Tak. Ať žije král Karel III. Ale co dál?

09.09.2022

Královna Alžběta byla nejdéle žijící a nejdéle vládnoucí monarcha v britské historii, její vláda trvala přes 70 let. Zároveň se včerejší (8. 9. 2022) zprávou o smrti je i přes lítost v srdcích a duších čas znovu se zamyslet nad tím, co se stane, pokud panovnice zemře.

Zdroj obrázku: townandcountry.com

Díky tomu, že vláda královny Alžběty II trvala tak dlouho, velká část Britů během svého života nepoznala žádného jiného krále nebo královnu. Pro mnohé byla symbolem stability a vytrvalosti. Jakmile odejde taková významná veřejná osobnost, může být obtížné se s takovou ztrátou vyrovnat. V Británii lze očekávat dvanáctidenní období národního smutku. Pro případ smrti panovníka, existují protokoly, jistá forma etikety, jak a co dělat. Jeden se jmenuje Operace London Bridge. 

Operace London Bridge

Zahrnuje podrobný akční plán, který má být proveden, jakmile královna zemře, a obsahuje také, jak se zpráva o její smrti rozšíří. První oficiální osobou, která byla informována, byla premiérka Liz Trussová. Od té doby se zprávy šířily administrativou, dokud nebyly připraveny ke sdílení s veřejností. Nebude to dlouho trvat a princ Charles (Karel) pronese televizní projev, po kterém bude následovat národní chvíle ticha za královnu. Nový britský panovník se rozhodl používat jméno Charles III (Karel III).

Zdroj obrázku: ourroyalfamily.co.uk

Druhý den po královnině smrti

Dnes dne 9. 9. 2022, druhý den po smrti Alžběty II, bude princ Charles prohlášen novým oficiálním vládnoucím monarchou. Očekává se, že pohřeb zesnulé královny se bude konat 10 dní po její smrti. Je téměř jisté, že její rakev bude poslána do Buckinghamského paláce. Státní pohřeb se bude konat desátého dne její smrti ve Westminsterském opatství. Smuteční hosté budou moci vzdát úctu ve Westminster Hall po dobu 23 hodin denně, zatímco tam bude její tělo odpočívat. Pohřeb uctí její dlouhý mimořádný život jako jedné z nejvýznamnějších britských panovnic dějin. Události po královnině smrti budou mít značný kulturní a politický dopad. Královna bude uložena k odpočinku v zámecké kapli krále Jiřího VI.

Smrt těsně po oslavách

Královna, to stojí jistě za zmínku, právě letos v létě oslavila své platinové jubileum, tedy 70 let od usednutí na trůn. Ve Spojeném království to byla radostná slavnost, veřejnost měla na počest královny státní svátky. Tehdy ve svém projevu mimo jiné řekla: 

Když se dívám dopředu s pocitem naděje a optimismu na rok mého platinového jubilea, připomínám si, jak moc můžeme být vděční. Za posledních sedm desetiletí jsme zaznamenali mimořádný společenský, technologický a kulturní pokrok, který přinesl užitek nám všem; a jsem přesvědčena, že budoucnost nabídne podobné příležitosti nám a zejména mladším generacím ve Spojeném království a v celém Commonwealthu.

Na jiném místě v projevu královna sdělila, co doufá, že se stane po její smrti: 

A až se v plnosti času můj syn Charles stane králem, vím, že jemu a jeho ženě Camille poskytnete stejnou podporu, jakou jste poskytli mně. Mým upřímným přáním je, aby, až ten čas přijde, Camilla byla známá jako Queen Consort (Královna manželka), protože pokračuje ve své vlastní loajální službě.

A co dál?

Mně na tomto místě nezbývá, než se v myšlenkách dnes s královnou rozloučit a nechat na sebe dopadnout tíhu ztráty. Zároveň s tím však i prožít radost, že na trůn usedne král Karel III, spíše tichý, rozvážný a velmi ekologicky smýšlející gentleman. Malíř a biozemědělec. Vzhůru do budoucnosti...

Ať žije král...