Návod, jak na zásnuby v každém věku

17.03.2020

Svět se otáčí kolem své osy a s malými odchylkami je i tento rok stejný, jako byly ty předešlé. Z pohledu vesmíru jsou nepatrné odchylky opravdu maličkostmi. Slunce vstává každé ráno o minutku dříve, aby mohlo jít o minutku později spát. Je dost dobře možné, že jste si na letošní jarní měsíce naplánovali provést něco extra. Udělat krok, který už řádku týdnů odkládáte.

Zdroj obrázku: nbcnews.com

Jednou z výjimečných událostí v životě párů jsou zásnuby. Příprava, než něco či někdo spojí, snoubí dva lidi dohromady a z páru vytvoří snoubence. Zásnuby jsou potvrzením, že vztah dvou lidí dosáhl úrovně, ze které se může pohnout o další "level" výše a spět k rituálu sňatku. Neuspěchejme však tento zrychlený myšlenkový proces. Dříve, než se budeme věnovat svatbě, sňatku, kteréžto slovo mi zní v uších významem, jako by z nás bylo něco sňato, věnujme se zasnoubení.

Žádost o ruku a zbytek těla k tomu

Ruka v tomto případě symbolizuje více osobu, vedle které se rozhodnete jít. Méně však osobu, kterou budete držet (ve smyslu vlastnit) poté, co jste ji chytili. Ruku podává žena muži. Tak velí dobré mravy a etiketa. Možná v tomto tkví i zažitá představa většiny žen, že by měly být o ruku požádány ony, aby ji mohly, po zralé úvaze, nesmírném úžasu či za radostného křiku muži podat. Žena, která je o ruku nepožádána, cítí dost možná jistou nenaplněnost a prázdnotu. Možná si klade otázky, zda je dost dobrá, zda jsou "oni" dost dobří nebo zda tento nemotorně točící se svět bere ještě v potaz zažité představy žen.

Nechci se dotknout žádné bytosti, ať si říká jakkoli, jsem však skálopevně přesvědčen, že jít do rizika odmítnutí, prožít si stopy strachu a dobrodružství a prokázat notnou dávku odvahy je úkol pro muže. 

Jistě že je zde teoretická možnost, že žena požádá o ruku muže, zdá se mi to však zbytečně přetočené.

Připravte místo a kupte a prsten.

Dovolíte-li, budu pokračovat v mé představě, z mé zkušenosti a dle mého názoru. Romantiku žádosti o ruku přisuzuji, jak výše zmíněno, muži. Pánové, připravte se na tento den více než na jakýkoli den ve vašem dosavadním životě. Byly-li přijímací zkoušky na střední dnem, který stál za to, jistě jej zastínil den maturitní. Den přijímacího pohovoru do práce snů, který vám, jež jste to brali vážně, roztřásl kolena a zakroutil žaludkem, byl jistě zastíněn prvním rande s ženou, jejíž čar vám bral dech. Pustit se do relativní nejistoty, investovat čas a prostředky do přípravy se vždy vyplatí. A u zásnub to platí také.

Kupte zásnubní prsten. Ze zlata. Není důležité, zda je z bílého, žlutého nebo růžového zlata, měl by však odpovídat co nejvíce vkusu ženy, která jej bude (možná) nosit na svém prsteníčku. Víte-li, že nosí bílé náušnice, má hodinky vyvedené v bílém kovu či stříbrné přívěsky na krku, s bílým zlatem neuděláte krok vedle. Stejně postupujte ve výběru obou dalších barev, přičemž klasickou volbou bude žluté zlato. Zásnubní prsten by měl mít vsazen jeden přírodní bílý kámen, případně barevný diamant, safír nebo rubín. Jeden kámen symbolizuje jedinečnost. Méně obvyklý je k zásnubám prsten s perlou. Ženě, která však perly miluje, se do vkusu trefíte přesně. Připravte se, že prsten bude stát peníze. Přírodní kameny i malé diamanty vsazené do zlatého prstenu odčerpají z vašeho konta řádově jednotky, někdy i desítku tisíc korun. První z mnoha, kterou do soužití s vaší ženou budete investovat.

Rituál předání prstenu a faktické žádosti o ruku by měl vycházet hluboko z vás. Nejste-li horolezec, není vhodné požádat vaši ženu o ruku na laně dolomitských ferrat. Nepřehánějte to. Romantika při západu slunce nad náměstím, lavička na okraji lesa s výhledem do údolí nebo večeře při svíčkách v dobré restauraci jsou dostatečnými kulisami. Zvolte místo, kde se cítíte jistě.

Prosím buďte staromódní.

Máte-li "v kapse" souhlas vaší budoucí ženy, manželky a maminky vašich (současných či budoucích) dětí, trvejte na relativně staromódní, avšak krásné tradici postoupit další část dobrodružství na cestě k sňatku. Na programu jednoho z budoucích dnů je žádost o souhlas rodičů. Namítáte-li, že jim to může oznámit přímo ona, napsat jim to na facebook nebo poslat selfie z restaurace, kde k tomu mezi vámi došlo, jste mimo. Dokažte své ženě, své partnerce, že víte "jaksepatří" dobře, jak postupovat v tak vzácné a ojedinělé situaci. Požádejte ji, abyste směl požádat o její ruku také její rodiče. Dámy, vy, které jste dočetly až sem, prosím dejte vašim mužům příležitost potvrdit své mužství. Nevymlouvejte jim jejich přání požádat o vaši ruku vaši maminku a tatínka. Pokud je situace taková, že se vašemu muži do tohoto aktu nechce, dejte mu čas, něžně jej motivujte a dopředu chvalte a podporujte ho.

Návštěva par excellence

Oblečte se krásně, vytvořte co nejlepší verzi sebe samého. Mamince kupte hodnotnou kytku, tatínkovi vaší ženy skvělé, možná ještě o trošku lepší víno. 

Požádejte o možnost přijít na nedělní oběd, sobotní kávu nebo čtvrteční večeři. Na dni nezáleží, na vás ano. Po obědě či při dezertu si vezměte slovo. Uklidněte se, několikrát se nadechněte, podívejte se oběma střídavě do očí a spusťte klidným hlasem: "Rád bych vás oba, paní Rudecká a pane Rudecký, požádal o ruku vaší dcery. Spolehněte se, že se postarám, aby byla v bezpečí, že ji ochráním a budu jí oporou podobně, jako jste jí dosud byli vy." Pak mlčte. Čekejte a nic neříkejte.

Toto právo, nic neříkat a mlčet, si s sebou odneste domů, do práce, mezi kamarády, na návštěvy i na ty u budoucích tchánů. Každý den se najde situace, kdy je nejlépe nic neříkat, nic nekomentovat a mlčet. Vy však nyní nemlčte. Komentujte. Jaké bylo vaše zasnoubení? Máte už plán?

Líbí se vám tento článek? Mé psaní můžete podpořit zakoupením mé knihy nebo zbrusu nového e-booku.