Jaké obleky nosit v létě..?

01.04.2019

Vzpomínáte si na minulé léto? Začalo v dubnu teplotami těsně pod třicítkou a skončilo v září tímtéž. Tak na to si zvykněte. Už to výrazně jinak nebude. A v této souvislosti si budeme moci zvyknout na to, že ne všechny oděvy v tak parném létě fungují. Váš tmavý oblek nebo těžké sako to tedy není.

Jak jsem vás tak, pánové, minulý rok vídával po českých městech chodit ve zpocených košilích s krátkým rukávem, v šortkách, které máte v šatníku zcela omylem a na nohou s neupravenými nehty ťapky nebo gumové příšery s krokodýlem, fajfkou nebo proužky, děsil jsem se. Existuje přece jiná možnost, jak se oblékat jako muž a k tomu elegantně. Potkal jsem ty elegantní z vás také, ale bylo vás málo. Vím, že vás to nikdo neučil a neřekl vám jak přežít léto v obleku. Nebo to víte a neděláte to. Chci to změnit.

Zdroj obrázku: menstylefashion.com

Dost možná se vám i letos bude zdát, že vyjít ven v saku je "hloupost", že se v něm budete potit a necháte jej raději doma. Chyba lávky, přátelé. Přece nemůžete chodit "nahatí" a na košilích odkrývat obrysy všech známých ostrovů z vlastního potu. Pro všechny dny, které se budou letos v létě vyznačovat svítícím sluncem, které bude na vašich hlavách vytvářet pocit vřelých polibků vašich žen, jsou ušity skvěle padnoucí obleky a saka z čistého lnu. Ano, lněné obleky. Pokud už máte nakoupeno z minulého roku, styl a cit pro eleganci vám jistě nechybí.

Proč lnu ke lnu?

Lněné denní obleky a saka jsou na léto jak stvořené. Stačilo by se zeptat ve Španělsku nebo v Itálii, na ulicích v Portu nebo v jižní Francii. Tam vám to potvrdí. Avšak. Tradiční vlnou opředení Britové a také střední Evropané již sáhli po skvělých modelech ze svých krejčovských salonů nebo z dobré konfekce. Přišli na to, že v lněném obleku mohou vypadat jako muži, chodit v košili a se sakem i v létě.

Len se sice o moc více mačká než vlněné materiály, ze kterých se obleky a saka běžně vyrábějí, ale právě jeho mírná ležérnost, daná právě mírným pomačkáním, dělá z těchto kousků (nechci se tím dotknout vašich přátel) opravdu skvělé společníky pro každý letní den. Korunou jeho vlastností je prodyšnost a také vybledlá barva. Nespornou výhodou lněného materiálu je, že bude vypadat velmi dobře v pastelových, tedy světlých, barvách. Podobně jako já si asi nedokážete představit vyjít v zimě v lososovém, béžovém nebo světle modrém obleku. To, co je v zimě nepředstavitelné, je pro léto akorát.

Košile? Pod sako vždy s dlouhým.

Vzít na sebe jen oblek, byť bude lněný, nestačí. Lněný oblek potřebuje stejně skvělý doprovod. Pod lněný oblek si oblékejte vždy čistě bavlněnou košili s dlouhým rukávem. Ano dlouhým. Už vás slyším, jak namítáte, že vám bude přece teplo. A já namítám, že v košili s krátkým rukávem se vám na předloktí bude lepit podšívka saka a způsobí, že ho ze sebe budete rvát dolů. A k tomu to bude vypadat špatně. Ke košili do každého saka patří košile s manžetami, těmi jednoduchými na prosté knoflíky. Pokud si chcete užívat letního obleku nebo saka jen tak, volněji, oblečte si pod sako skvělé polo triko s límečkem nebo s průkrčníkem do V, které celkový koncept posune sice z hlediska formálnosti o stupínek níže, ale vy zůstanete tam, kam patříte.

Všechno je to o nohách.

Jako čtenáři článků o stylu, individualismu a etiketě jistě víte, které boty se ke kterému oděvu hodí a posunují váš koncept na pomyslný piedestal a kterými botami celý outfit (použiji výraz svého syna), "totálně zabijete". Ke lněnému obleku nebo ležérnímu outfitu s lněným sakem doporučuji obouvat si ty správné boty. Velmi dobře vypadají v létě boty typu Loafers, což jsou boty bez šněrování a bez přezky. Avšak nejsou to mokasíny. Ty se na léto také hodí, ale k oblekovým kalhotám nikoli. Podobně je to s Boat Shoes. Ty také nepatří k obleku. Když boty, tak pochopitelně kožené, mírně kontrastní k hlavní barvě. Vaše boty by měly být vždy tmavší, než jsou vaše kalhoty. Výjimkou, jedinou výjimkou, jsou bílé tenisky.

Jistě, že k létu patří holá kůže, avšak jen tam, kde je to krásné. Vaše holá kůže, pánové, deroucí se přes vaše husté ochlupení na lýtkách, to však není. Kotníky by to mohly být. Odkryté kotníky, místo, kudy proudí velké množství krve a ochlazuje tělo, jsou velmi dobrou klimatizací v horkém dni. Pokud jste to ještě nezkusili, začněte letos třeba na turnaji v koňském pólu. Každopádně v létě platí, že ve vysokých ponožkách vám bude tepleji než v těch neviditelných. Vezměte si příklad od mužů, kteří chodí v oblecích a dlouhých kalhotách po celé generace. Navštivte Neapol, Florencii, Lyon, Paříž nebo Lisabon a koukejte namísto po skvostných stopách renesance nahoře ve věžích chvíli dolů, místním mužům na nohy.

Ponožky v létě by měly být absolutně neviditelné, čímž nemyslím, že si obujete boty na bosou nohu. Sežeňte ponožky takové, které jsou velmi nízké. Prošel jsem místo vás několik obchodů a našel ty pravé, neviditelné ponožky pro muže. U Calzedonia jsou v několika barvách a mají na patě silikonové proužky. Nekloužou v botě.

Kde si lněné obleky koupit?

Je nejvyšší čas si vybrat, abyste ho do léta měli. Mám osobní zkušenost jen se dvěma krejčovskými salony, avšak existuje jich u nás a na Slovensku mnohem více. Podívejte se na seznam krejčovských salonů a vyberte si ten, který je vám nejblíže nebo ten, jehož výrobky se vám líbí. Pokud budete mít čas, napište mi, jakou jste udělali zkušenost. Jednoduše, tady dolů do komentáře.