Piknik etiketa a 10+2 náměty na jídlo venku

09.08.2023

V průběhu letních prázdnin plánují mnozí spoustu venkovních aktivit. Na pořadu víkendů jsou procházky, výlety k vodě pomohou přežít dovolenou. A někoho jen tak napadne jíst venku. Piknik. Název této skvělé zábavy pod širým nebem pochází z francouzského pique-nique (piquer - napichovat, klovat a nique - věc malého významu).

Stejně jako mnoho jiných volnočasových aktivit je i tato přímo závislá na příznivém počasí. To, jak všeobecně známo, není vždy zaručeno. Zaručeně je však předmětem mnoha debat a předpovědí. Odborných i těch laických. K pikniku jsou tedy alternativní plány nezbytné, protože málokdo se má rád tak málo, že by si užíval piknik v lijáku.

Pro mě osobně, a také pro naši rodinu, je piknik příjemnou vyhlídkou na víkendové odpoledne. Piknik s přáteli v parku, na palouku nebo okraji vinice je extra neformální a zábavnou příležitostí k setkání. Je třeba si však být vědomi také toho, že existuje značná část odpůrců pikniků. Podobnou vyhlídku považují za procházku očistcem.

Důvodem je především jejich pohodlí. Na rozdíl od stolování pod širým nebem na zahradě nebo na nekryté terase, kdy se pod blankytnou bání vytvoří jídelna se stolem a židlemi, jsou pikniky mnohem improvizovanější záležitostí. 

Sezení na zemi spojené s hledáním vhodné polohy, balancování talířů na klíně a cirkusové kousky s příbory a sousty dá zabrat...

Jistě však existují způsoby, jak vyjít vstříc i těm, kteří sezení na dece v trávě odmítají. Lehké skládací stoličky vyřeší obavy o pohodlné místo. Pokud k tomu zvolíte a dobře připravíte "finger food", pokrmy vhodné na jezení rukama, absence stolu a příborů nebude překážkou.

Jestliže se letos v létě stanete hostitelem nebo účastníkem pikniku, zaručeně se vydaří. Nutno doplnit, že k "vydaření" je žádoucí dodržet přípravu a etiketu pikniku. Předem si prohlédněte místo, na kterém konání plánujete. Nevybírejte kopce ani mírné svahy. Ujistěte se, že místo má jak sluneční světlo, tak mírný stín. Jestliže najdete místo, které bude v závětří keřů, poskytne vám úkryt před případným nárazem větru. Stylovými a nad očekávání funkčními jsou lehké klobouky proti slunci. Vezměte je s sebou a vyzvěte k tomu své hosty. Rozumné je nezapomenout opalovací krém.

1. Kdo to platí

Pokud si přejete, aby vaši hosté přispěli na občerstvení a "venkovní hostinu", dejte to jasně najevo. Peníze nechte stranou. Můžete požádat, aby přinesli nápoje a vy se postarejte o jídlo. Nebo naopak. Když rádi zajistíte veškeré občerstvení, řekněte to předem. Vyzvěte své hosty, aby nic s sebou nenosili.

Datum konání pikniku nelze naplánovat příliš dopředu, tedy s velkou rezervou. Jde většinou o nahodilé výzvy, protože závislost na počasí je daná. Díky tomu může dojít k nejasnostem. Očekávání hostů a hostitele mohou být různá, je nejlepší si vše vyjasnit předem.

2. Chutnejte a chvalte

Když bude piknik koncipovaný tak, že hosté přinášejí domácí výrobky nebo své vlastní potraviny, ujistěte se, že jste jejich jídlo ochutnali a pochválili je za vynaložené úsilí.

3. Sedněte si

Pečlivě si promyslete, jaká budou místa k sezení. Přinejmenším budete potřebovat piknikové deky. Jsou vhodné na položení na zem. Pokud takovou nemáte, můžete zvolit dvě vrstvy. Větší bavlněnou, aby se poté dala snadno vyprat a svrchní vlněnou, aby izolovala od chladu země. 

Možná budete muset zvážit také polštáře a skládací stoličky. Obzvláště, pokud jsou přítomni starší lidé.

4. Piknikový koš

Abyste mohli udělat hezký piknik, nemusíte být "hrdým" majitelem piknikového koše, vybaveného porcelánem, sklem a dobrými nerezovými příbory. Na druhou stranu je pro mě piknikový koš tím, co z prostého jídla na dece udělá piknik. Navíc bude skvěle vypadat na vašem instagramovém profilu, nemýlím-li se.

Vzdejte se nákupu papírových kelímků, plastových příborů a nádobí na jedno použití. Nenoste na místo věci v igelitkách ze supermarketu nebo v batohu do hor. Postačuje, když zvolíte objemnější zahradní koš. Investujte do dostupných bambusových talířů, vezměte z domu pár šálků a příborů. K tomu kupte několik odolných nerezových odlivek, které lze použít na teplé i studené nápoje. Všechny tyto předměty jsou opakovaně použitelné a šetrné k životnímu prostředí. Výrazně sníží množství odpadu a budou vypadat mnohem lépe.

