Proč vyhodit všechny věci na doma..?

12.03.2019

Upřímně. Velmi mi záleží mi na tom, co si oblékáte, vytváříte totiž mé okolí a svým vlastním dílem přispíváte k estetice prostředí. Podobně jako ten, který natře svůj plot nebo obnoví fasádu, ten, který poseče trávu nebo zamete před svým domem.

Před tím, než se pustíte do jakéhokoli nakupování, před tím, než se otočíte cenovku u jakéhokoli kusu oděvu, podívejte se do vaší skříně. Opravdu pozorně. S největší pravděpodobností máte v šatníku tolik věcí, že je ani nemůžete smysluplně vynosit. Vy byste měli šatník vytřídit. Jisté, avšak malé procento z vás má šatník malý, nefunkční, v němž chybí základní kusy pro pohyb ve společnosti. Zde je dobré šatník mírně doplnit a vytvořit alespoň malý šatník, ale s funkčními kombinovatelnými variantami.

1: Udělejte si čas sami na sebe

Abyste mohli začít třídit šatník, udělejte si na to čas. Požádejte všechny ostatní členy rodiny, aby vás nechali o samotě, nejlépe dva dny. Nabízí se poslat manžela s kamarády a dětmi na víkend na chalupu nebo partnerku na pár dní za rodiči nebo přítelkyní. Už při této představě se vám rosí čelo? Čas a prostor, to je to, co potřebujete. Dopřejte si ho. Všechny věci vytáhněte ze skříní, zásuvek, polic a krabic. Všechny věci dejte na postel a roztřiďte je podle skupin. Trička k tričkám, svetry, košile nebo halenky také zvlášť, kalhoty extra, sukně k sukním a šaty na šaty. Pánové budou mít zřejmě méně druhů. Zřejmě vám nezbyde na posteli místo pro kabáty, šály, šátky a to nemluvím tom, kam dát všechny boty, tašky, kabelky a doplňky.

2: Obracejte všechno naruby

První věcí, kterou musíte posoudit, je materiál. Podívejte se, z čeho jsou vaše věci vyrobeny a podle toho určíte, zda budou funkční nebo nikoli. Ujišťuji vás, že ve vašem šatníku je spousta věcí, které nefungují. A důvodem je materiál. Pokud je váš kabát z polyesteru, nebude vás hřát. Pokud vaše ponožky neobsahují polyamid a elastan, budou se vytahovat a padat klouzat z lýtka dolů. Košile ať jsou z čisté bavlny, halenky také. Nebo z viskózy. Polyesterová podšívka v čemkoli vás bude dusit, budete se potit nebo vám bude zima. Váš oblek nebo kostým bude nejlepší vlněný, nemačká se a dýchá. A boty? Kožené nebo plátěné. Boty z polyuretanu tlačí, nedají se leštit ani spravit. Nemá smysl je dále mít. Všechny věci z nefunkčních materiálů vyhoďte. Tyto nemá smysl nikomu darovat.

3: Začněte dělat hromádky

Je materiál správný a funkční, střih odpovídá vaší velikosti a barva také? Tyto všechny věci dejte na jednu hromadu. Bude jich jen asi 30 % z celku. Dalších 30 % vytvoří oděvy, které mají správný materiál, mají správnou barvu, ale jsou vám trošku velké nebo trošku malé. Ty se dají v dobrém krejčovství upravit. Úpravy mají své limity, šikovný krejčí nebo švadlena vás upozorní. Počítejte také s tím, že něco upravit nejde. Například džíny můžete zkrátit, ale nejdou zúžit ani rozšířit v pase. Také se zvětšováním jsou spíše potíže, protože je materiál švem většinou mírně poškozený a mnohdy je i barva zvenčí jiná než uvnitř. Zbytek, tedy přibližně 40 % jsou věci nevhodné. Jsou vám malé, velké, mají špatný materiál, jsou poškozené nebo neodpovídají věku, který máte. Tyto věci buď darujte nebo, pokud jsou poškozené a znehodnocené, vyhoďte.

4: Věci na doma neexistují

Hlavně žádný sentiment. Pokud se budete obhajovat, že některou věc nevyhodíte jen proto, že je "dobrá na doma", vězte, že vězíte v pasti. Také doma, také o samotě nebo s vašimi dětmi a partnery si zasloužíte být oblečení s úctou k nim a (hlavně) k sobě. Namítáte-li, že vám je v těch teplácích pohodlně, souhlasím, ale nechejte se v nich vyfotit někým zezadu a uvidíte, že atraktivita, tedy potenciální zájem, zmizne v záhybech. Pokud v něčem nemůžete vyjít ven, není to oděv ani na doma. Zde rozlišuji věci na práci, na zahradu nebo do dílny, pokud kutíte. Jednu nebo dvě sady oděvů na práci mějte. Ale přiznejte si, prosím, že triček na zahradu nepotřebujete deset, když jistě stačí dvě. 

Tak hurá do změn ve vašem šatníku. Mějte se krásně a nezapomeňte napsat váš komentář, pokud chcete. Tady dolů ↓