Nedělejte ostatním divadlo. Tvořte podívanou.

20.01.2020

Jaroslav M. mi napsal: "Danieli, jsem nyní ve vážném vztahu s ženou a rád bych ji doprovázel také na divadelní představení, která miluje. Divadelní sezona je v plném proudu a já bych se na ni (tedy na sezonu) rád připravil lépe. Na jaké divadelní pasti a nástrahy mám dávat pozor, co mi poradíte v oblékání, chování a jednání v divadle?"

Zdroj obrázku: theramosproject.com

Návštěva divadla patří stále mezi významné společenské události a ve vašem kalendáři by měla být označena výraznou barvou. Pro páry je divadlo místem společného sdílení dojmů z představení a místem pro setkání na úrovni. Divadlo je výjimečná budova, představení je originální dílo a opravdový výkon herců, režiséra, scénografů a desítek dalších, na jevišti neviditelných, lidí. Ti všichni, a v neposlední řadě vaše partnerka, si zaslouží vaši. Právě úcta je důvod pro etiketu, zvláštní chování a jednání v divadle.

Nyní víte proč byste se měli věnovat všemu, co s divadlem souvisí. Mějte tedy na paměti tyto kroky, přičemž rozlišujte, do jakého divadla půjdete.

Balet, klasické divadlo a představení v "národním" 

Od mužů je korektní, když si oblečou tmavě modrý nebo antracitový oblek a nejlépe bílou košili. Nikdy ne černou, tmavou nebo kostkovanou. Uvažte si motýlek, ano uvažte. Nebo si uvažte, opět uvažte, decentní kravatu bez výrazných vzorů. Přední náprsní kapsu saka doplňte bílým bavlněným kapesníkem. Obujte vyšší ponožky v barvě obleku nebo černé a nazujte pečlivě vyčištěné černé polobotky. Patrně naprosto zbytečně zde napíšu, že k večeru v divadle patří perfektní péče o tělo, upravené vousy a vlasy a decentní vůně. 

V doprovodu takto skvěle oděných mužů vcházejí ženy do národních divadel v šatech. Dlouhé šaty po zem jsou na schodiště a do hlediště nepraktické. Oblečte si tmavší polodlouhé šaty pod kolena nebo těsně nad kolena. Krátké šaty, které odhalují stehna, jsou krajně nevhodné, nechcete přece, aby váš muž šel v šortkách. 

Barva šatů pro ženy má mnohem větší rozsah. Bordó, aubergine, tmavě hnědé, tmavě modré, antracitové nebo i "malé černé" dotvoří krásný celek s tmavými punčochami. 

Tělové punčochy nedoporučuji, vytvářejí ne příliš estetický povrch. Tmavé boty na podpatku vynášejí sukni a s ní i ženu do výšek. Malou taštičku, psaníčko, do ruky nebo přes rameno, decentní šperky a večerní účes, což jsou stažené vlasy do drdolu nebo uzlu. 

Městská divadla, činohry a muzikály

Kombinace světlejších plátěných kalhot a dobře padnoucího separátního saka třeba v barvě námořní modré nebo šedé pro muže. V tomto případě mohou být boty tmavě hnědé, nejlépe však méně formální černé. Ty veselé ponožky s různobarevnými flíčky, donuty nebo hranolky nechejte, prosím, doma. Váš oděv raději doplňte pletenou kravatou nebo veselým motýlkem. Vázacím. Do kapsy u kalhot vložte čistý bílý kapesník, optimálně plátěný. Do náprsní kapsy saka poskládejte bílý kapesníček nebo vložte ten, který se hodí k motýlku nebo kravatě. Do vnitřní náprsní kapsy saka vezměte peníze v hotovosti, platební kartu, mince na šatnu a vstupenky. O šatnu a vstupenky se stará muž.

