Proč je chytré nosit župan v 21. století? 1/2

04.11.2022

Je přirozené, že se v domácím prostředí chceme "cítit doma" a doslova se zbavit role, kterou vykonáváme v práci. Převléct se do domácího, pohodlného oděvu je jednou z logických cest. Často však jsou tyto oděvy podřadné, obnošené "hadry", svršky, ve kterých byste mezi lidi nešli ven. Oděvy na doma, určené k odpočinku mohou být, opravuji "musí být" krásné. Jednou z možností, jak toho docílit, je nosit župan, domácí plášť.

V domácím plášti můžete odpočívat po náročném dni nebo přijmout dopolední návštěvu

To nejdůležitější na začátek. Župan, domácí kabát nebo ranní plášť není ten beztvarý oděv z froté v jakési univerzální velikosti, který má mnoho lidí na to, aby z koupelny do ložnice nevycházeli nahatí. Županem nemám také na mysli onen často sepraný a roztrhaný oděv, který dostanete v nemocnici, aby vám nebyly vidět hýždě v erární noční košili.

Mám zde na mysli svrchní oděv volnějšího střihu pro ženy i muže, který svým tvarem onoho "chlupatého" bratrance vzdáleně připomíná, ale není vyroben ze savého materiálu.

Můj župan, spíše již zmíněný domácí kabát, je otevřený oděv bez zipů a knoflíků, který se na těle uzavírá pomocí látkového pásku. Budu se zde věnovat oděvu, který neoblékám přes noční prádlo při vstávání z postele, ale nosím ráno přes některé denní oblečení. Je mojí vlastní odpovědí na nízkou teplotu, kterou náš dům po ránu má. Oblékám si ho vždy, když jsem částečně oblečený. Natáhnu si jej přes bílou košili a kalhoty před tím, než si na cestu do práce obleču sako a uvážu kravatu.

V županu chodím obvykle jen po domě, případně po terase. Je sice z lehké látky, přesto však cítím, že mi zahřívá nejen záda, ale při sezení také relativně velkou část stehen. Vytápíme náš dům přes den na 21°C, v noci klesá teplota v místnostech na 19°C. Mít tedy u snídaně něco na sobě se hodí. Doslova.

Mnozí muži nosí podobnné domácí kabáty přes pyžamo, případně přes spodní prádlo, nebo pod županem nemají oděno nic. V případě, že jste věnovali pozornost filmům s Jamesem Bondem, jistě vám neunikl župan Daniela Craiga ve filmu Spectre podobný uzbeckému kabátu zvanému čapan. Roger Moore měl na sobě v roli Bonda blankytně modrý, agent 007 ztvárněný hercem Seanem Conery nosil šedivý s tmavým lemováním. A to není všechno z inspirace filmem. Jen vzpomeňte na Sherlocka Holmese dokonalého díky Robertu Downey Jr., který nádherný župan viktoriánského typu neodkládal často ani venku. Nebo věnujte myšlenku mladšímu představiteli, tedy Benedictu Cumberbatchi ve stejné roli a před očima se Vám jistě objeví jeho modrý domácí kabát s proužkem nebo kašmírový v barvě velbloudí srsti.

Doslova roztomilá tradice domácí etikety velí, že pokud se očekává, že hosté nebo jiní návštěvníci vstoupí do domácnosti ráno či dopoledne, mohou si částečně oblečení hostitelé obléknout župan jako svrchní oděv.

Je to pro vás sci-fi nebo jako ze starého filmu? Nebo obojí? 

Nenechte si ujít druhou část, fotografie dechberoucích domácích plášťů a pár historických souvislostí, které tento oděv doslova legalizují i dnes, na počátku třetího tisíciletí. 


Chci druhou část dostat přednostně do schránky a poté také další novinky ze světa etikety, oblékání a jednání s lidmi