Je galavečer setkání škrobených panáků nebo večer plný radosti s přáteli?

22.03.2023

Zastihla vás pozvánka na galavečer? Patříte k těm, kteří rádi "provětrají" dlouhou večerní a smoking? Nebo jste z toho více ve stresu než v radosti? Možná přemýšlíte, jak se obléct, když podobný oděv ve skříni chybí nebo se ptáte, zda to nebude to moc škrobené. Příležitostí, jak zakončit plesovou sezónu je jistě více, galavečer je jednou z nich.

Galavečery jsou formální událostí, které přináší hostům výjimečnou příležitost, jak se setkat s přáteli a seznámit se s novými lidmi. Jsou také možností, jak "se hodit do gala" a oblékat své nejlepší šaty. Zhodnotit investice do formálních oděvů . 

Mají oproti plesům velkou výhodu v tom, že zcela odpadá nutnost tancovat a je mnohem více času na komunikaci.

Odlišností je však více.

V případě, že je galavečer ve vašem životě méně známou událostí, zde je přehled toho, co taková akce je a co není:

Společnost

Hlavním důvodem, proč galavečery vznikají, je poskytnout hostům výjimečnou společenskou událost. Jde o možnost, jak hodit běžné denní starosti v práci i doma "za hlavu" a vyjít mezi lidi. Jde o příležitost, jak povýšit setkání s přáteli na slavnost, aniž by měl někdo narozeniny nebo jubileum. Jde jistě o jednu z méně častých akcí, na kterou pozvání dostanete.

Výjimečná hudba

Galavečery jsou také kulturní události, hudba je její pevnou součástí. Avšak zcela odlišnou, než je hudba na plese či koncertu. Má za úkol navodit příjemnou atmosféru a není primárně určena k poslechu, ale jako akustické pozadí. Organizátoři většinou vybírají hudebníky, kteří nestojí o stálou pozornost publika. Galavečerům vévodí ti, kteří dokáží citlivě vnímat náladu v sále a podporovat ji tišším vystoupením.

Tanec

Není to obvyklé, aby byl galavečer doprovázen taneční hudbou. Někdy jsou zařazeny ukázky tanců pro pobavení hostů, nutnost či možnost tančit v párech však odpadá. To s sebou nese výhody pro ty, kteří se při tanci necítí dobře, případně mají sníženou pohyblivost. 

Hosté se tedy nemusí před tancem "posilňovat" a jít tancovat z donucení, případně proto, aby vyhověli svým partnerům.

Občerstvení

Galavečery mohou mít i formu galavečeře, servírované v několika chodech. Běžně jsou galavečery spíše příležitosti, jak konverzovat, naslouchat a seznamovat se. To jde u jídla a u stolů jen omezeně. Proto bývají častěji galavečery doplněny o lehké občerstvení ve formě jednodušších rautů, případně servírování pokrmů z mís a číší hostům ve stoje, tzv. flying service. Ten nezatěžuje rozhovory a podporuje dobrou náladu.

Vhodné oděvy

Jde o formální společenskou událost, je tedy vyžadován formální oděv. Dress code je určován běžně označením oděvu mužského, v případě galavečeru jde nejčastěji o Black Tie, tedy černý smoking s černým motýlkem. Alternativou je Dark Suit, tedy tmavý oblek doplněný černým motýlkem nebo kravatou. Pro dámy to znamená možnost vzít si ze skříně ty nejkrásnější dlouhé šaty, tzv. dlouhou večerní toaletu s psaníčkem. Nehrozí pošlapání jako při tanci, mohou být tedy až k zemi. V případě, že nic z výše uvedeného nevlastníte, lze si oděvy půjčit. 

Etiketa

Neklade na hosty žádné zvláštní požadavky, vyjma základních návyků v chování. Umět se představit, vědět, jak podat ruku, případně ovládat držení sklenice. Oproti banketům, galavečeřím a plesům, kde je etiketa mnohem náročnější, jde na galavečeru více o rozhovory, případně o užívání si večera v krásném prostředí s hezky oblečenými lidmi. Etiketa na galavečeru nespí, avšak podporuje záměr organizátora, že akce bude uvolněná a zábavná.

Doba trvání

Galavečery patří mezi středně dlouhé společenské události. Konají se nejčastěji v brzkých večerních hodinách, aby mohly kolem 22:00 h skončit. Oproti koncertu je tedy galavečer delší, jsou však kratší než večery plesové. To je výhoda pro ty, kteří chtějí užívat i den následující a rádi se vyhnou ranní únavě či tzv. společenskému jet legu. Celodenní nedělní únava po probdělé noci se tedy nekoná.

Přátelé

Slavnostní večery tohoto typu jsou důvodem pro setkání s přáteli, známými či obchodními partnery. Ve formální atmosféře se rozvíjejí jiné hovory, témata běžná jsou často vystřídána tématy výjimečnými. Už samotné setkání s blízkými lidmi ve formální, avšak veselé a přátelské atmosféře nese znaky výjimečnosti.

Nové kontakty

Na událostech tohoto typu je snadné seznámit se s novými lidmi. Hostitelé se snaží, aby na takové akce pozvali osoby, kteří si mají vzájemně co říci, případně je spojuje nějaká událost. U příležitosti galavečerů dochází někdy k vyhlášení úspěchů. 

Je pravděpodobné, že součástí večera jsou i lidé známí z kulturního či politického života. Účast samotná znamená tedy možnost představit se druhým a rozšířit svůj okruh známých.

Dobročinnost

Velká část galavečerů má ještě přidanou hodnotu v sociální odpovědnosti. K setkání přátel a společenskému večeru je často přidružen charitativní program, případně je galavečer koncipován jako charitativní. Setkání má za cíl spojit síly a přispět na konkrétní dobročinný konkrétní projekt, podpořit osoby v nouzi nebo financovat pomoc znevýhodněným dětem.

Pozvánka pro vás

Pozvání přichází hostům více než měsíc předem. Dává tedy pozvaným možnost dohodnout se, zajistit případnou péči o děti a hostiteli reagovat. Zkratka RSVP na konci pozvánky znamená prosbu hostitelů, abyste jim dali zprávu zda přijdete či nikoli. V každém případě dejte vědět. 

Jeden takový charitativní galavečer pořádáme v druhé polovině dubna 2023. 

Chcete tam být s námi?

Klikněte na pozvánku nebo si kupte charitativní vstupenku tady. Pro jakékoli dotazy mi napište na daniel@danielsmid.cz nebo zavolejte na 602 573 739, případně mé ženě na 739 510 906.