Těchto 10 pravidel etikety u stolu neporušujte - díl. 1

16.01.2023

Co s příborem, poloprázdnými sklenicemi nebo kouskem jídla mezi zuby? Jak na spaghetti a co se spadeným ubrouskem? Mohu mluvit při jídle a co mám dělat, když skončím dřív než ostatní? U jídla může nastat spousta situací, které si zaslouží vaši pozornost. 

Někdy mě fotografka zachytí, jak se mi tvář mění v sochu Boha údivu. Když nemohu uvěřit vlastním očím, co vidím. Foto: Joli Halalová

Etiketa u stolu je pomyslnou královnou etiket. Žádný strach, nejde o žádnou svraštělou a zatrpklou vládkyni nablýskaných restaurací. Etiketa u stolu je elegantní dámou v těch nejlepších letech, od které se můžete naučit její umění a ve vhodné chvíli použít. Ve vlastním zájmu, chce se mi dodat... 

Vždyť jde o jídlo, nebo ne? 

Ale ano, nikdo vám ho nebere. Vím, že v okamžiku, kdy je voňavé jídlo na stole, po pravici doušek skvělého vína a vlevo "křupavoučké" pečivo s bylinkovým máslem, je etiketa často to poslední, čemu se chcete věnovat. A tedy velmi tenkým ledem. Nějaké to uklouznutí přežijte a ostatní jistě také. Pohlídejte si však, abyste u stolu nebyli "příšerou", se kterou nechce nikdo sedět, stolovat a jíst. 

1. Hlídejte si tempo

Není vhodné skončit s jídlem výrazně dříve než ostatní. Jezte tak, abyste neměli snědeno dříve a poté deset minut hleděli přísedícímu do talíře nebo nevěděli, kam se koukat jinam. Vy, kteří patříte v rychlosti jezení mezi přeborníky, prosím zpomalte. Sem tam se podívejte, v jaké fázi je pokrm na talíři vašeho protějšku. 

Pokud vidíte, že je váš spolustolovník v první třetině a vy téměř seškrabujete glazuru z talířů, je už docela pozdě. Je-li někdo výrazně pomalejší, otřete si ústa ubrouskem, napijte se a chvíli nejezte. Naproti tomu ti z vás, kteří jste se přišli bavit a jde vám více slov z úst než jídla tam, pusťte se do toho. 

2. Nemluvte se soustem v ústech

Při jídle je sice vhodné konverzovat, proto jste se v restauraci s rodinou či přáteli setkali. Avšak nikdy nemluvte se soustem v ústech. Je jen málo odpudivějších věcí než pohled do úst někoho, který hovoří a přitom žvýká. Nejenže ztrácí body za estetický dojem, riskuje také, že mu nebude rozumět, bude šišlat a mlaskat. Hrozí případně i to, že jeho ústa opustí nekontrolovaně nějaký kousek či kapka. 

Máte-li v ústech jídlo, nemluvte. Mluvíte-li, nedávejte si nic do úst. 


V případě, že vám váš protějšek položí otázku a vy z výše uvedeného důvodu nemůžete odpovědět, dožvýkejte a odpovězte poté. To by mělo být dostatečným signálem pro tázajícího, že má přestat se ptát. Z toho také vyplývá: neptejte se svého protějšku na nic v případě, že má nebo se chystá dát do úst své sousto.


Mohlo by vás zajímat

Zážitkové kurzy etikety u stolu pro dospělé i děti : Jsou to degustační večeře i nedělní obědy v Praze a Brně. Podívejte se na www.etiketaustolu.cz a vyberte si termín i místo, které vám nejvíce vyhovuje. 

Zobrazit více >> 


3. Používejte ubrousek

V restauracích vyšší kategorie to budou plátěné. Ty si položte na stehna a mějte je tam po celou dobu sezení u stolu. Vaše kalhoty nebo šaty to ocení. Otírejte si jím koutky úst vždy, když se chcete po pozřeném soustu napít, hovořit, nebo cítíte, že otření úst je nutné. Uznávám, že to může být relativně subjektivně ovlivněno například tím, že máte delší vousy a nemáte tušení, že se pár kapek omáčky rozhodlo zavěsit mezi ně. Poté, co dojíte, plátěný ubrousek poskládejte, nemačkejte ho a odložte vedle talíře. 

Papírový ubrousek používejte ve stejných případech jako plátěný, nemějte jej však na stehnech. Ani za límcem. Odkládejte jej vždy na stůl vedle talíře. Po skončení jídla vložte ubrousek složený, nepomačkaný pod příbory. Příbor odkládejte ostřím, resp. hroty do středu talíře, rukojeti směrem doprava, tam, kde jsou na vašich hodinkách čtyři hodiny. Tedy šikmo vpravo k sobě. Pokud vám během jídla spadne ubrousek nebo příbor, nezvedejte ho. Požádejte obsluhující personál o čistý. 

Další "překlepy" v etiketě u stolu, tedy druhé pokračování, najdete v tomto článku >>

Bonus?

Je jen málo trapnějších situací u stolu než ta, když vidíte na svém protějšku umazaná ústa nebo drobky ve vousech. Upozorněte osobu před vámi tak, že na ni pohlédnete. Ukažte prstem na vaší tváři místo, které je na obličeji vašeho protějšku poskvrněno. Dobrým přátelům nebo blízkým to zdvořile sdělte: "Jirko, máš u pravého koutku drobek."