5. Snadné jídlo

Naplánujte a připravte jídlo, které se dá snadno sníst a neproviníte se proti etiketě stolování. Studené sendviče, hotdogy či plněné croissanty je relativně tradiční, avšak velmi praktická volba na jakýkoli piknik. 

Pokud chcete "zdravější" variantu, nakrájejte řapíkatý celer, mrkve a okurky na crudités, silnější podlouhlé kousky, a podávejte s dipy. Je to mnohem praktičtější než připravit saláty, které se mnohem hůře jedí.

6. Alkohol

Jen málo věcí je tak dotěrných pro ostatní jako je alkoholem opojený host či hostitel. Jisté je, že letní neformální setkání vybízejí ke sklence prosecca nebo sektu. Nevýhodou však zůstává, že je nelze podávat dobře vychlazené a kouzlo těchto zábavných nápojů zmizí rychleji než jejich bublinky. V případě, že si tyto nápoje odepřít nechcete, buďte maximálně zdrženliví a neopijte se.

7. Berte ohled

Jste mimo domov. Dávejte pozor, abyste nerušili ostatní lidi v okolí. Zejména pokud používáte přenosný gril. Ten může doslova zamořit okolí a díky "příznivému" větru vypudit ostatní z blízkosti, případně je ohromujícími pachy doslova znepřátelit. Rozdělání ohně se zcela vyhněte, nepleťte si piknik s potlachem na trampské osadě.

8. Piknik a děti

Pokud máte s sebou děti, nezapomeňte, že s posledním soustem je přestane i ten nejlepší piknik bavit. Dopřejte jim, ať vezmou nafukovací míče, soft tenis nebo pálky na kroket. Zajistěte, aby si hrály v dostatečné vzdálenosti od místa k sezení, zároveň však, aby neohrožovali svojí hrou ostatní. Potřebují jistou volnost. Po celou dobu hraní na ně však dohlížejte. Ujistěte se, že nejsou příliš hlučné nebo že nezabíhají na cizí pozemky v okolí.

9. Vhodné oděvy

Nezapomeňte, že více než pravděpodobně budete v určitém okamžiku sedět na zemi. Pro dámy jsou tedy krátké těsné sukně nepraktické. Dlouhé splývavé sukně nebo volné kalhoty jsou mnohem pohodlnější. Mužům doporučuji polokošili nebo košili, k tomu volnější dlouhé kalhoty. Šortky nejsou to pravé, jdou stranou veškerého vkusu. 

Vyhněte se džínům, které hřejí, veškerému sportovnímu oděvu, teplákům, legínám a mikinám do fitka.

Piknik tedy není zrovna ideální příležitostí k předvádění podpatků nebo podrážek na platformě. Místo v přírodě bude totiž pravděpodobně nerovné.

10. Schovejte nohy

Pokud sedíte na piknikové dece, může být rozumné si boty sundat. Nohy však dobře schovejte pod sebe nebo pod sukni. Nesměřujte je k jídlu ani k ostatním hostům. Pohled na ně je většinou více než nevzhledný. V případě, že si boty nesundáváte, potom mějte nohy natažené mimo deku na trávě.

11. Zvířata na pikniku

Jestliže na hostinu v přírodě berete psa, zeptejte se ostatních, zda jim to bude po vůli. V kladném případě ho mějte během jídla na vodítku a s ohledem na sebe, a zvláště vaše hosty, jej držte dosti vzdáleného od deky. Pro vás může být váš pes to nejpřítulnější stvoření na světě, pro cizí je to často slintající, chrochtající příruční příšera.

Pokud je navíc váš pes "nervák" a je pravděpodobné, že se na sendviče vrhne jako první, ušpiní deku a převrhne prosecco, bude nutné nasadit hračky a psí pamlsky.

Zajistěte, že váš mazlíček bude rozptýlen. Nezapomeňte, že za svého psa jste zodpovědní vy. Ujistěte, že máte s sebou dostatečné zásoby vody a způsob, jak mu ji podat. Misky na salát z piknikového koše vašich hostitelů nebudou to nejvhodnější. Po celou dobu pikniku sledujte svého psa, abyste se ujistili, že neruší ostatní hosty nebo neděsí děti. Obzvláště ostražití buďte, když jsou v okolí jiní psi. A jejich paničky a páníčkové.

12. Žádné stopy

Absolutně vše, co jste si na místo pikniku přinesli a zůstalo nesnědeno či nedopito, musíte vzít s sebou. Odpadkový koš v blízkosti nebo po cestě může pomoci. Pokud chybí, je vaší povinností odpadky roztřídit a zlikvidovat doma. Přípravou na piknik se rozumí také nezapomenout na odpadkové pytle. Je vaší povinností místo po sbalení pečlivě upravit a dát co nejvíce do původního stavu. Ujistit se a zajistit, aby na něm nezůstaly žádné, byť malé, části odpadků. 

Zdroje obrázků: maisonsdecampagne.fr, clemaroundthecorner.com, nytimes.com

Autor článku: Daniel Šmíd

Mluví a píše o chování a oděvech. Učí ve firmách, jak mluvit a jednat s klienty a budovat s nimi přátelské vztahy. Vede kurzy, jak prezentovat procesy i produkty. Přednáší otevřenou komunikaci, kultivovaný projev a obchodní etiketu.

Zobrazit více o Danielovi >>