Nemáte čas? Tak více poslouchejte

27.05.2021

Mít čas je otázkou priorit, pokud se nemýlím. Váš den jistě dělíte podobně jako já mezi spoustu činností. Zde věnujete pozornost své rodině, tady zase své práci a tamhle zase přátelům, sportu nebo třeba čtení románu. Mě osobně až do nedávné doby chyběl čas (chápejte neudělal jsem si ho) na vzdělávání a získávání konkrétních informací. Už více jak deset let nemáme televizi, sem tam si v autě poslechnu "Vltavu". A právě tam jsem před šesti či sedmi lety poprvé začal vnímat slovo "podcast" [podka:st].

Každá z rolí, kterou v životě naplňujete, vás doslova "stojí" čas. Zacházet s ním tak, abyste vše zvládali, je cirkusovým číslem hodným přehlídky v Monte Carlu. Jsem si téměř jistý, že také vy si sem tam řeknete: "Kéž bych měl trošku více času..." 

Moji touhu doslova "nasávat" informace, které chci, které ke svému osobnímu rozvoji z mého pohledu potřebuji, ukojily podcasty. V případě, že jste toto slovo zatím vážně nevnímali, podívejte se zde na Wikipedii, co podcast, respektive podcasting vlastně je. Myslím, že by bylo nadbytečné, abych to zde psal a ubíral čas těm, kteří mají v této věci informace již nabyté.

Posloucháním k vlastnímu brandu?

Mám oblíbené podcasty z mnoha žánrů a v několika jazycích. To je vlastně další přidaná hodnota tohoto média. Můžete si do uší pouštět informace jazykem, kterým chcete. Nemusíte, podobně jako já, zůstat jen u češtiny. Ale začít jí můžete. Jedním z prvních projektů, které jsem poslouchal od začátku do konce byl podcast Petra Schwanka "Buduj značku". Jednoho dne mi zvonil telefon. "Dobrý den, tady Petr Schwank, víte, já dělám..." a začal mi popisovat, čemu se věnuje. Nechal jsem ho domluvit, řekl mu, že ho znám a jeho epizody jsem slyšel všechny. Byl moc rád a pozval mě do svého podcastu k rozhovoru. Poslechněte si jej zde >> 

Hostem ve Fashion Podcast?

Můj první rozhovor pro cizí podcast to však nebyl. Ono "prvenství" získal Zdeněk Steiner, který mě jako hosta pozval do jeho audioprojektu "Fashion Podcast". Také jeho počin mohu doporučit, jelikož je založený na rozhovorech o módě, oděvech a vzájemných souvislostech. Hosty jsou opravdové hvězdy dámské módy, specialisté na subkultury i výrazní jedinci nosící specifické oděvy. Pokud vás zajímá, o čem jsme hovořili my dva, můžete si vyslechnout rozhovor zde >>

Opravdový podcast pro muže 

Už si nevzpomínám jak, ale před dvěma lety jsem se dostal na "frekvenci", na které své myšlenky o mužích, mužství a opravdové mužnosti sdílí Peter Podlesný v jeho gigantickém projektu "Mužom.sk". Jako by mi mluvil z duše a já jsem mnohdy zažil úlevu, že nejsem jediný muž na světě, který respektuje mužské archetypy, má úctu ke svým mužským předkům a zdravé mužství vnímá jako svoji vlastní sílu a podstatu. Při mých dlouhých cestách jsem vyslechl více jak sto dílů jeho smyslu-plných úvah. A pak přišel den a velká čest, kdy mě Peter do svého projektu přizval k rozhovoru. Zde je jeho záznam >>

Drtinová, Veselovský a porce Smetany

Do doby, než se pořad DVTV každý den a výhradně věnoval okolnostem a zprávám kolem viru, poslouchal jsem téměř každý díl. Na rok jsem si dal pauzu, zprávám tohoto typu jsem se vyhýbal a dále vyhýbám záměrně a s úspěchem. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem četl zprávu, ve kterém mě právě DVTV zve k rozhovoru s panem Veselovským na téma mé knihy Smart Casual. Poslechnout si jej můžete zde >> Jejich zpravodajství a rozhovory jsou však vždy na vysoké úrovni a nezbývá než doporučit podcast těchto třech osobností i vám.