Muzikály a městská divadla jsou i k ženám, co se formality týče, podobně benevolentní. Kombinace sukně a topu, halenky nebo košile jsou skvělou volbou. Klasický twin set se sukní je i dnes aktuální. Podobně dobře budete vedle vašich mužů vypadat ve vzorovaných šatech. Neodolatelné jsou puntíky tradičně dobře budou vypadat i kostky. Také zde platí, že tmavé punčochy, budou vypadat lépe než ty světlé. Pokud zvolíte tělové nude lodičky, raději běžte bez punčoch. Vyvarujte se vyzývavým prvkům v oblékání, krajkám, průsvitným topům či viditelnému spodnímu prádlu. Oděv doplňte velmi střídmě nezvonivou bižuterií nebo šperky. Účes, koruna vašeho oděvu, může být volněji upraven. 

Cesta, příchod, šatny a vstupenky

Buďte přesní a přijďte do budovy divadla nejméně třicet minut před začátkem představení. Tuto rezervu využijte pro návštěvu toalety a případné odložení plášťů, kabátů nebo deštníků do šatny. Muži pomáhají partnerce z kabátu tak, že jej mírně nadzvednou zezadu v ramenou a nechají sklouznout po jejích pažích dolů. Tím nemyslím na zem. Dámy za tuto pomoc vždy poděkují. A usmějí se. Až poté si svléká kabát muž a podává oba do šatny. Za šatnu vždy platí muži. Je trapné loudit po ženě drobné na šatnu. 

Ze vstupenek si opět muži pamatují číslo řady a čísla sedadel, kde budete sedět. Vyhledejte řadu a místa tak, abyste k nim měli co nejblíže a rušili co nejméně již sedících osob. 

Do řady sedadel jde první muž a partnerka jako druhá, vždy a výhradně čelem k těm, kteří sedí. Oba zdravte každého v řadě a omluvte se za vyrušení. Každému poděkujte za uvolnění uličky. Vaše partnerka usedá jako první na místo po vaší pravici. Poté si mohou sednout muži. Pokud s sebou máte mobilní telefon, vypněte zvonění i vibrace a zapomeňte, že ho máte. V případě, že kolem vás někdo prochází na své místo, postavte se oba a uvolněte ochotně průchod.

Sezení, lokty, zvuky a potlesk

V sále. Během představení neopouštějte své místo, pokud opravdu nutně nemusíte. Výjimku tvoří akutní stavy :) a také například dlouhodobý záchvat kašle nebo kýchání, kterým byste ostatní diváky rušil. Neopírejte svá kolena o opěradlo před vámi, neodkládejte tam ani své oděvy. Ponechejte sako na sobě. V hledišti nic nekonzumujte. Loket si opřete jen o jednu područku. V době představení nehovořte. Ani potlesk není v době jednotlivých dějství obvyklý. Výkon herce však může v divácích vzbudit vlnu nadšení, které spontánně potleskem vyjadřují. Pokud jste nadšeni, tleskejte také. 

Většina představení má přestávku na občerstvení, během které se můžete koupit nápoje ve foyer. Muž se ptá své partnerky, jaké občerstvení si přeje. Za občerstvení vždy platí muž. Po skončení představení je zcela obvyklé, že zazní potlesk. Herci po prvním odchodu z jeviště přicházejí většinou ještě dvakrát, aby za ovace poděkovali úklonou. Výjimečná představení si zaslouží i potlesk ve stoje. V případě, že diváci kolem vás vstávají a tleskají, neseďte jak balíci a vstaňte také.

Odchod, dveře, toaleta a hurá domů

Po skončení představení a doznění potlesku můžete opustit sál. Nespěchejte, netlačte se. Muž nabízí paži partnerce a míří ke garderobám, případně k východu. Do všech dveří uvnitř divadla vchází muž jako druhý, poté, co je partnerce otevřel. Samozřejmě s ohledem na její bezpečnost. Dveře, které se samy zavírají, přidržujte i těm, kteří jdou za vámi. Pokud máte věci v šatně, vyzvedává je muž. Pro vyzvednutí oděvů můžete využít i dobu, ve které se vaše partnerka upravuje na toaletě. Dohodněte se, kde na ni počkáte. Oblečte svůj kabát jako první, poté pomozte do kabátu partnerce. 

Nicol, Jirka, divadlo a já

Před časem jsme natočili video s tehdy notoricky známými youtubery. O divadle, taxíku, občerstvení a dalších jevech provázející společenské večery.