Měli byste vědět, pokud nosíte podobné boty

30.06.2021

Letní boty. To je téma na celé léto, já se jej však pokusím zhustit do tohoto článku. V prvé řadě nutno zmínit, že tento text je věnovaný ženám stejně, jako mužům. Respektive je věnován obuvi pro muže i ženy. Obě skupiny mají boty, o kterých bude řeč, velmi často v botnících a relativně často je nevyužívají tak, jak by se hodilo a jak by si tyto geniální boty vlastně zasloužily. Dnes si užijete kousek z historie, krátký milý příběh a postup, jak vrátit botám jejich původní tvář.

Foto: archiv autora

Mám je nyní na nohou. Je předposlední červnový den, čas 17:49 a venkovní teplota se z vřelých 31 °C dostala na šestadvacet. Tmavě hnědé měkké kožené boty na bílé podrážce. Hutné kožené řemínky tvoří nápadnou mašli na mém nártu a obepínají botu za patou. Jednoduše řešený střih sestavený jen ze čtyřech dílů posunuje genialitu boty na minimalistickou úroveň.

Dědictví prérijních Indiánů

Na první pohled se podobají botám, kterými pokrývali své nohy původní obyvatelé Severní Ameriky. Jejich označení, slovo, pro "boty" v původním jazyce a jeho dialektech, tedy makasin, makizin, mokussin i další formy, zůstalo na velké části světa synonymem pro lehké, jednoduše ušité a nápadným stehem zdobené boty - mokasíny. Snad nejelegantnější volnočasové boty - Boat Shoes (lodní boty) se mokasínům nápadně podobají, mají jen tužší gumovou podešev a nejčastěji nejsou nijak zdobené výšivkou na špičce. Dnes budu hovořit o botách, které jsou synonymem pro oděvní styl preppy, tedy praotce dnešního Smart Casual. Boty, které nosí snad všichni muži, kteří vědí, že cítit se dobře v parném létě a vypadat dobře, lze snadno zkombinovat.

Boty nejen pro dobrodruhy - Boat Shoes

Možná, že jste slyšeli o botách typu Top-Siders nebo Deck Shoes. V obou případech jde o stejné boty. Boat Shoes jsou boty vyrobené většinou z usně, méně často z plátna. Konstrukce boty včetně švů je určená pro pohyb v náročném prostředí lodních palub, vydrží tedy hodně. Kůže je silně naolejovaná, aby odolávala vlhkosti, nevadí tedy, když se projdete v letním deštíku. Boty mají podrážku z gumy, která nezanechává stopy na světlých podlahách a je označena jako non-marking. Většinou bílá podrážka je plná jemných lamel, aby boty neklouzaly na mokrém povrchu.

Jako psí packy

Moderní Boat Shoes se objevily po roce 1935, kdy si Američan Paul A. Sperry všiml, že jeho pes při běhu po ledě neklouže. Uvědomil si, že pes má na packách jemné lamely. Nařezal prý nožem do podrážky svých bot jemné zářezy a vytvořil tak lamely. Boty neklouzaly. Vznikl nápad na dnes již ikonické boty Sperry Top-Siders, boty pro všechny námořníky a dělníky v přístavu. V sedmdesátých letech se tyto boty staly nejčastěji obouvanou botou v zemích omývaných mořem. Od té doby se řadí mezi povinnou výbavu všech mužů i žen, kteří patří mezi zbylé romantické duše.

Jak obouvat Boat shoes?

Sperryho pes a ani ostatní psi nenosí ponožky. Možná proto se Boat Shoes, z úcty k nim, nenosí nikdy s viditelnými ponožkami. Obouvejte je na bosou nohu, případně si obujte zcela neviditelné ponožky, které nebudou vidět. Na vnitřní straně boty je kůže broušená, takže velmi dobře odsává pot a případnou vlhkost. Boat Shoes jsou nejčastěji vyráběny v modré nebo hnědé barvě, někdy jsou i béžové i červené. Budou se tedy hodit k většině vašich kalhot. U bot totiž všeobecně platí pravidlo, že musí být vždy tmavší, než jsou kalhoty. Výjimkou jsou vaše bílé tenisky - sneakers, o kterých jsem psal tady >>. Boat Shoes se vám budou hodit k dlouhým i krátkým kalhotám. Budou vás hrdě doprovázet, když si vezmete košili nebo polo triko, a celý oděv korunujete lehkým letním klubovým sakem.

