Přežil župan do 21. století? Anatomie, fakta a souvislosti 2/2

14.11.2022

Proč se nošení županů - parádního domácího svrchního oděvu - v jisté době najednou vytratilo? Kde leží důvody pro to, že u některých mužů opět jejich domácímu oděvu kraluje? Předešlý díl nastínil důvody, proč je chytré nosit župan na počátku třetího tisíciletí. Ukázal jsem v něm rozdíl mezi koupacím a domácím pláštěm a představil souvislosti, kde se župan vzal v šatnících mužů a později i žen. Přečíst předchozí část >>

Zdroj obrázku: newandlingwood.co.uk

Pravidelné nošení županu muži v domě je odvozeno od nošení banyánu, respektive jeho imitace v 18. století. Počátky banyánu sahají však mnohem dále až do počátku 16. století. Toto indické slovo se stává synonymem pro ranní, respektive noční košile v anglosaském světě. Původně byly banyany odvozeny z japonského kimona nebo tradičního indického oděvu jménem jama a jejich nošení v Evropě je nepochybně spjato s aktivitami východoindických společností. Tento kus oděvu dosáhl vrcholu popularity v 18. století, kdy byl nošen hlavně muži, byly však oblíbené i v dámském šatníku.

Župany v ponurém středověku

V českých zemích byl tento typ oděvu známý jako Schlafrock nebo Šlofpelz. Nedivte se německým slovům ve vztahu k českým zemím, němčina byla úředním jazykem a na našem území mnohem běžnější než čeština. Nošení tohoto oděvu je dobře a často zdokumentováno v archivních písemnostech a také na portrétech. Dnes patří dobové banyány v muzeích mezi ty nejvzácnější kusy historických oděvů. Župany té doby byly často vyrobeny z látek, jako je potištěná bavlna, hedvábný damašek nebo samet, a nosili je, jak zmíněno především muži. Nutno doplnit, že šlo o muže z vyšší společenské třídy. 

Zdroj obrázku: archiv autora

Výlet do bujaré barevnosti

Od poloviny 19. století se stávají župany běžným domácím oblečením i žen. Avšak právě mužům župany vyrobené z látek z nápadnými vzory, s motivy květin, zvířat a grafických motivů dávají možnost nosit něco nevšedního a dodat osobitosti a barevnost do jejich tehdy dosti ponurého každodenního šatníku. Jen pro úplnost dodám, že pro ženy bylo nošení županů odpočinkem od upnutých korzetů a vrstev spodniček. Dámy nosily své župany při snídani, přípravě na den, šití nebo při čaji s rodinou.

Narodil se župánek, veselme se...

Župany se nosily často i ve 20. století. Muži v této době častěji využívali župany z vlny s hedvábnou paspulí jako střídmou ozdobou na okrajích límce, pásku i manžet. V ženském domácím šatníku se v té době začal zabydlovat peignoir /penua:r/, lehký "župánek" zhotovený z průsvitných jemných materiálů, který si ženy oblékaly v době toalety, tedy úpravy tváře, vlasů a v době, kdy bylo nutné přivítat hosty pozdě v noci. 

Zdroj obrázku: archiv autora

Jak přelstít amerického prezidenta?

Župany měly své pevné místo v případě sdíleného bydlení. Rodiče nechodili po bytě před dětmi v pyžamu, ve spodním prádle nebo polonazí, jak je to běžné dnes. Vlastně často ani jeden před druhým. Také dvougenerační soužití dávalo županům zelenou až do 80. let. To vše přestože župany jako ranní plášť, nebo domácí kabát představoval pro tehdy válkami a krizemi zmítané obyvatelstvo synonymum pro nečinnost a jistou letargii. Naprosto jinak o tom přemýšlel tehdejší britský ministerský předseda Winston Churchill. Amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera oděného v uniformě přivítal v tmavém saténovém županu s motivy irských okřídlených draků. 

Budování třídní rovnosti županům nepřálo

Socialistické zřízení zemí po vzoru tehdejšího Sovětského svazu žádným podobným oděvním extravagancím nepřálo. Muži i ženy neměli většinou ani pomyšlení na ranní hosty, dopolední četbu na terase nebo sdílený čaj ve společnosti elegantních přátel.

Zdroj obrázku: archiv autora

Reinkarnace?

Na počátku 21. století si župany získaly sice malou, ale zaznamenání hodnou popularitu. Zvláště proto, že se v této době dostává pozornosti stylu retro a vintage. Filmy situované do první poloviny minulého století ukazují často hrdiny ve svých domácích oděvech na hony vzdálené od těch, kteří na ně v teplácích doslova civí. Při sledování seriálu Hercule Poirot z prostředí Velké Británie let 30. není možné přehlédnout tři župany, který má během otvírání ranní pošty na sobě během 13 let natáčení představitel této ikonické postavy, neméně ikonický David Suchet.

Župan není sci-fi

Podle mého názoru má župan doma obrovskou budoucnost. Může být razantní odpovědí na všudypřítomný teplákoidní leisure styl, může být však také elegantní reakcí na zvyšující se náklady na vytápění bytů a domů. 

Župan jako domácí plášť má v šatníku muže tohoto tisíciletí prostor také proto, že individualita muže a hodnotový žebříček postavený na tradici, je dnes cestou, jak obhájit a legitimizovat dědictví mužství, je čistou esenci bytí muže. Pánský domácí plášť vysílá signál o sebedůvěře, o mužském pohlaví a v neposlední řadě o ochotě vypadat i doma k světu.