Za "brňáka" se nepovažuji

Přesto a možná také právě proto jsem měl možnost poznat v uších líbivě vedené rozhovory s lidmi z Brna o jejich projektech, životech a podnikání, které stíny věží Petrova daleko přesahují. "Made in Brno" vede Veronika Březinová a pokud máte rádi péči o životní styl, "savoir vivre" a vše ostatní s krásným životem spojené, je právě její podcast mým tipem pro vás. Už je to nápadné, já vím, ale i zde jsem měl tu čest vyprávět o oblékání a chystané knize Etiketa domácí. Rozhovor plný veselí a vtipu je tady >> 

Co dalšího poslouchám?

Jelikož jsem fanoušek literatury faktu a také mám rád dramata a thrillery, fascinoval mě několikadílný dokumentární audioseriál "Matematika zločinu" a obdobně dechberoucí seriál ze stejné produkce "Pohřešovaná". Poslouchám se smíšenými pocity kauzy spojené s obřími podvody, mystifikací veřejnosti a zneužíváním politické moci u nás a na Slovensku "Odposlech" z dílny investigativních žurnalistů Investigace.cz  

Daniel Šmíd podcast?

V březnu 2020 jsem po relativně dlouhém váhání na vlnu tvorby podcastu naskočil také. Natočil jsem informačně nabité rozhovory s osmi oděvními návrhářkami o oděvech žen a věnoval tyto epizody výhradně ženám. Mají přednost, pokud se nemýlím. Rozhovor s první z nich najdete na kanálu "Moc vám to sluší". Na tuto sérii jsem navázal devatenácti díly mého "Vokálního blogu" a poskytl posluchačům témata spojená s mými tématy, tedy oblékáním a chováním mužů i žen. Poslední díl se týkal sousedských vztahů, poslechněte si ho tady >>

Těšte se na výsledek auditu

Nechal jsem svoji práci odborně posoudit. Bylo by opravdu nemoudré nebrat tyto dobře míněné rady auditu vážně. Rozhodl jsem se postupně všechny tipy ke zlepšení zavést, změnit znělku a témata rozdělit. Na jednom místě, zůstanou výhradně pánské oděvy, doplňky a boty. Jistě také hodinky, tašky a potřeby na psaní, údržbu oděvů nebo třeba holení. Najdete zde náměty, tipy a návody, jak se lépe oblékat, jak využívat sílu doplňků a pečovat o oděvy. Seznámím vás také s historií oděvů, vybranými výrobci, kteří mě fascinují a také s příběhy, které se k pánským oděvům vážou. 

Představím vám také muže, kteří mě svým svérázným a osobitým stylem inspirovali v oblékání a nezapomenu také na své zážitky z ikonických míst, která představují esenci pánského oděvu. Ať už to bude londýnská Savile Row, Pitti Uomo ve Florencii nebo cesta do jedné zastrčené uličky v Paříži. Najdete zde také recenze produktů, které za vás vyzkouším. A aby toho nebylo málo, dostane tento podcast nový název "Jemný pán". Stane se důvěryhodným zdrojem informací a inspirace ze světa oblékání mužů. 

Z pohledu muže pro muže. Poslechněte si úvodní díl zde >> a pokud vás to zajímá, klikněte na odebírat nebo sledovat, aby vám žádný díl neunikl.

A co etiketa?

Témata spojená s etiketou, chováním a komunikací budou v samostatném podcastovém pořadu s jednoduchým názvem "Etiketa". O co jednodušší název, o to komplexnější téma. Pro ženy i pro muže. Chování ve společnosti, v rodinách i s přáteli doplní témata obchodní etikety a také náměty na chování při cestování, ve volném čase nebo na oslavách.

Máte tipy na vaše oblíbené podcasty? Sdílejte je pro ostatní čtenáře zde dole ↓ v komentáři. Za sebe i za ostatní předem děkuji.