté vznikly Chuck Taylor All Star, vlastně spatřily světlo světa před tím, než byl Chuck Taylor ve firmě. Zřejmě už hrál basket, protože v roce, kdy padalo carské Rusko a v Evropě zuří šílená 1. světová válka, mu bylo 16 let. Krátce předtím, než Taylor nastoupil do firmy jako prodejce, vydala společnost Converse Rubber Shoe Company tuto tenisku, původní All Star. 

Byly to první boty určené speciálně k nošení při hraní basketbalu, což byl průlomový krok v oblasti sportovní obuvi. Do té doby neměly boty na sport nějakou specializaci a výkon hry byl jen málo ovlivněn oděvem a vybavením.

2. model z roku 1928

V tomto roce Converse spojuje své síly s Chuckem Taylorem. Plným jménem Charles Hollis Taylor, řečený Chuck, byl basketbalista z Indiany, který hrál na pozici rozehrávače za poloprofesionální týmy jako například Dayton Non-Skids. Po skončení hráčské kariéry byl najat výkonným ředitelem společnosti Converse Bobem Pletzem jako prodejce. Taylor cestoval po celé zemi, spolupořádal místní basketbalové zápasy, vystupoval na speciálních akcích. Při tom se v přirozeném prostředí a v místních obchodech se sportovním zbožím setkával se zákazníky, aby propagoval basketbalovou obuv společnosti. 


Jak vypadají dnes a kde je koupit?

Chcete boty se stoletým příběhem? Tyto klasické tenisky, dámské i pánské, si můžete koupit v několika barvách, tvarech a provedení. Prohlédnout katalog >>Jako bývalý hráč měl zkušenosti a nedlouho po jeho příchodu do firmy navrhl několik změn v konstrukci boty. 

Jeho cílem bylo výrazně zlepšit podporu při běhu a odrazu a celkovou flexibilitu.

Na vylepšeném modelu se poprvé objevuje výrazná bílá hvězda na ochraně kotníku. Na konci 20. let 20. století nebyla NBA tím, čím je dnes. Zdaleka. Žádná asociace tohoto typu neexistovala, do jejího ustavení bylo třeba vyčkat téměř dvacet let. Vize firmě Converse však nechyběla. Sázka na botu výhradně pro basket byla podobně smělá jako myšlenka na samoříditelná auta.

3. model z roku 1934 je raritou 

Provedení, které předběhlo dobu o spoustu desetiletí. Kožené tenisky. To, co nyní považujeme za běžné, tedy sportovní boty z kůže, byl v době plátěných bot na sport doslova úlet. Bota z černé kůže výrazně vystoupila z řady do té doby dominujícího přírodního, respektive bílého plátna. 

Tvarově vypadá nejinak než všechny ostatní edice Chucks. Zároveň však ještě jednou zdůrazňuji, že vytvořit sportovní boty z kůže byla prozíravá. Dosti se podobá botám, které hráči NBA nosí nyní.

4. model který se objevil v roce 1957 

Koncem padesátých let se začala formovat NBA, jak ji známe dnes. A tato éra byla obdobím rozkvětu tenisek na basket. Vzniká jedna z nejtypičtějších bot, která byla svým způsobem zkopírována několika dalšími menšími i velkými výrobci. Mluvím zde o bílé kotníkové tenisce s bílou gumovou podrážkou bez kožených prvků. Současné, moderní Chucks v tomto barevném provedení jsou do značné míry věrné (alespoň vzhledově) tomuto páru z 50. let.

V této době jsou právě tyto tenisky na svém profesionálním vrcholu. To je důsledkem vynikající kampaně, která posunula Converse All Stars do pozice oficiální basketbalové obuvi olympijských her. Od roku 1936 do roku 1968 nikdo v ničem jiném nehrál špičkový basket. V šedesátých letech 20. století...

Zajímá vás více?

Poslechněte si zbytek příběhu jako 98. epizodu mého podcastu:

Zdroj obrázků: converse.com