Čisté Boat Shoes, dobré Boat Shoes

Letní boty jsou na to, abychom je nosili v létě. A to je, jak známo, nejčastěji spojeno se suchým povrchem, prachem a pylem. Tyto všechny složky běžného letního ušpinění jsou světlé, béžové až bílé a zanechávají na botách viditelné zaprášení. Mnohem častěji než opravdové ušpinění, které známe z jarních či podzimních měsíců. A jelikož je jiný zdroj, je také vhodné používat jinak, respektive jiné prostředky na čištění. Stále platí, že jen čisté boty jsou dobré boty, u ikonických Boat Shoes to platí také.

Dejte jim kartáč...

Po celém odpoledni v trávě a na prašných cestách, které jsem strávil na turnaji v koňském pólu, byla čokoládově hnědá barva bot ta tam. Dokonale ukrytá pod stopami zvířeného prachu. Návrat domů, do lázní pro boty, přímo předurčoval, co budu s botami dělat. Ne však v domácnosti. Zakotvil jsem nejprve na chodbě, krátce poté, co jsem ze zásuvky, kde je uloženo všechno na čištění bot, vzal kartáč. Jemně, ale důkladně odstranil prach. Za díly, které drží řemínky, tedy za šněrováním, bylo několik semen lipnice a bojínka lučního, nejrozšířenějších to travin široko daleko. Také pár kamínků, které se vysypaly na podlahu. Optimální kartáč na čištění obuvi je z koňských žíní s dřevěnou rukojetí. Já mám některé po svých prarodičích, dva nové mám od pedag.

Dopřejte jim hloubku

Pro čištění obuvi, nejen té letní, se mi osvědčilo používat pedag Crystal Gel. Nezapáchá, nemá barvu a skvěle odstraní i v povrchu kůže usazené nečistoty. Ty se doslova vpijí do pórů, když se vlhkost, produkována pocením nohou smísí s výše uvedeným prachem. Vytvoří nehezké šedivé skvrny, se kterými si pedag Crystal Gel, flanelový hadřík a krouživé pohyby mých prstů poradí. Navíc rychle usychá a nezanechává žádné stopy na části boty, kterou jste nečistili. Jednoduše zmizne za několik vteřin. Příprava boty na nanesení krému přiblíží požadovaný výsledek, tedy čisté boty, na dosah.

Poslední kroky do finále

Bílá podešev mých Sperries obdržela již dříve vyzkoušenou kůru pomocí pedag Sneaker Cleaner. Postup je stejný jako u bílých tenisek a "zauzená" podešev je najednou bílá. Téměř jako nová. Pochopitelně čistím jen viditelnou stranu podešve, na spodní částí nemrhám prostředky ani časem. Je čas věnovat se svršku boty. Pomocí hadříku nanáším malé množství pedag Premium Leder Creme ve střední hnědé na obě boty. Nevyhýbám se ani částem šněrování a řemínkům a poctivě nanáším. Krémy pedag, vyrobené v Německu z přírodních vosků a olejů, obsahují nejen částice, které o botu pečují a dodávají jí pigment, ale také složku impregnační. A zde je třeba jít do detailů a příslovečnou německou preciznost dotáhnout do konce. Pozor, abyste si neumazali právě vyčištěnou podešev.

Krém zasychá během několika minut. Tak tak si stihnete připravit espresso a vypít ho. Pracovní kafé, tomu říkám. Boty čekají na finální leštění pomocí kartáče s měkkými koňskými žíněmi. Stačí lehce, protože krém se z velké části vpije do svrchní strany usně. Olejovaný povrch mých Boat Shoes nedosahuje vysokého lesku, což je správně. Boty na volný čas se nemají lesknout jako lakýrky na ples.

Přeji vám hezké léto v hezkých botách.