Jak výrazně snížit riziko zápachu bot?
Dovedete si představit připravit skvělou večeři pro dva, například steak z nejlepšího masa, které jste ve městě našli, a pít k němu to nejhorší víno, které je na trhu? Tak podobným "nesmyslem" je koupit si špičkové kožené boty a vycpávat je, když jsou zvlhlé, novinami. Nebo je ponechat kdesi pod botníkem do druhé dne zcela bez péče, povšimnutí a nevycpané.
Zdroj obrázku: businessinsider.com
K vašemu novému šatníku, který jistě stále vylepšujete, skvělé boty patří. Ale to samo o sobě nestačí. Investice do kožených bot je výhodná jen v případě, že investujete také do napínáků na boty. Z dlouhodobého hlediska vám nakonec ušetří peníze, protože pomohou vašim botám vydržet sloužit déle. Pokud jste o napínácích pouze slyšeli, někde je viděli nebo je vyhodili společně se starými botami po dědečkovi, je zde námět, proč se jimi zabývat více. Zde je pár důvodů, proč byste měli napínáky pořídit a začít používat okamžitě.
Co jsou napínáky na boty?
V angličtině má napínák na boty výraz, který by v přesném překladu do češtiny zněl přímo pohádkově. "Shoe Tree" by mohl být za jistých podmínek strom, na kterém rostou boty. Každý by si tedy mohl koupit sazeničku a pěstovat si své odrůdy bot někde na zahradě nebo ve skleníku. Ti šikovnější pěstitelé by sáhli po roubovacích nožících a na strom, který nese neformální plody, by naroubovali větvičky, na kterých by později dozrávaly boty formální. Jak vystřižené z dětské knížky, nemyslíte.
Napínáky jsou však mnohem jednodušší věci, byť divy dokážou také. Jsou to výrobky ze dřeva, které mají tvar podobný noze a vsunují se do bot. V prvé řadě pomáhají botě udržet tvar a zajišťují, že se kůže na botách nekrčí a po vyschnutí neláme. Po dlouhém dni, ve kterém vás boty nosí sem a tam, dokážou napínáky výborně absorbovat vlhkost z obuvi a jsou tedy v první linii s boji proti pachům. Vlhkost není pro kožené boty dobrá. Mohlo by dojít k prasknutí podešve, vzniku "strašných" pachů a možných infekcí nebo plísní. Nejlepším způsobem, jak udržet své boty a nohy zdravé, je používat napínáky. V neposlední řadě, pokud jste mé dřívější rady brali alespoň trošku vážně, čistíte si boty dvakrát denně, a s napínáky v botách se to dělá lépe. Zřejmě vás nezklamu, když vám také sdělím, které napínáky používat a které můžete s klidným srdcem ponechat v obchodech.
Nejlepší napínáky a jak je používat
Jako mnoho věcí kolem, plní některé svoji funkci výborně a jiné se tak jen tváří. Je to jako u lidí. Napínáky se vyrábějí z plastu a dřeva. Ty plastové stojí velmi málo peněz, jsou lehké a svoji roli mohou převzít tak maximálně při cestování. Nemají však vůbec žádnou funkci absorbce vlhkosti, ani pachů, udělají tedy jen polovinu práce.
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit dřevěné, cedrové, které si s vlhkostí v obuvi poradí velmi dobře a tak přímo zamezují růstu a rozmnožování bakterií. Právě odumírající bakterie jsou, jen abych byl přesný a úplný, zdrojem nežádoucího odéru.
V případě, že se setkáte s napínáky,
které jsou lakované, zpozorněte. Vypadají sice velmi dobře a na první pohled je
jejich lesk lákavý, ale nemají sorbční účinek. Hledejte tedy ty, které jsou
vyrobeny ze dřeva surového, tedy bez jakékoli povrchové úpravy.
Co se tvarů týče, můžete se setkat se třemi typy. Nejméně vhodné jsou ty, které mají již zmíněnou plastovou nebo dřevěnou špici a na ni navazuje ocelový pružný plát nebo pružina. Jsou sice levnější a najdete jich desítky v obchodech, ve vetešnictvích i starožitnostech, avšak díky tomu, že nemají plný tvar nohy, mohou boty také deformovat.
Druhým typem jsou napínáky, které se skládají ze dvou dílů napojených na sebe pružným kloubem, aby je bylo možno vsunout do boty. Šířka přední části je daná a pro ty z vás, kteří máte širší boty, respektive nohy, nebude fungovat bezvadně. Třetí a nejlepší volbou jsou napínáky tvořené ze tří dílů. Patní díl a dvoudílný přední. Jsou cenově postaveny nejvýše, běžná cena je od 700 do 1000 Kč za pár. Špička napínáku je tvořena, jak zmíněno, dvěma díly spojenými pružinami a přizpůsobuje se tedy velmi dobře různým šířkám obuvi. Mnohdy mají také v přední částí otvory, aby se vlhkost boty dostala ven co nejrychleji a byla zajištěna dodatečná ventilace. Jsou tou nejlepší volbou a jejich cena odpovídá práci, kterou pro vás a vaše boty udělají. Pomohou vám boty udržet funkční a hezké dlouhé roky.
Kdy a jak byste měli používat napínáky?
Pokud máte na sobě boty delší dobu,
například půl den, je dobré do nich po vyzutí vsunout napínáky. Doporučuji,
abyste je tam ponechali minimálně 24 hodin. V ideálním případě by bylo skvělé
mít napínáky do všech bot, jeden pár pro každý pár obuvi. Začnete však alespoň
s jedním. Ten dejte do bot, které jste měli na sobě naposledy a obujte si
jiný pár. Používání napínáků není složité. Zatlačte jej do špičky boty, stlačte
mechanismus spojující patu se špicí a vtlačte do zadní strany boty.
Tak co, bavilo vás to?
Více jak padesát dalších tipů, jak pečovat o oděvy, boty a doplňky, je v mé knize o oděvech mužů "Smart Casual". K tomu 40 fotografií pro inspiraci, spousty návodů a doporučení:
- jaké věci nosit a jaké raději poslat do věčných lovišť
- které oděvy pořizovat a proč jen nekupovat v obchodech
- co si obléci na rande, na obchodní schůzku nebo pohovor
Knihu můžete jednoduše a bezpečně objednat zde >>